İçeriğe atla

"Cebrâil" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎İslam'da Cebrail: Konuyla alakalı doğru bilgiler verilmiştir. Bilginize...
k (→‎İslam'da Cebrail: Konuyla alakalı doğru bilgiler verilmiştir. Bilginize...)
 
== İslam'da Cebrail ==
İslam’a göre peygamberlere vahiy getirmek, Allah'ın emir ve yasaklarını bildirmekle vazîfeli melektir. Dört büyük melekten birisidir.
 
Cebrâil'in ismi Kur’ân'da ayrıca Cibrîl, Rûh-ul-Emîn ve Ruhu'l-Kudüs diye de zikredilmektedir. Cebrâil kelimesi lügatta "Allah'ın kulu" mânâsındadır. Cebrâil’e ayrıca Nâmûs-ı Ekber de denilmiştir.
 
Cebrâil, [[Muhammed bin Abdullah|Muhammed]]'e Mekke yakınındaki [[Hira Dağı]]nda ibâdet ve tefekkürle meşgul iken gelerek ilk vahyi getirmiştir : "Oku Yaratan Rabbinin adı ileadıyla oku!; yaratan odur. O, insanı pıhtılaşmış kandan yarattı!alaktan yaratmıştır.Oku,insana bilmediklerini belleten kalemle yazmayı öğreten. Rabbin ensonsuz büyükikram keremsahibidir.Kalemle sâhibidiröğretmiştir."İnsana (Alakbilmediğini sûresi: 1-3)öğretmiştir.
 
Cebrâil her şekle girebilirdi. Muhammed'e aslî şekliyle, biri [[Hira]] Dağında ve diğeri [[Miraç]] esnâsında [[Sidret-ül-müntehâ]]da olmak üzere iki defâ görünmüştür. Cebrâil’in çoğunlukla ashâbdan Dıhye-i Kelbî sûretinde geldiği anlatılır. Cebrâil yirmi üç yıla yakın bir sürede Kur’ân âyetlerini peyderpey ve çeşitli şekil ve sûretlere girerek getirerek Muhammed'e ulaştırmıştır.
 
" '''De ki: Cebrail'e'' ''<nowiki/>'''''Cebrail’e kim düşman iseolabilir? şunuKendinden iyiöncekileri bilsinonaylayan, kidoğru Allah'ınyolu izniylegösteren Kur'an'ıve senininananlar kalbineiçin birmüjdeci hidayetolan rehberi,bu önceKur’an’ı gelensenin kitaplarıkalbine doğrulayıcıo, veAllah’ın müminlerizni için de müjdeci olarak oile indirmiştir.” '''(Bakara sûresi: 2/97).
 
'''“Onu güvenilir Ruh (Cebrail) indirmiştir. O Kur’ân, elbette âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.”''' (Şuara 26/193-194)
İnanca göre Cebrâil her sene bir kere gelip o âna kadar inmiş olan Kur’ânı [[Levh-i Mahfûz]]’daki sırasına göre okur, Muhammed 'de dinler ve tekrar ederdi. Muhammed’in ölüm yılında iki kere gelip tamamını okumuştur. [[Âdem]]'e on iki kere, [[Nuh]]'a elli kere, [[İbrahim (peygamber)|İbrahim]]'e kırk kere, [[Musa]]'ya dört yüz kere, [[İsa]]'ya on kere, [[Muhammed bin Abdullah|Muhammed]]'e yirmi dört bin kere gelmiştir.
 
'''“Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur; yahut bir elçi gönderip izniyle ona tercih ettiğini vahyeder. O yücedir ve hakimdir.”''' (Şûrâ 42/51).
 
== Görevi ve özellikleri ==
{{kaynakça}}
:* A. Saim Kılavuz, "''Anahatlarıyla İslam Akaidi ve Kelam'a Giriş''", Ensar Neşriyat.
:* [http://www.kuranikerim.com/dini_sozluk/indexda.htm Kur'an-ı Kerim]{{Melekler}}
 
{{İslam'da dört büyük melek}}
{{Melekler}}
{{Yeni Ahit'teki kişiler}}
 
12

değişiklik