Şit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seth'in kilise ikonu

Şit, (Arapça: شيث) Tevrat anlatılarına göre Âdem'in çocuğudur. Âdem'den sonra Dünya'ya gönderilen ikinci, Dünya'da doğan ilk peygamber.[kaynak belirtilmeli]Kabil'in Habil'i öldürmesinden 5 yıl sonra doğmuştur. Diğer kardeşlerinin aksine Şit ikiz olarak değil, tek başına doğmuştur. Şit'in bir ismi de Şis'tir. Şis, İbranice Allah'ın hibesi anlamına gelmektedir.

İncil'de Adem'in 130 yaşındayken Şit'in babası olduğu, Şit'in de Enoş'un babası ve İdris'in babasının babası olduğu bilgisi geçmektedir.

İslam'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuran'da ismi geçmemesine rağmen Tevrat ve İncil'de isminin geçmesi ve kendisine 50 sayfa suhuf indirildiğine inanılmasından dolayı İslam'da Allah'ın peygamberlerinden biri olarak kabul edilir. Şit'e Tanrı tarafından 50 suhuf (küçük kitap) verilmiştir. Kardeşi Kabil'in çocuklarının bir kısmı Şit peygambere verilen bu suhuflara karşı çıkmıştır.

İslam inancına göre Şit'in yaşamı Mekke ve çevresinde geçmiştir. İslam inancında Habil'in çocuğu olmadığı ve Kabil'inkiler de Nuh tufanında kaybolduğu için İnsanoğlunun soyunun Şit'ten türediğine inanılır. Yine İslam inancında Şit'in Kâbe'yi inşa eden ve sakalı çıkan ilk insan olduğu, 912 yıl yaşadığı ve Mekke'de Ebu Kubeys dağında bir mağarada babasıyla birlikte gömülü olduğu Şit'e ilişkin inanılan bilgiler arasındadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]