Maria Komnini (VIII. İoannis'in eşi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trabzonlu Maria, Pisanello.

Maria Megale Komnini (YunancaΜαρία Κομνηνή), Trabzonlu Maria olarak bilinir. (YunancaΜαρία της Τραπεζούντας) (ö. 17 Aralık 1439), Bizans İmparatoru VIII. İoannis'in üçüncü eşidir. Bizans İmparatorluğu'nun son imparator eşidir.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon İmparatoru IV. Aleksios ile karısı Theodora Kantakuzini'nin kızıdır. Anne tarafından kökleri Theodore Kantakouzenos ile Euphrosyne Palaiologina'ya dayanır.[1]

Evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Maria, VIII. İoannis ile evlendi. Evlilik, Dukas tarihinde kaydedilmiştir. Georgios Frantzis evliliği Bizans takvimine göre 6936 yılı olarak kaydeder, bu Eylül 1427 tarihine tekabül eder.

VIII. İoannis daha önce iki kere evlenmiştir. Birinci evliliğini Rus Çarı'nın veliahtı olan büyükprens I. Vasili'nin ve Litvanyalı Anna'nın kızı olan Moskavalı Anna ile daha 1414'te 15 yaşında iken yapmıştır. Karısını bir veba salgınında Ağustos 1417 tarihinde kaybetmiştir. İkinci evliliği 1421'de Montferratlı Sophia ile olup babası II. Manuil ile Papa V. Martin tarafından hazırlanmış bir hanedan evliliği olmuştur. Karısı Bar Dükü I. Robert ile Marie Valois'nin kızıydı ve Fransız kıralı II. John'un torunu idi. Bu karısı çok çirkin olduğu için VIII. İoannis tarafından yüzüne bakıldıktan sonra babasına itaat yüzünden geri gönderilmemiş ama sarayın en sapa köşesine yerleştirilmiş ve bir daha görmek istenmemiştir. Bu evlilik 1426'da Sophia'nın Cenevizliler yardımı ile saraydan kaçıp Fransa'da bulunan ailesinin yanına dönüp bir manastıra rahibe olarak kapanması ile sona ermiştir.

Bu iki evliliğinden çocuk sahibi olamamıştı ve kendi veliahtı olması umuduyla Maria ile evlendi. Bu evlilik 12 yıl sürdü ancak çocuk sahibi olamadılar. Frantzis, Maria'nın ölüm tarihini kaydetmiştir. Steven Runciman, ölümüne Bubonik vebanın neden olduğunu belirtir.

İoannis tekrar evlenmedi ve çocuksuz olarak 31 Ekim 1448 tarihinde öldü. Tahta, erkek kardeşi XI. Konstantinos geçti. Konstantinos tahta geçtiğinde duldu ve tekrar evlenmedi. Onun saltanatının 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'un fethi ile sona ermesi ile Maria son imparatoriçe olarak kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Profile of Theodore Kantakouzenos and his children in "Medieval Lands" by Charles Cawley". 14 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Maria Komnini (VIII. İoannis'in eşi)
Doğumu:  ? Ölümü: 1439
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Montferratlı Sofya
Bizans İmparatoriçe eşi
1427–1439
Unvan boş,
Bizans İmparatorluğu'nun sonu