İoannis Çelepis Komninos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İoannis Çelepis Komninos (YunancaGrekçeἸωάννης Κομνηνὸς Τζελέπης) Bizans İmparatoru I. Aleksios (1081-1118 arası hükümdar) ile İrini Dukena'nin üçüncü oğlu olan İsaakios Komnenos'un oğludur.

Yaklaşık 1130 yılından itibaren İoannis ve İmparator II. İoannis'in kardeşi olan babası, imparartoru tahttan indirmek için komplo kurmaya başladılar.[1] Birçok plan ve Küçük Asya'nın parçalarını elinde tutan Danişmend liderleri ile diğer Türklerle ittifaklar yaptılar. 1138 yılında, İoannis ve babası İmparator ile uzlaşıp, tam bir af aldılar.[1]

1139 yılında İoannis, imparatorun Küçük Asya seferine katıldı. 1140 yılında Neocaesarea kuşatmasında, yaralandı. Norwich'in belirttiği gibi "aynı zamanda İslam inancı kendisini sardı ve Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Rükneddin Mesud'un kızı ile evlendi."[1][2]

İoannis Komninos'un ismindeki Çelepis (Τζελέπης) kelimesi soylu doğan ya da "efendi davranan" anlamlarına gelen Türkçe onursal Çelebi unvanının Yunanca söylenişidir.

Osmanlı sultanlarının, bilhassa II. Mehmed'in, İoannis Komninos'un soyundan geldiği iddia edilir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Norwich, John Julius (1996). Byzantium: The Decline and Fall. New York: Alfred A. Knopf. ss. 81-82. ISBN 0-679-41650-1. 
  2. ^ O city of Byzantium: annals of Niketas Choniatēs By Nikitas Honiatis, Harry J. Magoulias, pg. xxiv