Georgios (Trabzon imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georgios
Γεώργιος Μέγας Κομνηνός
Romalıların İmparatoru ve Otokratı
"Serseri"
Georgios adına basılmış bronz sikke
Trabzon İmparatoru
Hüküm süresi1266 - 1280
Önce gelenII. Andronikos
Sonra gelenII. İoannis
Doğumc. 1255
Trabzon
Ölüm1284'ten sonra
Tam adı
Georgios Megas Komninos
HanedanKomninos Hanedanı
BabasıI. Manuil
Annesiİrini Syrikaina

Georgios Megas Komninos (YunancaΓεώργιος Μέγας Κομνηνός, Geōrgios Megas Komnēnos), (yaklaşık 1255 - 1284'ten sonra), 1266 yılından 1280 yılına kadar Trabzon İmparatorluğu'nun imparatoru. I. Manuil ile üçüncü eşi Trabzon soylusu İrini Syrikaina'nın en büyük oğludur.

Georgios, 1266 yılında üvey ağabeyi II. Andronikos'tan sonra tahta geçmiştir. Sicilya Kralı Charles d'Anjou ile müttefik olarak Bizans İmparatoru VIII. Mihail yönetiminin Doğu ve Batı kiliselerinin birleşmesi politikasına karşı durmaya devam etmiştir. Bu ve başka açık hataları Mısır Memlûk Sultanlığı'na karşı etkin destek sağlamasına engel olmuş ve Moğol İlhanı Abaka Han'ın kızgınlığını çekmiştir. Abaka Han, Bizans İmparatorluğu'nun müttefikiydi, huzurunda Georgios'a kızmıştır.

1280 yılında Tebriz'e İlhan'ın sarayına giderken saray etrafı tarafından ihanete uğramış, yerine kardeşi II. İoannis geçmiştir. Bazı Ermeni vakanüvisleri Georgios'un Moğol İlhanı tarafından idam edildiğini yazsalar da, bu bilgi yanlıştır. Abaka Han'ın öldüğü 1282 yılına kadar yaşamış sonra serbest bırakılmıştır. 1284 yılında tacını geri almak için Trabzon'u istila etmek istemiş ancak tekrar yenilmiş ve ordusu yok edilmiştir. Ancak kendisi kaçmayı başarmıştır. Dağlarda gezinirken yakalanmıştır. Yakalandıktan sonrası hakkında bilgi yoktur. Georgios'un sürgün ve maceraları "Gezgin" ya da "Serseri" (Πλάνος, Planos) lakabını kazanmasına neden olmuştur.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmi bilinmeyen eşi ya da metresinden, Gürcü aristokratla evlenmiş ismi bilinmeyen bir kızı olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Andronikos

Trabzon İmparatoru

1266-1280
Sonra gelen:
II. İoannis