Hümaşah Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hümaşah Sultan
هوما شاه سلطان
Doğum 1540-41
Ölüm (?)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Şehzade Camii, İstanbul
Evlilik Mehmed Ferhad Paşa (1556-1575)
Lala Mustafa Paşa
Damad Mehmed Paşa
Çocuk(lar) Sultanzade Abdülbaki Bey
Ebeveyn(ler) Şehzade Mehmed

Hümaşah Sultan (Osmanlıca: هوما شاه سلطان), Şehzade Mehmed'in tek çocuğudur, I. Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın torunu. Babası ölünce İstanbul'a getirildi ve babaannesi Hürrem Sultan'ın yanında yetişti.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan'ın mezarı Şehzade Camii haziresindeki Şehzade Mehmed Türbesi'nde, Şehzade Mehmed, Şehzade Cihangir ve kimliği bilinmeyen bir kişiyle beraber yer alır.

Hümaşah Sultan, 1540 veya 1541 yılında doğmuştur. Henüz 2 veya 3 yaşında iken babası Şehzade Mehmed aniden ölmüştür. Babası öldükten sonra babaannesi Hürrem Sultan'ın himayesi altında yetiştirilmiştir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan ilk evliliğini 1556'da Damad Mehmet Ferhad Paşa (ö. 1575) ile yaptı. Eşinin vefatından sonra 25 Ağustos 1575'te ikinci evliliğini Lala Mustafa Paşa ile yaptı ve bu evlilikten Abdülbaki Bey isimli bir oğlu oldu. Üçüncü evliliğini Damad Mehmed Paşa ile yaptı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan'ın ölüm tarihi bilinmemektedir.[1] Babası Şehzade Mehmed'in ve amcası Şehzade Cihangir'in bulunduğu Şehzade Camii'nde babasının yanı başında yatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reyhan Şahin Allahverdi, Yetim Bir Hanım Sultan: Şehzade Mehmed’in Kızı Hümaşah Sultan Vakıfları, SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, Nisan 2016, Sayı: 37, ss. 1-25.