Aldous Huxley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aldous Huxley
DoğumAldous Leonard Huxley
26 Temmuz 1894(1894-07-26)
Surrey, İngiltere
Ölüm22 Kasım 1963 (69 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya ABD
MeslekYazar
Vatandaşlıkİngiliz
EğitimEton College
Balliol College
Tür
Önemli eserCesur Yeni Dünya
EvliliklerMaria Nys (1919–1955)
Laura Huxley (1956–1963)

İmza

Aldous Leonard Huxley (26 Temmuz 1894, Surrey – 22 Kasım 1963, Los Angeles), İngiliz yazar ve filozoftur.

İngiltere'nin Surrey bölgesindeki Godalming'de doğdu. Birçok ünlü bilim insanı ve sanatçı yetiştirmiş olan Huxley ailesinden geliyordu. Eton College'da okuduğu sıralar gözlerindeki bir rahatsızlık yüzünden kör olma tehlikesiyle karşılaşınca, öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Sonradan Oxford Üniversitesindeki Balliol College'da okudu.

Romanları ve denemeleriyle tanınmış olmasına karşın kısa hikâyeler, şiir, gezi yazıları, film hikâyeleri ve senaryolar ile de uğraşmıştır. Roman ve denemelerinde sosyal norm ve idealleri, bilimin insan yaşamında yanlış kullanımını eleştirmiştir. Parapsikoloji ve mistik temelli felsefelerle ilgilenmiş ve bu konularda yazılar kaleme almıştır. Özellikle Türkçeye "Kadim Felsefe" adıyla tercüme edilen "Perennial Philosophy" adlı eseri Perennial Felsefeyi çeşitli çevrelerde yeniden gündeme taşımıştır. Ayrıca Cesur Yeni Dünya adlı yapıtı distopya türünün önemli bir örneğidir.

Gırtlak kanseri tedavisi görürken hayatını kaybetmiştir. Ölümü John F. Kennedy'nin ölümüyle aynı güne denk gelmesi nedeniyle medyada yer bulamadı.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]