Kara Ahmed Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kara Ahmed Paşa
Osmanlı Sadrazamı
Görev süresi
6 Ekim 1553 – 28 Eylül 1555
Yerine geldiği Damat Rüstem Paşa
Yerine gelen Damat Rüstem Paşa
Kişi bilgileri
Ölüm 28 Eylül 1555
İstanbul

Kara Ahmet Paşa (d.? - ö. 28 Eylül 1555), Kanuni Sultan Süleyman' ın saltanatı döneminde, 6 Ekim 1553 - 28 Eylül 1555 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavut asılı olup, saraydan yetişmiştir. Kapıcıbaşı olarak dışarı çıkıp sonra yeniçeri ağası, Rumeli Beylerbeyi olmuş ve ikinci vezir iken 27 Temmuz 1552 de Temeşvar'ı zapt etmiştir. Kara Ahmed Paşa, Osmanlı tarihinde Temeşvar Fatihi olarak tanınmış değerli bir şahıstır. Ayrıca, Macaristan, İran ve Gürcistan seferinde büyük hizmetleri görülmüştür. Yavuz Sultan Selim'in kızı Fatma Sultan ile evlenmiştir.

İkinci vezir olarak Doğu Anadolu ve Gürcistan taraflarında fetihlerde bulundu. Erzincan Kemah’ta İranlıları büyük bir mağlubiyete uğrattı (1549). Sokullu Mehmed Paşa'nın yerine Macaristan serdarlığına getirildi (1552). Temeşvar’ı aldı. Eğri Kalesini kuşattı ise de alamadı. Sulh yapıp Kanuni Sultan Süleyman’la birlikte İran Seferine katıldı (1553).

Damat Rüstem Paşa'nın sadaretten azli üzerine vezir-i azamlığa tayin edildi (1553). Sefer dönüşünde Rüstem Paşa'nın tekrar sadrazamlığa getirilebilmesi için kışkırtılan padişahın fermanıyla suçlu görülerek bir divan toplantısı sonrasında arz odası önünde idam edildi (1555).

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Topkapı'da kıymetli çinilerle süslü olan cami kendisinin olup vefatından az evvel yaptırmaya başlamış ise de tamamını görememiştir; kendisi camii yanında medfundur.

Popüler Kültür'deki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 Yapımı Hürrem Sultan dizisinde, Mehmet Soykan tarafından canlandırılmıştır. 2011 Yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Yetkin Dikinciler tarafından canlandırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Danişmend, İsmail Hâmi, (1961) Osmanlı Devlet Erkânı, İstanbul:Türkiye Yayınevi.
Önce gelen:
Damat Rüstem Paşa
Sadrazamlik-nisanlari.svg
Osmanlı Sadrazamı

6 Ekim 1553 - 29 Eylül 1555
Sonra gelen:
Damat Rüstem Paşa