Hümaşah Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hümaşah Hanım Sultan
هوما شاه سلطانة
Doğum 1540
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1593
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Şehzade Camii, İstanbul
Evlilik(ler) Damad Mehmet Ferhad Paşa (1556-1575)
Damad Gazi Mehmed Paşa (1581-?)
Lala Mustafa Paşa
Çocuk(lar) Sultanzade Abdulbaki Bey
Ebeveyn(ler) Şehzade Mehmed

Hümaşah Hanım Sultan (Osmanlıca: هوما شاه سلطانة), Şehzade Mehmed'in tek çocuğudur, I. Süleyman'ın ve Hürrem Sultan'ın torunu. Şehzade Mehmed Hümaşah Sultan henüz üç yaşındayken çiçek hastalığından vefat etmiştir. Babası ölünce İstanbul'a getirildi ve babaannesi Hürrem Sultan'ın yanında yetişti.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan, 1540 yılında doğmuştur. Henüz 3 yaşında iken babası Şehzade Mehmed aniden vefat etmiştir. Babası vefat ettikten sonra babaannesi Hürrem Sultan'ın himayesi altında yetiştirilmiştir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan (d.1540, Manisa - ö.1592, İstanbul) ilk evliliğini 1556'da Damad Mehmet Ferhad Paşa (d.1526 - ö. 1575) ile yaptı. Eşinin vefatından sonra ise 1581'de Damad Gazi Mehmed Paşa ile yaptı. İlk eşine dört erkek beş kız çocuk, ikinci eşine ise bir erkek çocuk doğurdu. Üçüncü evliliğini Lala Mustafa Paşa ile yaptı. Bu evliliğinden de Sultanzade Abdülbaki Bey isimli bir oğlu oldu.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hümaşah Sultan, 1593'te henüz 53 yaşında iken vefat etmiştir. Ölüm nedeni tam olarak bilinmemektedir. 1593'te vefat ettikten sonra babası Şehzade Mehmed'in ve amcası Şehzade Cihangir'in bulunduğu Şehzade Camii'nde babasının yanı başında yatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]