Şit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seth'in kilise ikonu

Şit, (Arapça: شيث) Tevrat anlatılarına göre Âdem'in beşinci çocuğudur. Âdem'den sonra Dünya'ya gönderilen ikinci, Dünya'da doğan ilk peygamberdir.[kaynak belirtilmeli]

Kabil'in Habil'i öldürmesinden beş yıl sonra diğer kardeşlerinin aksine ikiz olarak değil, tek başına doğmuştur. Şit'in bir ismi de Şis'tir. Şis, İbranice Allah'ın hibesi anlamına gelmektedir.

İncil'de Âdem'in 130 yaşındayken Şit'in babası olduğu, Şit'in de Enoş'un babası ve İdris'in baba babası olduğu geçmektedir.

İslâm'da Şit[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'da ismi geçmemesine rağmen Tevrat ve İncil'de isminin geçmesi ve kendisine 50 sayfa suhuf indirildiğine inanılmasından dolayı İslâm'da Allah'ın peygamberlerinden biri olarak kabul edilir. Şit'e Allah tarafından 50 sahifelik bir suhuf (küçük kitap) verilmiştir. Kardeşi Kabil'in çocuklarının bir kısmı, Şit Peygamber'e verilen bu suhuflara karşı çıkmıştır.

İslâm inancında Şit'in hayatının Mekke ve çevresinde geçtiğine, Habil'in çocuğu olmadığı ve Kabil'inkiler de Tufan'nda kaybolduğu için İnsanoğlunun soyunun tekrar ondan türediğine inanılır. Yine İslâm inancında Şit'in Kâbe'yi inşa eden ve sakalı çıkan ilk insan olduğu, 912 yıl yaşadığı ve Mekke'de Ebu Kubeys dağında bir mağarada babasıyla birlikte gömülü olduğu Şit'e ilişkin inanılan bilgiler arasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]