Cem Özdemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cem Özdemir
Cem Özdemir, 2007
Cem Özdemir, 2007
Doğum 12 Eylül 1965 (1965-21-12) (50 yaşında)
Batı Almanya Bad Urach, Baden-Württemberg, Batı Almanya
Vatandaşlık Almanya
Meslek Siyasetçi
Siyasi parti Birlik 90/Yeşiller Partisi
Evlilik(ler) Pia Maria Castro
Çocuk(lar) 2
Resmî sitesi http://www.oezdemir.de

Cem Özdemir (d. 21 Aralık 1965, Bad Urach), Türk ve Çerkes asıllı Alman siyasetçi. Birlik 90/Yeşiller eş başkanı.

Ailesi ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Çerkes[1][2] kökenli olan Özdemir Türkiye'den göç eden Tokatlı bir ailenin oğlu olarak Almanya'nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, Bad Urach kentinde dünyaya geldi. Lisenin ardından sosyal pedagoji eğitimi aldı. 1987'den itibaren eğitimci ve serbest gazeteci olarak meslek hayatına atıldı.

Siyasi yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1981'de Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1989-1994 yılları arasında partinin Baden-Württemberg eyalet yönetiminde görev yaptı. 1992'de göçmen hakları için kurulan Immi-Grün - Bündnis der neuen InländerInnen (Göçmen Yeşili-Yeni vatandaşlar ittifakı) grubunun kurucuları arasında yer aldı. 2 Haziran 2008 tarihinde Yeşiller Partisi eşbaşkanlığına adaylığını açıkladı.[3]

Birlik 90/Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir, HDP yetkilileriyle birlikte 2015-16 Şırnak çatışmaları sırasında Cizre'de, 15 Eylül 2015.

Özdemir, 15 Eylül tarihinde, 2015-16 Şırnak çatışmaları'ndaki olayları incelemek üzere Cizre'ye ziyarette bulunmuştur. Özdemir Cizre’de yaşanan sivil ölümlerinden Ankara’nın sorumlu olduğunu iddia etmiş ve "Demokratik bir devlet sorunları böyle çözmez" açıklamasında bulunmuştur.[4]

Eyalet yönetiminden federal Meclis'e[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 - 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi'ni Alman Federal Meclisi'nde temsil etti. 1998'den itibaren Yeşiller Meclis Grubunun iç politika sözcüsü oldu. 2002 yılında Frankfurt'lu halkla ilişkiler danışmanı Moritz Hunzinger ile girdiği kredi ilişkisi ve milletvekilleri ve bakanlara verilen iş için bedava uçuş hakkından özel uçuşlar için yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinden ayrılma kararı aldı.[5] 22 Eylül 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir, milletvekilliğini kabul etmediğini Baden-Württemberg Eyaleti Seçim Komisyonu'na resmen bildirdiğini açıkladı.

ABD yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında, II. Dünya Savaşı sonrası ABD'nin Avrupa'ya sağladığı Marshall yardımı ruhu çerçevesinde, ABD ile Avrupa arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik bir Amerikan düşünce kuruluşu olan The German Marshall Fund (GMF) adına muhtelif projelerde görev aldı [6]. Aynı süre içinde ABD'nin Wisconsin eyaletindeki Madison Üniversitesi'nde Türkiye'nin Avrupa'daki rolü üzerine ders verdi[7].

AP üyeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi. AP'de Yeşiller Grubu / Hür Avrupa İttifakı üyesi olan Özdemir, halen parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğini yürütmektedir. Özdemir, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Avrupa'daki gizli tutukevleri ve uçuşlarına yönelik iddiaları araştırmak üzere AP bünyesinde kurulan komisyonun başkan yardımcılığını yaptı. Özdemir'in üyesi bulunduğu oluşumlar arasında AP'de Kuzey Kıbrıs'la doğrudan ilişki tesis edilmesi amacıyla kurulan İletişim Komitesi, AP ile TBMM arasında diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve "Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu"nun (Anti-Racism and Diversity Intergroup) de bulunmaktadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Unser CemDie Zeit, Unser Cem, 23.10.2009 tarihli makale, (Almanca).
  2. ^ (Kendisinin Çerkez olduğunu ve Çerkezlerin büyük soykırım yaşadıklarını hatırlatan Özdemir...,) Sen de mi Cem Özdemir !Star Gazetesi
  3. ^ [1] "Özdemir parti başkanlığına adaylığını açıkladı", Der Spiegel tarih: 02.06.08)
  4. ^ Cem Özdemir: Cizre’de yaşananlardan Ankara sorumludur, İMC TV, 15 Eylül 2015, Erişim tarihi: 31 Aralık 2015.
  5. ^ "Özdemir'in vedası". DIE ZEIT Nr. 32, 1 Ağustos2002
  6. ^ Past Fellows
  7. ^ Center for European Studies Spring 2003 Events

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]