Theodore Kaczynski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Theodore Kaczynski
Theodore Kaczynski.jpg
Theodore Kaczynski (Nisan 1996)
Doğum Theodore John Kaczynski
22 Mayıs 1942 (1942-05-22) (78 yaşında)
Chicago, Illinois, ABD
Diğer ad(lar)ı Unabomber
Alma mater Harvard Üniversitesi
Meslek Matematik profesörü
Theodore Kaczynski (1968, Berkeley)

Theodore John Kaczynski veya kısaca Ted Kaczynski (d. 22 Mayıs 1942; Chicago, Illinois), Amerikalı matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci. Harvard Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi'nde matematik alanında doktora yapmış, Berkeley Üniversitesi'nin o döneme değin en genç öğretim üyesi olarak görev almıştır.

Teknoloji Karşıtı Eylemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaczynski Berkeley üniversitesindeki yardımcı profesörlük görevinden istifa ettikten sonra Montana'ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başlamış, yaşamını tamamen kendi kendine sürdürmenin yollarını aramıştır. Ancak endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığına ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğine şahit olması, kendisini önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalamalar yapmaya itmiştir. Bir American Airlines uçağına yerleştirdiği patlamayan bombayla işlediği suçlar "federal suç" kapsamına girmiş ve FBI'ın hakkında dosya açmasına neden olmuştur. Unabomber adı, Üniversite ve Havayolları Bombacısının kısaltmasıdır.

Ted Kaczynski'nin "Manifesto" başlığıyla kaleme aldığı eseri, "yayınlandığı takdirde bombalama eylemlerine son vereceği" vaadiyle The Washington Post ve The New York Times gazetelerinde yayınlandı. Türkiye'de Kaos Yayınları tarafından Türkçeleştirilerek kitap halinde yayınlanan manifesto sanayi devriminin insanlığın başına gelen en büyük felaket olduğu iddiasıyla başlayarak Amerikan sosyal demokratlarından endüstriyel güçlere değin birçok kesime derin eleştiriler getirmekte ve bireysel, bağımsız ve kararlı bir tepkiyi öğütlemektedir. Manifesto, tek yazarının Kaczynski olmasına karşın birinci çoğul şahıs zamiriyle ve "biz Freedom Club üyeleri" şeklinde ifadelerle kaleme alınmıştır. (Kaczynski'nin manifestosu wikikaynak'ta da bulunmaktadır.)

Gizlenme süreci ve yakalanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

The New York Times ve The Washington Post'ta manifestonun yayınlanmasının ardından, Kaczynski'nin erkek kardeşi David, karısının da ısrarlarıyla manifestoyu okuyarak Ted Kaczynski'nin gençliğinde gazetelere gönderdiği bazı metinlerle büyük benzerlikler olduğunu keşfetti ve önce kendi araştırmasını bir özel detektif aracılığıyla yürüttükten sonra FBI'ı durumdan haberdar etti.

Dağ evinde gözaltına alınan Ted Kaczynski için atanan avukat önce müvekkilinin ruh sağlığının bozuk olduğu yönünde savunma yapmak istese de Kaczynski buna karşı çıktı. Buna rağmen atanan psikolog ve psikiyatrlardan oluşan bir heyet Kaczynski'ye paranoid şizofreni gibi tanılarda bulunsa da, Kaczynski'yi dört yıl boyunca cezaevinde gözlem altında tutan meslektaşları kendisinde ruhsal bir bozukluk olmadığında ısrarlı. Tartışmalı bir mahkeme sürecinin sonunda Kaczynski şartlı tahliye ihtimali olmayan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yayınlanmış Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]