Cihangir Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şehzade Cihangir Camii
Temel bilgiler
Yer Türkiye Flag of Turkey.svg İstanbul Cihangir
İnanç İslam
Mimari
Mimar(lar) Mimar Sinan
Tamamlanma tarihi 1559
Özellikler
Şehzade Cihangir Camii'nin İstanbul Boğazı'ından görünümü, ön tarafta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Fındıklı merkez kampüsü (Şubat 2013)

Cihangir Camii, Beyoğlu, Pürtelaş mahallesinde, Cihangir yokuşundadır. İlk cami Kanuni Sultan Süleyman tarafından Şehzade Cihangir için Mimar Sinan'a yaptırılmıştı (1559). Sonra cami deprem ve yangınlarda defalarca yıkılıp yapılmış, en son 1889'da II. Abdülhamid yenilemiştir.[1]

Bugünkü cami dikdörtgen planda, eğimli arazide kurulmuştur. İstinat duvarlı avlunun iki kapısı vardır. 14 m çaplı kubbenin 4 kemerinin köşeleri kulelidir. Kemer duvarları geniş yelpaze pencerelerle kaplıdır ve üst taraflar süslemelidir. Kubbe ve pandantifler kurşun kaplıdır.

Caminin çeşmesi duvara bitişiktir. Hazirede tekke şeyhi Hasan Cihangiri yatmaktadır. Doğu duvarında bir sarnıç ve kuzey duvarında bir mermer levha üzerinde kabartma işi bulunmaktadır.

Son cemaat yeri kapalı olup iki yanı kubbe, ortası çapraz tonozdur. Caminin iki köşesinde tek şerefeli ikiz minareleri vardır. Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2015 yılında restorasyona alınmış 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 2018 yılında tekrar ibadete açılmıştır.[2] Restorasyon sürecinde 1868-1890 yılları arasına tarihlenen otuz dokuz hüsnü hat levhası hırsızlık vakaları sebebiyle camiden alınıp müzeye kaldırılmıştır. Bu eserler Mustafa İzzet, Hâfız Ahmed Sünbülî, Sâmi, Râkım, Hasan Rızâ, Sabri, Şefik, Muhammed Fehmi, Muhammed Nazif, Nazif, Ârif, Mehmed Tâhir, Seyyid Ali, Alâeddin, Hasenî, Cerî, Mısrîzâde Ali Rızâ Üsküdârî ve Şevki gibi hattatlar tarafından yazılmıştır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakan Arlı, Cihangir Camii, Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, c.2, s.431-3

  1. ^ Ara Altun, "Cihangir Cami",TDV İslâm Ansiklopedisi, cilt.7, s.539, 1993.
  2. ^ CİHANGİR CAMİSİ YENİDEN İBADETE AÇILDI, basin.ktb.gov.tr. Erişim Tarihi: 26.02.2020.
  3. ^ Git bu mevsimde gurup vakti, Cihangir'den bak!, www.dunyabizim.com. Erişim Tarihi: 20.03.2020.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]