Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.
Toyota EU.svg
Kurulduğu ülke Bostancı, Kadıköy, İstanbul, Türkiye
Kurulduğu Yıl 2000
Kurucusu Sakıp Sabancı
Adının kaynağı Sabancı Holdingten

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., eski adıyla Toyotasa Toyota Sabancı Satış ve Pazarlama A.Ş., Ekim 2000’de Sabancı Holding (%65), Toyota (% 25) ve Mitsubishi Electric (%10) ortaklığı ile Bostancı, Kadıköy’de kurulmuş Türk otomotiv şirketi [1] Toyota ürünlerinin Türkiye tek distribütör olarak Türkiye’de üretilen Toyota Corolla ve Toyota C-HR'ın yanı sıra İngiltere, Japonya ve Avusturalya’dan ithal edilen Toyota Auris, Toyota Avensis, Toyota Yaris, Toyota RAV4, Toyota Land Cruiser, Toyota Camry gibi önde gelen Toyota modellerinin ve yedek parçalarının pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Toyota araçlarının pazarlanması, dağıtımı ve servisi, üstün kalite, ileri teknoloji ve güvenirlilik felsefesi üzerine kurulmuş olan Türkiye çapında yer alan Toyota Plazalarda yapılmaktadır. Bu merkezlerde müşterilere, dünya standartlarında satış, servis, yedek parça ve kullanılmış araç alım-satım hizmetleri eksiksiz olarak verilmektedir.

Toyotasa, kuruluşundan bu yana pazar payını aktif satış ve pazarlama politikaları sayesinde sürekli olarak artırmaktadır. Üst üste dördüncü yıl satış adetlerini artırarak, 2005 yılında kendi satış rekorunu kırmış ve binek otomobil pazarında %6,7 pazar payına ulaşmıştır.

Ayrıca yapılan etkin aktiviteler ve CRM faaliyetleri neticesinde marka imajı ve müşteri memnuniyeti konularında önemli gelişmeler ve iyileştirmeler sağlanmıştır.

Sabancı'nın Ortaklıktan Çekilmesi ve Al Jazeera'ya Satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabancı Holding 14 Ağustos 2009 itibarıyla perakende ve satış alanında faaliyet göstermekte olan ToyotaSA'daki yüzde 65'lik hissesini, 85 milyon dolar bedelle Katar merkezli Al Jazeera'a sattığını açıklamıştır.[2] Sabancı Holding, buna ek olarak 2001 yılında, 19 yıllık iş birliğinin ardından Toyota'nın Türkiye'deki üretim tesislerine olan yüzde 25 oranındaki ortaklığını da tüm hisselerini Toyota'ya satmak suretiyle sonlandırmıştı.

Toyota ile sürdürdüğü iş birliği 55 yılı aşmakta olan Al Jazeera (Ebu Sait Mesud), Toyota'nın dünyadaki en büyük distribütörü konumunda. Grup aynı zamanda Toyota'ya bağlı bulunmakta olan Daihatsu ve Lexus markalarının da global olarak en büyük satıcılarından biri. 2008 yılında toplam 320 bin araç satışı gerçekleştiren ALJ Grup, 12 ülkede Toyota ve bağlı markalarının temsilciliğini yürütmeye devam ediyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.sabanci.com/tr/haber-detay/toyotasa-da-yeni-yapilanma
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]