II. Manuil (Trabzon imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

II. Manuil Megas Komninos (YunancaΜανουήλ Β΄ Μέγας Κομνηνός, Manouēl II Megas Komnēnos) (yaklaşık 1324 - 1333), 1332 yılında 8 ay Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoru. III. Andronikos'un muhtemelen gayrı meşru çocuğudur. Ocak 1332 tarihinde, 8 yaşında hükümdar olmuştur.

Kısa hükümdarlığının en önemli olayı Chalybia Emiri Bayram Bey'in hükümdarın zayıflığından yararlanarak Trabzon'u istila etmek istemesidir. Türkmenlerin Trabzon İmparatorluğu'nun egemenlik sahasının oldukça içlerine girmelerine rağmen, ağır kayıplarla geri çekilmişlerdir. Ancak bu başarı genç imparator ve destekçilerinin pozisyonlarını güçlendiremedi.

Babası III. Andronikos, genç kardeşleri Mihail Anachoutlous ile Georgios Achpougas'ı öldürmüş, diğer kardeşi Basileios, Konstantinopolis'e kaçmıştır. Bu suçlar, Trabzon halkında şok etkisi yaratmış, hiziplere bölmüştür. Bu rakip hizipler başkent ve kırsalda odaklanmıştı. Başkentteki Bizans sempatizanı hizip, Manuil'in amcası Basileios'u Konstantinopolis'ten Trabzon'a hükûmeti devir alması için davet etti. Manuil'in, 8 aylık iktidarı, saraydaki taraftarlarının idam edilip kendisinin hapsedilmesi ile sona ermiştir. Daha sonra Manuil'in önderliğinde başarısız bir isyan sonrası amcasının emri ile 1333 yılında idam edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • W. Miller, Trebizond: The Last Greek Empire of the Byzantine Era, Chicago, 1926.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Andronikos
Trabzon İmparatoru
1332
Sonra gelen:
Basileios