Şablon tartışma:Makam sahibi bilgi kutusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

TBMM[kaynağı değiştir]

Şablondaki son değişiklikler nedeniyle TBMM milletvekilleri satırı çalışmıyor. Eski hale getirsek, bu kez de o kadar yapılan değişiklik boşa gitmiş olacak. Bu sorunu kısaca not düşeyim. Düzenleme gerekiyor. --Sadrettinmesaj 22:08, 30 Nisan 2012 (UTC)

Sivil ödüller[kaynağı değiştir]

Ödüller parametresi sadece askeri ödüller için yapılmış. Bu durum yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Mesela burada Obama'nın aldığı Nobel Barış Ödülü, Askerî hizmeti başlığı altında verilmek zorunda kalınmış. Sivil ödüller için ayrı parametreye ihtiyaç var. --Neolegen (mesaj) 14:04, 9 Kasım 2016 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Eş parametresi Eş(leri) veya Eş(ler) şeklinde olsa daha iyi olacak.. @İncelemeelemani, @MHIRM ilgilenebilir misiniz?--Kingbjelica (mesaj) 15:41, 25 Ocak 2017 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -MHIRM. 19:12, 25 Ocak 2017 (UTC)

Teşekkürler...--Kingbjelica (mesaj) 19:23, 25 Ocak 2017 (UTC)

Makam sahibi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablona "organizasyon" parametresini ekledim fakat maddedeki bilgi kutusunda görünmüyor. Sanırım bir yerlerde hata yaptım. Bir de "yanısıra" parametresi maddelerde inaktif. Yardımcı olacak bir kullanıcı düzeltirse sevinirim. --Maurice Flesier message 14.53, 22 Haziran 2018 (UTC)

Organizasyon parametresi çalışır duruma getirildi. yanısıra parametresinin şablondaki konumu ne olmalı? --Superyetkinileti 17.56, 22 Haziran 2018 (UTC)
Yanısıra parametresi de çalışır durumda değil bilgi kutularında. Cem Özdemir maddesininden örnek vereyim. Yani eş başkanlık sisteminin olduğu makamlarda diğer kişinin/kişilerin adı görünmüyor. --Maurice Flesier message 18.27, 22 Haziran 2018 (UTC)
  • @Superyetkin, bir de ödülleri parametresinin askerî hizmeti başlığı altında görünmemesi için bir değişiklik yapabilir misiniz? Şafak Pavey maddesindeki kullanımdan görebilirsiniz.--BSRF 💬 18.34, 22 Haziran 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 19.40, 22 Haziran 2018 (UTC)
Teşekkürler @Superyetkin, her ikisi de çalışır durumda. Yalnız yansıra parametresinin görünümü "diğer liderler" şeklinde değilde " [x kişi] ile birlikte" olarak görev süresinin veya makamın altında küçük punto ile durursa daha iyi olur. Bunu isteme nedenim "diğer liderler" in okuyucu tarafından kafa karışıklığına yol açabilme ve yanlış anlaşılma olasılığı. En wiki şablonundaki görünümü örnek gösterebilirim. Umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 14.43, 23 Haziran 2018 (UTC)
"uzmanlık" parametresini de aktif hale getirebilir misiniz rica etsem. Ek olarak relatives section'ı ekledim ama çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Bunu da bir check edersiniz sevinirim. --Maurice Flesier message 15.16, 10 Temmuz 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 19.07, 10 Temmuz 2018 (UTC)

Din parametresi[kaynağı değiştir]

Dini inanç, bir makam sahibini tanımlamak için gerekli bir özellik değildir. Şahsın doğum ve ölüm tarihleriyle yerleri, vatandaşlıkları, milliyeti, yöneticilik yaptığı kurumlar, siyasi partileri vs. gereklidir fakat dini inancının belirtilmesi lüzumsuzdur; etiketlenmeye yol açar. En kısa niteleme için kategorilerde dini inancın belirtilmesi yeterli olur (Kategori:Alman Roma Katolikleri, Kategori:Türk agnostikler gibi). Eğer makam sahibinin din konusundaki yorumları ve eylemleri çok belirginse ve tarihe geçen tartışmalara sebep olduysa maddesinde bu konuya dair bir başlık açılır ve gereken bilgi verilir. Bazı ünlü devlet adamlarının maddelerinde dediğim bu durum mevcut. Kısacası kategoriler ve maddelerde verilen bilgiler yeterli. Sadece makam sahiplerinin değil, diğer kişi bilgi kutularında da din parametresinin olmaması gerektiğini düşünüyorum. - Ullierlich 17.22, 16 Ağustos 2018 (UTC)

Din ile alakalı makamlar var, bu yüzden kalması lazım.--RapsarEfendim? 17.56, 16 Ağustos 2018 (UTC)

aynı fikirdeyim. bu parametre olduğu sürece üç beş tane din ile ilgili makam var diye onlarca, yüzlerce politikacı maddesine bu içerik ekleniyor. bütün kişi bilgi kutularından kaldırılmalı. zaten islam dışında eklendiğine de pek rastlamadım ve genellikle günümüzün siyasi aktörlerinde kullanılmış, bunlar da zaten taraflı yaklaşımlar. somut ve ansiklopedik bilgi değildir o da ayrı mesele.. maddelerden temizlerken parametreyle birlikte çıkartılsın ki, yeniden eklenmesin. --kibele 09.20, 26 Eylül 2019 (UTC)

Makam sahibi şablonunun din ile ilişkisi sadece dini makamla ilgili olur, o da zaten makamın açıklığı ile paralel olduğu için, bence gereksiz.
Ben birçok dinle ilgisi olmayan makamlara dair pek çok kişinin din kısmına sırf çevirisinde var diye ve bu sekme var diye Marksist-Leninist ateizm yazdığımı biliyorum. Ne gerek var ki. Örneğin bir insan hakları kuruluşunun başkanının veya ekoloji derneği makamındaki birinin bu sekmeye ihtiyacı yok ki. "Zaten eklemezsin olur biter" diyen olabilir, ancak sadece dini makamlarda kullanacaksak, o da zaten makamdan basitçe belli oluyor. Yani karmaşaya neden olmuyor, atıyorum "İslam Alimleri Konfederasyonu Başkanı" nın maddesine veya "Budizm'i Yaşatma Platformu" genel sekreterine bu sekmeyi koysak ne koymasak ne, zaten makamların hangi dinle ilişkisinin ne olduğu olduğu açıkça belli. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.27, 26 Eylül 2019 (UTC)
Şablon çok uzun eminim her maddede her parametre dolmuyor. Şablon biraz basitleştirilmeli ve din parametresi basit halinden kaldırılmalı. Tam halinde kalabilir, en azından bir makam sahibinin sayfasını düzenleyen yeni bir üye o parametreyi görmeyeceğinden din kısmını dolduramaz.--≈ SunSoldiers  ✉  10.06, 26 Eylül 2019 (UTC)

Biraz önce Fikret Orman makalesini açtığımda Din hanesi eklendiğini görüp buraya geldim. Aynı şekilde mevcut Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi'nin çok kısıtlı bilgi içeren sayfasında da yer alıyor bu bilgi. Şablonun nasıl ve nerelerde kullanıldığı açısından fikir vermesi için yazıyorum buraya da. Gerekli olma ihtimali olan az sayıda yer olabilir ama genel olarak gereksiz bir şekilde kullanılıyor gördüğüm kadarıyla. Hatta bu kişilerin bazılarının açıkça dinini belirttiği konusunda da şüpheliyim, onun için sırf şablonda var diye doldurulup yanlış bilgi eklenmesine dahi sebep olabilir.–h.çağrımsj 19.07, 10 Şubat 2020 (UTC)

doğrudur, esasen basit parametreden kaldırılması gerekiyor. değilse de maddelerden kaldırılmalı ve din ibaresiyle birlikte kaldırılmalı ki her boş gören eklemesin..--kibele 20.11, 10 Şubat 2020 (UTC)
Ben de kaldırılmasını destekliyorum, inanılmaz gereksiz, dinle bağlantılı bir konuya ilişkili olan birine belli olduğu için gereksiz, dinle ilgisiz birine eklenmesi zaten gereksiz. Kaldırılmalı, kötüye kullanıma ve kaynaksız olarak eklenmesine neden oluyor. Kişinin dini kayda değer olarak yansıdıysa ve söylemlerinde, röportajlarında vb. öne çıkan bir durum ise madde içerisinde anlatılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.39, 10 Şubat 2020 (UTC)
  • Bilgi kutularına bilgi sunmamız için gerekliymiş, bir parametre kaldırılsa bilgi kaybı olacakmış muamelesi yapmak doğru değil. Olan bilgiyi daha iyi sunmak için "meta" bir uygulama ama her uygulama gibi kâr-zarar hesabı yapılmalı. Üç-beş din adamı maddesinde kullanılırken yüzlerce maddede sıkıntı yaratma ihtimali varsa kaldırılmalı. Gerekirse din adamları için farklı bir bilgi kutusu yaratılabilir, her şeyi bir bilgi kutusundan halledeceğiz diye bir kural yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.23, 10 Şubat 2020 (UTC)
  • Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı parametrenin kaldırılmasından yanayım. Geniş şablondan kaldırılması da mantıklı ama kısa şablondan mutlaka kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Madde için temel gerekliliği olan bilgiler bile yokken kesinliği bilinmeden dininin yazılmasının maddeye yararı yok. --iazak (mesaj) 05.57, 11 Şubat 2020 (UTC)
  • Din, bir kişiyle ilgili mutlak suretle bilinmesi gereken, ansiklopedik sayılabilecek bir bilgi değil. Bu yüzden de kaldırılmasında herhangi bir sakınca görmediğim gibi, bunu doğru da buluyorum. Din adamları gibi, daha "gerekli" görülebilecek bilgi kutularında bu parametre kalabilir. Fakat genel olarak konuşmak gerekirse, kaldırılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Saygılarımla. – ravages | mesaj 13.39, 11 Şubat 2020 (UTC)
  • Bence de kısa şablondan kaldırılsın. Din adamlarının meslek tanımı zaten diniyle alakalı olduğu için bu bilgi otomatikman eklenmiş oluyor. Ayrıca din kısmına gerek var mı? --•gufosowa•✆• 15.11, 11 Şubat 2020 (UTC)

bir de şöyle bakmak gerekiyor konuya. biz bu içeriğe maddede yer veriyor muyuz? çok büyük oranda bu sorunun cevabı hayır. maddede yer vermediğimiz bir 'bilgi'ye bilgi kutusunda da yer veremeyiz. ansiklopedik ve gerekli bir bilgi olduğu durumda zaten maddede kaynaklı olarak yer veriliyor.

neredeyse iki yıl önce gündeme getirilen ve görüldüğü gibi 'din ile alakalı kurumlar var' dışında karşıt bir argüman görülmeyen bir konu. birkaç hizmetliyi konuyla ilgilenmeleri üzere çağırıyorum. @Vikiçizer, @Superyetkin, @Vito Genovese.. --kibele 17.03, 13 Şubat 2020 (UTC)

  • Bence de kaldırılmalı. --Man•Ca 17.43, 16 Şubat 2020 (UTC)

premier parametresi[kaynağı değiştir]

Ahmet Turhan'ın şu iletisinde sözünü ettiği "premier" parametresinin Türkçe karşılığı olarak ne kullanalım? Gördüğüm kadarıyla hükûmet başkanı kavramı şansölye ve başbakan gibi unvanların üst ulamı olarak geçmekte. --Superyetkinileti 21.39, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Parametrenin hükûmet dışı makamlar için kullanımı yoksa "hükûmet başkanı" uygundur.--Sayginerv-posta 17.35, 5 Eylül 2018 (UTC)
@Superyetkin hala maddelerdeki bilgi kutusunda premier şeklinde görünüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.30, 26 Eylül 2019 (UTC)
Güncellendi. --Superyetkinileti 15.41, 26 Eylül 2019 (UTC)

Ölüm nedeni hatası[kaynağı değiştir]

Şablonda "|ölüm_nedeni = " parametresi içerik eklenmesine rağmen madde içerisinde görünmüyor. @Superyetkin bakabilir misin? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.12, 5 Eylül 2018 (UTC)

Yazım hatası hakkında[kaynağı değiştir]

örneğin Cemal Gürsel maddesindeki bilgi kutusunda 4. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 10. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı gibi ifadeler var, sanki birden fazla Türkiye varmış gibi. Türkiye Cumhuriyeti 4. Cumhurbaşkanı olarak düzeltilmesi gerekiyor. düzeltmeye çalışacaktım parametreler kafamı karıştırdı nasıl yapacağımı bilemedim. daha tecrübeli birileri ilgilensin lütfen. İnkanyezi (mesaj) 13.28, 28 Ocak 2020 (UTC)

Türkiye cumhurbaşkanları eşleri listesindeki Makam sahibi bilgi kutusu kullanımı[kaynağı değiştir]

Emine Erdoğan maddesi tartışma sayfasında belirttiğim gibi;

"Makam sahibi bilgi kutusu"nda Görevde, Makama geliş gibi ifadeler geçiyor, Türkiye Cumhuriyetinde First Lady diye bir görev yoktur, seçilerek geldiği bir makam yoktur. o sebeple bu maddedeki ve diğer first lady ve benzeri kişiler maddelerinde kullanılan "Makam sahibi bilgi kutu"ları düzeltilmelidir. bu sebeple "kişi bilgi kutusu" olarak değiştirdim.

cumhurbaşkanları eşleri listesindeki kişiler Şablon:Kişiler bilgi kutusu gibi daha sade bir şekilde olmalı.İnkanyezi (mesaj) 19.53, 27 Ocak 2020 (UTC)

İstek yapıldı Çözüldü --Superyetkinileti 17.19, 5 Eylül 2018 (UTC)