İçeriğe atla

İoannis Dukas Komninos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İoannis Dukas Komninos, (d. 1128 - ö. Eylül 1176), Andronikos Komninos'un oğludur.[1] Babası dolayısı ile Bizans İmparatoru II. İoannis'in torunudur. 1148 yılında Protovestiarios atanmış bunun yanında 1155 yılından ölümüne kadar Kıbrıs Düklüğü yapmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İoannis Dukas, Kıbrıs Düklüğü unvanını 1155 yılında almıştır, bu makamı ölümüne kadar elinde tutmuştur. 1156 yılında, Kıbrıs, Renaud de Châtillon ve Ermenistan Prensi II. Thoros'un saldırısına uğramıştır; Thoros ve Renaud, adanın çok geniş bir yağmalanmasını yönetmişlerdir:[2] Franklar ve Ermeniler, özel evler, dükkânlar yanında kilise ve manastırlar dahil olmak üzere gördükleri her binayı soymak ve yağmalamak için adanın üst ve alt kısımlarına yürümüşlerdir.[3] Ekinler yakılmış; sürüler nüfusla beraber toparlanıp kıyıya sürülmüştür.[4] İoannis bu saldırıya direnmiş ama Thoros ve Renaud tarafında yakalanmış ve esir olarak Antakya'ya götürülmüştür.[5] Kâbus üç hafta sürmüş, sonra imparatorluk donanmasının geldiği dedikoduları duyulmuştur, Renaud yeniden gemiye binme emri vermiştir.[2] Gemilere ganimetler yüklenmiş, her Kıbrıslı fidye vermeye zorlanmıştır.[2]

İoannis, muhtemelen Antakya esaretinden serbest bırakılmış, I. Manuil idaresinde, Miryokefalon Muharebesi'ne katılmıştır. Bizanslılar yenilmişler, 17 Eylül 1176 tarihinden kısa süre sonra savaş sırasında İoannis Dukas ölmüştür.[6]

Evliliği ve çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

İoannis Dukas, 1146 dolaylarında sonradan Maria olarak bilinen muhtemelen pansebastos sebastos İoannis Taronites'in kızı bir Taronitissa[7] kadını ile evlenmiştir. Çiftin en az iki çocukları olmuştur:

  1. Maria (d. yaklaşık 1154-1208/1217), önce Kudüs Kralı I. Amalrik ile evlenmiştir, bu evlilikten geleceğin Kudüs Kraliçesi olacak İsabella doğmuştur, sonra İbelinli Balian ile evlenmiştir, bu evlilikten ise İbelinli Helvis, İbelinli John, Tiberiaslı Margaret ve İbelinli Philip doğmuştur.
  2. Aleksios Komninos (ö. 1187), I. Andronikos'a karşı bir isyana önderlik etmiş fakat yakalanmış, kör edilip, esir edilmiştir.[8] Bekar ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nikitas Honiatis, Liber III Rerum a Manuele Comneno Gestarum, 2, p. 135.
  2. ^ a b c Runciman, Steven (1952). A History of the Crusades, Volume II: The Kingdom of Jerusalem and the Frankish East (İngilizce). Cambridge: Cambridge University Press. 
  3. ^ Charles Cawley (2009-04-01). "Lords of the Mountains, Kings of (Cilician) Armenia (Family of Rupen)".
  4. ^ "A History of Armenia". 14 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2013. 
  5. ^ Runciman, Steven (1978), Vol. 2, pp. 347-8.
  6. ^ Cawley, Charles, BYZANTIUM, Medieval Lands, Medieval Lands database, Foundation for Medieval Genealogy , [Şahsen yayımlanan kaynaklar][daha iyi kaynak gerekli]
  7. ^ Rüdt-Collenberg (1975), p. 125, footnote 30.
  8. ^ Nikitas Honiatis, Imperiii Andronici Comneni, Liber 1, 8, p. 384.