Veysel Karanî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Veysel Karani'nin türbeleri
Üstte: Siirt'in Baykan ilçesindeki Veysel Karani Türbesi.

Veysel Karani (Üveys el-Karanî) (Arapça: أويس القرني, Farsça: اویس قرنی, Urduca: اویس قرنی, Pencapça: اویس قرنی) (594?, Karen, Yemen - 657), Yemenli bir Müslüman ve mistik. İslam peygamberi Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir. Meşhur hikâyede Medine'ye kadar gitmiş ancak zamanlamasından dolayı onu görememiş ve geri dönmesi gerekmiştir. Bunun üzerine Muhammed ona hırkasını hediye olarak göndermiştir.[1][2] Sıffin Savaşı sırasında Ali tarafında savaştı. 657 yılında öldü. Tabiin'in büyüklerindendir. Naaşını almaya gelen 3 kabilenin taşıdığı tabutlarda da keramet göstererek göründüğü söylenir. Böylece bu üç ayrı kabilenin yerleşim yerleri olan Yemen ve Şam'da bulunan türbelerinin yanında Siirt ilinin Baykan ilçesinin ziyaret beldesinde de bir türbesi vardır. 23 Haziran 2014 tarihinde Suriye'deki türbesi IŞİD tarafından bombalanarak yıkılmıştır.[3] Bursa'da Sembolik olarak Osmangazi ilçesindede Veysel Karani türbesi ve camii bulunmaktadır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının ismi Amir olduğu için tam adı Ebû Amr Üveys b. Âmir b. Cez’ b. Mâlik el-Karanî 'dir. Babasını çocukken kaybetti. Ali ile tanıştıktan kısa bir süre sonra da Kûfe'ye gitti.

Sıffin Savaşı sırasında, Ali tarafında savaşmıştır ve 657 yılında ölmüştür.

Münâcât-ı Üveys el-Karânî[değiştir | kaynağı değiştir]

Veysel Karânî'ye ait bir duadır.

Üveys’îyye - Sühreverd’îyye Silsilesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hırka-i Şerif Ziyarete Açıldı". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2015. 
  2. ^ "Hırka-i Şerif'in Veysel Karani Hazretlerine İntikali". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2015. 
  3. ^ "IŞİD Suriye'de Veysel Karani Türbesini Havaya Uçurdu". 24 Haziran 2014. [ölü/kırık bağlantı]