Sidirokastro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sidirokastro  
Demirhisar
Sidirokastro Genel Görünümü
Sidirokastro Genel Görünümü
Konum
Sidirokastro'nın Yunanistan'da bulunduğu yer
Sidirokastro
Koordinat 41°14′K 23°23′D / 41.233°K 23.383°D / 41.233; 23.383Koordinatlar: 41°14′K 23°23′D / 41.233°K 23.383°D / 41.233; 23.383
Zaman dilimi
Yaz (YSU):
DAZD (UTC+02.00)
DAYZD (UTC+03.00)
Yönetim
Ülke Yunanistan
Nüfus İstatistikleri (2011'e göre)
Kodlar
Plaka Numarası: ΕΡ
Flag of Greece.svg

Sidirokastro, 2011 yılına kadar Yunanistan'ın Serez bölgesinde bulunan, 2011 yerel yönetim reformundan itibaren Sintiki bölgesine bağlanan Belediyelik. Yunanca "Σιδηρόκαστρο", Türkçe eski adı ile "Demirhisar".

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Serez'in 25 km kuzeybatısında Kuzeyde Vrontou ve Angistro Dağları ile batıdaki Strymonas Irmağı arasındaki ovada yer alır. Krousovitis Nehri'nin bir kolu olan Strymonas Irmağının kenarındaki verimli bir ovada kurulmuştur. Ayrıca E79 Avrupa Otoyolu üzerinde bulunmakla birlikte bu bölge, Orta Çağ'dan kalma taştan kaleleri, Bizans Kalıntıları, Kaplıcaları ile eşsiz bir doğaya sahiptir. Krousovitis Irmağının kolları kasabayı ikiye ayırır. Bu topraklar birbirine Stravrou ve Kalkani isminde iki köprü ile bağlıdır.

Yüz ölçümü ve nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzölçümü 197 km²'dir ve nüfusu yapılan son istatistiklere göre 9,294 kişidir. 20. YY başlarından itibaren nüfusunu Asya'dan, 1913'te Melnik'den ve 1922'de Pontus Savaşları sırasında Doğu Trakya'dan kaçan göçmenler oluşturmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin tarihi Homer ve Heredot zamanına kadar dayanır. Buraya ilk yerleşenler Limni Adasından gelen göçmenlerdir. Daha sonra 20 Eylül 1383'te Osmanlı İmparatorluğu tarafından alınarak 529 sene Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır ve bu sırada ismi Demirhisar olarak değiştirilmiştir.

Balkan Savaşları sırasında 1912 yılında Bulgarlar tarafından kuşatılmış fakat daha sonra tekrar Yunan hakimiyetine girmiştir.

I. Dünya Savaşı sırasında ise İttifak Güçlerinin kontrolüne girmiş ve 1918'de yeniden Yunanistan'a bırakılmıştır. Nisan 1941'de Alman İstilası sırasında Bulgaristan tarafından kuşatılmış fakat 1944 yılında tekrar Yunanistan'a bırakılmıştır.

Kültür ve Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınırları içerisindeki Bizans kalıntıları, taştan oyulmuş Agios Dimitrios Kilisesi ve Krousovitis Irmağı üzerindeki köprüler önemli turistik yerleridir. Bunlara ek olarak II. Basileios tarafından yaptırılan lssari Hisarı, 155 metre yüksekliğindeki kuleleri ile kasabanın kuzeybatısında yer alır. Strymonas Irmağı üzerinde oluşturulan Kerkini Gölü Yunanistan'ın Bulgaristan ile sınırını oluşturmaktadır. Mihalis Tsartsidis Folklor ve Tarih Müzesi'de burada bulunmaktadır. 300'den fazla türe sahip bir kuş cennetidir. Botanik parkları ve Vyronia köyüne bağlı akvaryum vardır. Bölgede aynı zamanda kış sporları yüksek oranda önem görmektedir.

Ayrıca 27 Haziran 1913 yılından itibaren her yıl Osmanlı hakimiyetinden kurtuluşun simgesi olarak yörede festival düzenlenmektedir.

Yeraltı zenginlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde Balkan Ülkeleri ile komşudur ve yeraltı zenginlikleri oldukça fazladır. Başta kömür ve demir olmak üzere çeşitli maden ocaklarına yer sahipliği yapmaktadır. Üstelik terapi için, her yıl Thermes ve Angistro Kaplıcalarına binlerce insan gitmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sidirkastro", Demir Hisar anlamına gelmektedir ve adını civarında bulunan demir madenleri dolayısıyla almıştır. Türklerin yaşadığı zamanda da aynı anlamı ile, "Demirhisar" olarak kullanılmıştır.