İş geliştirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İş geliştirme, Kuruluşlar içinde ve arasında büyüme fırsatlarını geliştirmek ve uygulamak için görevler ve süreçler gerektirir. İşletme, ticaret ve organizasyon teorisi alanlarının bir alt kümesidir.[1] İş geliştirme, müşterilerden, pazarlardan ve ilişkilerden bir kuruluş için uzun vadeli değer yaratılmasıdır. İş geliştirici, üst düzey yönetim veya yönetim kurulu için potansiyel büyüme fırsatlarının analitik olarak hazırlanmasıyla ilgilenir.[2]

İş geliştirme, küçük veya büyük bir kuruluş, kar amacı güden veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından herhangi bir faaliyet olarak alınabilir. Dış iş geliştirme, küçük işletmelere yardımcı olmak için hükümetler tarafından uygulamaya konulan Planlama Sistemleri aracılığıyla kolaylaştırılabilir.[3] Buna ek olarak, itibar oluşturmanın iş geliştirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Uzmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İş geliştirici, üst yönetim veya yönetim kurulu için olası büyüme fırsatlarının analitik olarak hazırlanması ve uygulanmasının müteakip desteği ve izlenmesi ile ilgilenir.

Hem geliştirme hem de uygulama aşamasında organizasyonun büyüme fırsatını başarılı şekilde uygulayacak yetenekte olmasını sağlamak için, iş geliştiricisi işbirliği yapar ve örneğin araştırma ve geliştirme, üretim, pazarlama ve satış gibi kuruluşun uzman işlevlerinden gelen bilgi ve geri bildirimleri birbirine kaynaştırır.[4] İş geliştirme görevlerini ele alan iş geliştirici araçları, "nasıl para kazanıyoruz" sorusunu yanıtlayan iş modeli ve onun analitik yedeği ve uygulama yol haritası olan iş planı’dır.

İş geliştirme profesyonel'leri bazıları operasyon yönetimi gibi işlevlerde kurumsal merdiveni tırmanarak bu alana giden yolu bulsa da genellikle satış, finansal hizmetler, yatırım bankacılığı veya yönetim danışmanlığı ve teslimat konularında daha önceden tecrübelidirler. İş geliştirme uzmanları için beceri ve deneyim, genellikle iş gereksinimlerine bağlı olarak aşağıdakilerin karışımıdır:

"Boru hattı", şirketin artırmaya başladığı potansiyel müşterilerin akışını ifade eder. İş geliştirme personeli, boru hattındaki her potansiyel müşteriye, tahmini satış hacimleriyle birlikte bir başarı yüzdesi atar. Planlayıcılar, tamamlandığında yeni faaliyeti yönetmek için personel ayarlamak üzere boru hattındaki tüm olası müşterilerin ağırlıklı ortalamasını kullanabilir. Kuruluşlar genellikle bir tür müşteri ilişkileri yönetimi aracı veya veritabanı, web tabanlı çözüm veya şirket içi sistem ile işlem hatlarını destekler. Bazen iş geliştirme uzmanları satışları yönetim bilgileri oluşturmak için verileri yönetir ve analiz eder. Bu bilgi yönetimi şunları içerebilir:

  • Kazanma/kaybetme nedenleri
  • satış süreci ile ilgili fırsatların ilerlemesi
  • en iyi performans gösteren satış görevlileri/satış kanalları
  • hizmet/ürün satışı

Özellikle teknolojiyle ilgili sektörlerdeki daha büyük ve köklü şirketler için "iş geliştirme" terimi genellikle stratejik ilişkiler ve diğer üçüncü taraf şirketlerle ittifakları ifade eder. Bu durumlarda şirketler, yeni işlerin ve yeni ürünlerin tanımlanması, araştırılması, analiz edilmesi ve pazara sunulması için kapasitelerini genişletmek üzere birbirlerinin uzmanlık, teknolojiler veya diğer fikri mülkiyetlerinden yararlanabilir. İş geliştirme, sermaye finansmanı, teknolojilerin, ürünlerin ve şirketlerin satın alınması/elden çıkarılması ve uygun olduğunda stratejik ortaklıkların kurulması yoluyla stratejik iş planının uygulanmasına odaklanır.

İş geliştirme, bir pazarlama taktiği olarak düşünülmelidir. Hedefler arasında markalaşma, pazarlarda genişleme, yeni kullanıcı kazanımı ve farkındalık yer alır. Bununla birlikte, iş geliştirmenin temel işlevi, doğru müşterilere satışta ortaklardan yararlanmaktır. Değerin uzun vadede devam etmesi için fırsatlar yaratmak önemlidir. İş geliştirmede başarılı olmak için ortaklığın güçlü ilişkiler üzerine inşa edilmesi gerekir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2021. 
  4. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; HES isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ "What, Exactly, Is Business Development?". Forbes. 15 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2015-11-09.