Basit yaşam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1942'de Mahatma Gandhi iplik eğirirken . Gandhi, sadelik ve kendi kendine yetebilen bir hayata inanıyordu.

Basit yaşam, bir kişinin yaşam tarzını basitleştirmek için bir dizi farklı gönüllü uygulamayı kapsar. Bunlar, örneğin, genellikle minimalizm olarak adlandırılan malların azaltılmasını veya kendi kendine yeterliliğin arttırılmasını içerebilir. Basit yaşam, bireylerin istedikleri şeyler yerine sahip oldukları ile tatmin olma ile karakterize edilebilir.[1] Her ne kadar çilecilik genellikle basit yaşamı teşvik edip lüks ve düşkünlükten kaçınmayı teşvik etse de, basit yaşamın tüm savunucuları münzevi değildir.[2] Basit yaşam, gönüllü bir yaşam tarzı seçimi olduğu için de, mecburi yoksulluk içinde yaşayanlardan ayrışır.

Katılımcılar, maneviyat, sağlık, aile ve arkadaşlar ile birlikte daha kaliteli zaman geçirmek, iş-yaşam dengesi, kişisel zevk, finansal sürdürülebilirlik, tutumluluk, sürdürülebilirlik veya stresi azaltmak gibi çeşitli kişisel nedenlerle basit yaşamı seçebilirler. Basit yaşam, materyalizme ve aşırı tüketime karşı bir tepki de olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Choosing simplicity : real people finding peace and fulfillment in a complex world (İngilizce). ISBN 978-0-9672067-1-4. 
  2. ^ Griffiths, Michael. B., Flemming Christiansen, and Malcolm Chapman. (2010) 'Chinese Consumers: The Romantic Reappraisal’. Ethnography, Sept 2010, 11, 331–57.