Vikipedi:Bürokratlık başvurusu/Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

Sonuç: Başarılı. Vikiçizer'in bürokrat olması yönünde görüş birliğine varılmıştır. --Superyetkinileti 20:01, 3 Aralık 2016 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 19
 Destek: 19
 Karşı: 0
 Tarafsız: 0
 Oran: %100

Vikiçizer[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:02, 3 Aralık 2016 (UTC)

Vikiçizer (MesajKatkılarİstatistikler) – Mevcut Hizmetlimiz olan ve Vikipedi ye çok yardımı dokunan sevgili Vikiçizerin Tarafsızca Bürokrat olabilecegini düşündüm neden mi çünkü katkılarıyla vikipediye yardım etmeye calistigi için ve Burada vede Şuradaki gibi hizmetli secildiginden ve bir cok kullanıcıdan daha tecrubeli oldugu tarafsizca ve layıkıyla bu görevi yerine getirecigini düşündüm bu görevin ağır olduğunu biliyorum ve üstesinden geleceğine inanıyorum Doruk843 12:03, 18 Kasım 2016 (UTC)

@Doruk843'e iyi düşünceleri ve adaylığa vesile olduğu için teşekkür ederim. Bürokratların hizmetlilerden fazla olarak iki fonksiyonu daha oluyor. Birincisi hizmetli oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcı haklarını hizmetli olarak değiştirme (hizmetliliği geri alma yetkisi yok), ikincisi aynı şekilde bot oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcıya bot statüsü verme. Hizmetlilik sorumluluğunda birçok tartışma, oylama veya şikayette objektif karar vermeye ve Vikipedi işleyişine katkı sunmaya çalışıyorum. Şu an 5 bürokrattan Superyetkin, Elmacenderesi ve Mskyrider'ın etkin olduğunu görüyorum. Topluluk isterse, bu fonksiyonlar için de en iyi şekilde emek vermeye çalışacağım. Vikiçizer (mesaj) 20:02, 19 Kasım 2016 (UTC)


Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Kullanici Hizmetlilik gorevini şüphesiz hakkı ile yapiyor ben arkadaşimizin Bürokratlık görevini de kuşkusuz, tarafsız ve en iyi şekilde yapacağina inaniyorum--By erdo can • msj 20:25, 19 Kasım 2016 (UTC)
 2. Bürokratlık görev ve sorumluluklarını okudum. Adayın da belirttiği aralarındaki farkı özellikle inceledim. Kendisinden hizmetli olma sürecindeki beklentilerimin fazlasıyla karşılandığını memnuniyetle görmekteyim (en önemli kriterlerimden birinin ulaşılabilirlik olduğunu ayrıca belirteyim). Aynı ciddiyet, iyi niyet, saygı ve en önemlisi adalet çerçevesinde yeni başvurduğu görevinde de başarılı olacağına inandığım için görüşüm olumlu.--Teacher0691 (mesaj) 22:17, 19 Kasım 2016 (UTC)
 3. Hizmetlimizin gerek farklı görüşteki kullanıcılar arasındaki tartışmaları tarafsızlıkla sakinleştirme çabalarını, gerekse SAS ve HS hususlarında tarafsız ve politikalara uygun yaklaşımına defalarca şahit oldum. Ayrıca herhangi bir konuda yardım istendiğinde de çabaları takdire şayan. Tüm bunları linklerle ispata gerek dahi duymuyorum. Hizmetlilik sorumluluğunun gerektirdiği inisiyatifi başarıyla kullanan Vikipedist'in Bürokratlık sorumluluğunun getirdiği iki ek görevi de başarıyla icra edeceği kanaatindeyim. Görüşüm olumlu. Başarılar dilerim. chansey Mesaj 22:35, 19 Kasım 2016 (UTC)
 4. Yukarıdaki açıklamalarîma katılarak --Doruk843 07:44, 20 Kasım 2016 (UTC)
 5. Bürokratlığı başarıyla yapabileceğine inanıyorum --Adem20ileti 12:06, 20 Kasım 2016 (UTC)
 6. Vikiçizer'in bugüne kadar Vikipedi'de göstermiş olduğu özveri -sanıyorum- herkesin malûmudur. Tarafsız ve akılcı yaklaşımlarının, Vikipedi'ye bürokrat olarak daha fazla katkısı olacağı inancıyla adaylığını destekliyorum. Dr. Coalmesaj 19:08, 20 Kasım 2016 (UTC)
 7. Kesinlikle bu sorumluluk için doğru kişi olduğunu biliyorum. Hayırlı olsun. --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:11, 20 Kasım 2016 (UTC)
 8. Yakışır başkanıma. --II. Niveles 21:15, 20 Kasım 2016 (UTC)
 9. Vikipedi ile ilgili bilgisi ve tecrübesine güveniyorum. Başarılı işler yapabileceğini düşünüyorum. --taysin (mesaj) 07:42, 22 Kasım 2016 (UTC)
 10. Devriyelikten tutalım da bürokratlığa kadarki yetkilerin tamamı sorumluluk işi. Daha önce de dedim, kimse bu yetkiler için kimseyi zorlamıyor, o kullanıcılar kendi istekleri ve gönüllülükleriyle bu yetki ve sorumlulukları almak istiyor, topluluk da uygun görüyorsa alıyorlar. Bu yüzden "hizmetlilik yapmayacağım ama cebimde bulunsun" tarzı bakış açısıyla da "ağır bir kullanıcı, hizmetli olsun başımızda bulunsun" açısıyla da hareket edilmemeli. İki husus için de aday olanlar/gösterilenler ve hatta seçilmiş olanlar var. Vikiçizer öyle değil, o sorumluluğu daha önce istedi, topluluk verdi; sonra daha fazla yürütmek istemediğini belirterek de çekilmesini bildi (birçoğunuz bilmez muhtemelen). Bunun ben örneğine rastlamadım burada. Gerçekten takdire şayan bir hareket. Hizmetlilik tam olarak da budur, sorumluluktur ve Vikipedi'deki faaliyetlerinin odak noktasını bu işler oluşturmalıdır. Buradaki sorumluluk, 7/24 burayı kollayacağı anlamı da taşımasın, makul seviyede burada vakit geçirmesi ve yalnızca hizmetlilerin yapabileceği işlerle ilgilenmeye öncelik vermesi yeterlidir. Kendisi bunları çok iyi yapabilen 5-6 hizmetliden birisi benim gözlemlediğim kadarıyla. Son zamanlarda ise ek bir sorumluluk alarak tartışmalarda arabuluculuk yapmaya başladı ki bunda da kullanıcı kaybetmeden çok kazanmaya yönelik hareketler sergilediğinden kişisel takdirlerimi ayrıca iletiyorum. Bürokratların ek yetki ve sorumlulukları üstte belirtilmiş zaten. Hizmetli-bürokrat farkı, devriye-hizmetli farkından çok daha az ve bana kalırsa hizmetliliği uzun süre yapmış olmak ve görece tecrübe kazanmak, bu süreçte de minimal seviyede kusurlu harekette bulunmuş olmak benim için bir hizmetlinin bürokrat olması için yeterli olacaktır. Kendisi bu "kendimce belirlediğim" şartları da fazlasıyla karşılıyor gözüküyor. Engel teşkil edecek hiçbir durum görmüyorum. Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 08:47, 22 Kasım 2016 (UTC)
 11. Kendisinin yıllar boyunca Vikipedi'ye sağladığı katkılar Türkçe Vikipedi'yi geliştirdi.Şu ana kadar hiç tarafsızlık politikasından ayrılmadığını görerek kendisinin bürokrat olmasında sakınca görmüyorum King EdizS! Efendim? 20:25, 23 Kasım 2016 (UTC)
 12. Bana söyleyecek pek bir şey bırakmamış arkadaşlar. :) Tıpkı hizmetlilik görevi gibi bürokratlık görevinin de üstesinden geleceğinden hiç şüphem yok.--Pragdonmesaj 21:16, 23 Kasım 2016 (UTC)
 13. Diğer yorumlara katılıyorum. --Zaitsév 12:19, 26 Kasım 2016 (UTC)
 14. Hayırlı olsun, söylecek birşey kalmamış Face-smile.svg --Toppolila 13:50, 26 Kasım 2016 (UTC)
 15. Kendisi tarafsız şekilde tüm kullanıcılara yardım etmeyi kendisine görev edinmiş iyi bir kullanıcı. Başı sıkışan her kullanıcı Vikiçizer'e gidiyor ben dahil. Kendisine olumsuz oyu verebilmek için hiçbir sebep yok ama olumlu oyu verebilmemiz için binlerce sebep var. Vikiçizer için değil Vikipedi için hayırlı olsun. Çünkü, Vikiçizer'in bürokrat olmasından sonra Vikiçizer değil, Vikipedi kazandı. Tekrardan tüm topluluğa hayırlı olsun. Vikiçizer'e de, bir diğer görevinde kolay gelsin dileklerimi iletiyorum. Bol bol sabırlar. --Locos Turcos (mesaj) 22:17, 27 Kasım 2016 (UTC)
 16. Tecrubeli bir Kullanici. Iyi sanslar. Mona778 (mesaj) 06:53, 30 Kasım 2016 (UTC)
 17. Aktif, tecrübeli, tarafsız, sağduyulu ve yardımsever...Vikiçizer'i bu özelliklerle ile anlatmak yeterli değil elbet fakat daha fazlasını yazmaya kalksak ucu bucağı görünmez adaylığın. Neyse. Hizmetlilik yetkilerinin yanısıra bürokratlık yetkilerini hakkıyla yerine getireceğinden hiç şüphem yok. Şimdiden tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum Vikiçizer. --Maurice Flesier message 21:35, 1 Aralık 2016 (UTC)
 18. yukarıdaki yorumlara katılıyorum.--Dekolteli Kefen 19:35, 2 Aralık 2016 (UTC)
 19. Ben de yukarıdaki yorumlara katılıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 18:26, 3 Aralık 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 • Umarım ne aday ne de aday gösteren kırılır ama ben bu adaylığın gerekliliğini anlayamadım. Eğer bürokratın ilave yetkisi/sorumluluğu sadece Vikiçizer'in belirttiği o iki husus ise, neden üçü aktif beş bürokrat yeterli olmuyor? Botlar konusunu bilemiyorum, pek ilgilendiğim birşey değil, bir yerlerde mevcut bürokratların çözmeye yetemediği bot kullanım tartışmaları mı var? Birisi link verip gösterirse sevinirim. Hizmetli seçimlerini ise elimden geldiğince izlemeye çalışıyorum. Ortada kapatılması gereken/geciken hizmetli adaylıkları da göremiyorum. Öyleyse bürokrat ihtiyacımız nereden kaynaklanıyor? Fazlası göz çıkartmaz diye düşünen varsa onlara da şunu söyleyeyim: Vikipedideki özgür ve gönüllü çalışma ortamının en büyük düşmanlarından biri gereksiz hiyerarşik düzendir. Hernekadar buradaki görevler hiyerarşi deği işlev deniyorsa da ben herkesin bunu anladığını sanmıyorum. Bir beyaz liste üyesi olarak birkaç kez devriyelerin "sen onbaşısın ben çavuş" türü yaklaşımları ile karşılaştım. Haklı olduğum açık olan içerik anlaşmazlığında, tartıştığım X hizmetlisinin arkadaşı/meslektaşı Q hizmetlisi geldi sadece beni engelledi. Dahası: Sizler başkası yapınca bir ay engel alınan konularda aynı işleri yapan hizmetliye kimsenin dokunmadığını görmedi iseniz ben başka bir evrende yaşıyorum, Buffy Empire. :-) Bakın daha dün bir "büyüğümüzün" açtığı maddeyi SAS'a sunmak istedim; ama çekindim. (Sonra oturup kendim maddeyi geliştirdim, iyi oldu. Her işte bir hayır vardır ilkesi çalıştı. :) Vikiçizer'den asla beklemem ama, şimdi dün bana onbaşı muamelesi yapan "çavuş" yarın Vikiçizerle karşılıklı editlerimizi geri alsak, "yahu sen ne etine buduna bakmadan benim generalimle değişiklik mücadelesine giriyor, onun editini geri alıyorsun" deyip karşıma dikilemez mi? (Hipotetik olarak soruyorum.) Ben bir küçük esnaf çocuğu olarak "devlet memuru" denilince hizaya giriyorum, hele de "bürokrat" kelimesini duyunca tir tir titrerim. Neyse...

Eğer bürokrat sayımız yeterli ise, neden ortamda bir "omzukalabalık" daha arzu edelim? bence biri aktif biri pasif iki bürokrat kalana kadar, mevcut düzenimizde, bir bürokrat eksikliği sorunumuz yok. O dediğim varsayımsal aşamada ise, aktif olan tek bürokratın bir hatasını görürsek pasif olanı göreve çağırırız. Gelmezse bir bürokrat daha seçeriz. Ha, bir gün "o ihtiyaç doğarsa", Vikiçizer benim de muhtemelen ilk aklıma gelen aday olur. O başka...

Şu anda bir adaya, seçime, ilave bürokrata gerek görmediğimi saygılarımla arzederim efendim. --E4024 (mesaj) 08:08, 22 Kasım 2016 (UTC)

Sayın @E4024 yorumunuz benimde aklıma gelmedi değil. Oyumu kullanmadan önce bende sizin gibi düşündüm, çünkü bürokratlığın şu an için yoğun bir iş yükü mevcut değil. Topluluğun şu aşamada bürokrattan çok, hizmetliye ihtiyacı var. Lakin bürokrat seçimi malumunuzdur ki uzun bir süreç ve aday gösterilen hizmetlimiz gerçekten çoğu açıdan topluluğumuzun takdirini kazanmış bir kullanıcı. Bu kapsamda aktif bürokratlarımıza bir yenisinin eklenmesindeki mahzuru ben sizin gibi değerlendirmiyorum. Şu an sadece süreci hızlandırmış bulunuyoruz. Aktif ve işine hakim bir bürokratın Vikipedi'mize zararı olmayacaktır.
İkinci savınıza gelince; devriye, hizmetli, bürokrat vb. bu görevlerin hiyerarşik bir düzen içinde değerlendirilmesine ben karşıyım. Bunları emir-komuta zinciri gibi değil; tecrübe derecesine göre değerlendirilmesiniz. Bu ilişkiyi bilmeyen kullanıcılarımız elbette bu durumu bir dikey hiyerarşi olarak görecektir, lakin malumunuzdur böyle bir durum yok. Tespitlerinizi ilgili sayfada belirtirseniz eminim ilgilenen ve yorumlayan birileri olacaktır. Kısacası herhangi bir bürokratın karşısında titremenize gerek yok :) Daha üst bir sorumluluk olan Kahyalık bile yapsa Sayın @Vikiçizer'in belirttiğiniz kapsamda hareket edeceğini, hatta başka kullanıcıların kendi üzerinden (dediğiniz 'sen generalime nasıl yaparsın' gibisinden) hareketlere izin vereceğini sanmıyorum. Müsterih olunuz.
Efendim merak etmeyin hepimiz biliyoruz bürokratlık görevinin yoğun olmadığını. Hatrlatmanız için teşekkür ediyorum. Saygılarımla. chansey Mesaj 09:38, 22 Kasım 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

[... Standart hizmetlilik soruları çıkarıldı ...]

Burada yer alan soruları hizmetlilik başvurumda yanıtlamıştım. Vikipedi topluluğunun bana yönelteceği ek sorular varsa cevaplamaya hazırım. --Vikiçizer (mesaj) 20:02, 19 Kasım 2016 (UTC)

Pictogram-voting question.svg Soru Ben sizi aday gosterdim bunu yapacaginiza inandığım için peki siz inanıyor musunuz yani zor gelirmi sizce zorlanir misiniz hizmetlilik te hic zorlandınız mart ayindan beri lütfen yanlış anlamayın ikiside zor çünkü ben sahsen bu gorevleri yapabilmem için en az 1 sene 1.5 sene gerek tabi siz benden daha tecrübelisiniz ama sonuçta insansınız hic zorlanir misiniz lütfen yanlış anlamayin bu arada cok uzattım kusura bakmayın saygilar --Doruk843 07:54, 20 Kasım 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kolay bir sorumluluk yok, her sorumluluğun zor tarafları tabi ki var, ben topluluğu hep yanımda yardım ederken gördüm. Karmaşık bir hizmetli oylaması veya bot oylaması ile karşılaşırsam topluluğun yol göstereceğine ve yalnız bırakmayacağına inanıyorum.Vikiçizer (mesaj) 18:53, 20 Kasım 2016 (UTC)


Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.