Orta düzey yönetim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Orta yönetim, hiyerarşik bir organizasyonun orta düzey idarecilik seviyesidir. Üst düzey yönetim ve hat yönetimi arasındadır. "Ekip lideri" bölüm yöneticilerinden veya "uzman" bölüm yöneticilerinden sorumludur. Orta yönetim, kıdemsiz personel performansından ve üretkenliğinden dolaylı olarak sorumludur.[1]

Bölüm yönetiminden farklı olarak, orta düzey yönetici bir üst düzey pozisyon olarak kabul edilir. Orta düzey yöneticileri, bölüm yöneticilerine, kıdemsiz personele ve müşterilere organizasyon adına konuşma ve hareket etme yetkisine sahiptir.

20. yüzyıldan beri, yeniden yapılanma ve dış kaynak kullanımı sonucunda işletmelerde ve kuruluşlarda orta düzey yönetim azalmıştır. Bu tür değişiklikler arasında küçültme, erteleme ve dış kaynak kullanımı yer alıyor. Bu değişiklikler, maliyetleri düşürmek ve organizasyonu düzleştirmek için yapılır, bu, çalışanın sorumluluklarını ve esnekliğini artırır.[2] Çoğu durumda, orta yönetici düzeyinin kaldırılması, bölüm yöneticisi performansında bir düşüşe neden olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2020. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]