Üzeyir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Üzeyir (İbranice: עֶזְרָא, Ezra), MÖ 4 - 5. yüzyıllarda yaşamış Yahudi peygamberi ya da din adamı. İslami kaynaklarda ismi Üzeyir (Arapça: عزير) olarak geçer. Üzeyir ile Ezra'nın aynı kişi olduğu tartışmalıdır. Temple Üniversitesi hocalarından ve Encyclopaedia of the Qurʾān yazarı İbrahim M. Ebu Rabi, Üzeyir ile Ezra'nın aynı kişi olduğu kanısını sorgulayan din profesörlerindendir.

Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarına göre Ezra, İsrailoğulları'ndan 5.000 kişiyi Babil'deki esaretten kurtarıp Kudüs'e getirmiştir (MÖ 459).

Tanah'ta kendi ismiyle anılan bölümün yazarı olan Ezra din adamlılığının yanı sıra dini belgeleri kopyalamak ve kayıtlarını tutmakla da meşgul olmuştur. MÖ 4. veya 5. yüzyılda Museviliğin geçirdiği reform sürecinde çok önemli bir yere sahiptir.

Nehemya'nın gözetiminde yeniden inşa edilen Kudüs'ün surlarını tamamlatmış, Nehemya'nın başlattığı reformlara devam etmiştir. Yahudi toplumunun diğer ırklarla evlenmesini yasaklamıştır.[1]

Kur'an'da Üzeyir[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'a göre Yahudiler Üzeyir'in Tanrının oğlu olduğunu iddia etmişlerdir. Kur'an'da bu durum Hıristiyanlık'ta İsa'nın tanrının oğlu kabul edilmesine benzetilir ve şirk kabul edilir. Kuran'da Üzeyir Tevbe Suresi'nde geçmektedir:

Yahudiler, 'Üzeyr Allah'ın oğludur' dediler. Hristiyanlar ise, 'İsa Mesih Allah'ın oğludur' dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar! Kur'an 9:30[2]
(Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hırıstiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır. Kur'an 9:31[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press 2003, Ezra ve Nehemiah maddeleri
  2. ^ a b "Tevbe suresi". kuran.gen.tr. 18 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151218191631/http://www.kuran.gen.tr:80/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=9. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009.