İslam'da Nuh

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nuh
Hat'da yazılmış' 'Nuh' 'ardından Aleyhisselam.
DoğumMezopotamya
Tanınma nedeniNuh'un Gemisi
BaşlıkPeygamber
Yerine geldiğiİdris
Yerine gelenHud Peygamber
EvlilikNamah
Çocuk(lar)Sam, Ham, Yam ve Yafes
Ebeveyn(ler)Lamek
Akraba(lar)Metuşelah

Nuh ibn Lamek ibn Metuşelah,[1] olarak da bilinen Nuh, İslam'da Peygamber olarak kabul edilmektedir. Allah insanlığa gönderdiği ilk peygamberlerden biri olduğu için İslam geleneğinde önemli bir şahsiyettir.[2] İslam'a göre, Nuh'un misyonu ahlaksız ve günah içine batmış olan halkını, uyarmaktı. Allah, Nuh'a halkına putperestliği bırakmalarını ve sadece Allah'a ibadet etmelerini, iyi ve saf hayatlar yaşamalarını tavsiye etme görevini verdi.[3] Her ne kadar Allah'ın mesajını gayretle yaymaya çalışsa da, halkı onu reddetti. Meydana gelecek büyük sel ise, gemi inşa etmesine neden oldu. İslam geleneğinde, Büyük Tufan'ın küresel mi yoksa yerel mi olduğu tartışmalıdır. Nuh'un peygamberliği ve hayatı Kur'an'a göre 950 yıl sürdü.[4]

Kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşure[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahıllar, meyveler ve kuru yemişten oluşan bir Aşure

Nuh'u anmak için, "Nuh'un Tatlısı" olarak da adlandırılan, bir Türk tatlısı olan Aşure, tahıl, meyve, kuru yemiş ve fındıktan yapılır. Bunların, Nuh ve ailesi tarafından tufanın sonunu kutlamak için kullanılan gemide kalan az sayıda malzemeden yapıldığına inanılıyor.

Nuh'un Mezarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nuh'un Mezarı olduğu iddia edilen birkaç yer var:

Kuran'da Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dictionary of Islam : being a cyclopaedia of the doctrines, rites, ceremonies, and customs, together with the technical and theological terms of the Muhammadan religion. Reprint. New Delhi: Asian Educational Services. 1995. s. 435. ISBN 9788120606722. 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2020. 
  2. ^ Peygamberler Tarihi, İbn Kesir, Nuh
  3. ^ Know your Islam. 3rd. New York: Taknike Tarsile Quran. 1981. s. 73. ISBN 9780940368026. 
  4. ^ "What does the Qur'an say about the age of Prophet Nuh?". Islam Stack Exchange. 20 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]