Vanderbilt Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vanderbilt Üniversitesi
Vanderbilt University
Harita
LatinceUniversitas Vanderbiltia
Slogan"Crescere aude"
"Büyümeye cesaret edin"
Kuruluş1873
Eski isim(ler)iCentral University (1873-1877)
Bağış fonu10,9 milyar $ (2021)
BağlılıkSACS
BaşkanDaniel Diermeier
Akademik personel4.783 (2020)
Öğrenciler13.796 (2021)
Lisans öğrencileri7.111 (2021)
Lisansüstü öğrencileri6.685 (2021)
KonumNashville, Tennessee, ABD
YerleşkeLarge city; 330 dönüm
(1.3 km²)
SporNCAA
MaskotMr. Commodore
Web sitesivanderbilt.edu
E. Bronson Ingram Stüdyo Sanat Merkezi ve Öğrenci Yaşam Merkezi

Vanderbilt Üniversitesi, Nashville, Tennessee, ABD'de bulunan ve 1873'te kurulmuş bir üniversitedir.

ABD'nin Güney bölgesinin Duke Üniversitesi, Emory Üniversitesi ve Rice Üniversitesi ile beraber özel kurumlarındandır.

1873 yılında üniversiteyi, zamanın en zengin kişilerinden biri olan, "Komodor" Cornelius Vanderbilt kurmuştur. Üniversitenin kuruluşunun ana amacı, ABD'deki iç savaş sonrası Güney ile Kuzeyin arasındaki bağları güçlendirmektir. Kurulduğu günden bugüne ülkenin önde gelen üniversitelerinden olmuştur.

Üniversitenin eğitim fakültesi, Peabody School of Education, çeşitli kaynaklar tarafından Amerika'daki en iyi eğitim fakültesi olarak gösterilmektedir. İşletme fakültesi, Owen School of Busines ve müzik okulu, Blair School of Music, alanlarında dünyada önde gelen enstitülerdir. Mühendislik fakültesi de özellikle son yıllarda yaptığı büyük atılımla, yine ülkenin önde gelen 50 mühendislik fakültesinden biri olarak gösterilmektedir, özellikle okulun biyomedikal programı ülkedeki en prestijli programlardan biridir. Okulun lisans eğitimi alanında ise en güçlü olduğu yönü temel bilimlerdir; College of Arts & Sciences'da (Fen Edebiyat fakültesi) Ekonomi bölümü eski mezunları ve hocalarıyla dikkat çekicidir. Vanderbilt, U.S. News & World Report 'un her sene yayınladığı, ülkenin en iyi üniversiteleri sıralamasında, 2009'da 17. gösterilmiştir. ARWU kurumu tarafından yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında, Vanderbilt'i 41. olarak göstermektedir.

Kabul alması en zor okullardan biridir. Her sene okulun Amerika bazındaki popüleritesinin artması, okula Amerika'nın dört bir yanından öğrencileri çekmektedir. 2009 yılında, okula başvuran öğrencilerin sadece %19.8 ini kabul ederek, tarihinde en az kabul oranı rekorunu kırmıştır. Bunda başvuran öğrenci sayısındaki artış en büyük etkendir.

ABD'nin bir dönemki başkan adaylarından Al Gore, Vanderbilt Üniversitesi'nde 2 sene din, 2 sene hukuk olmak üzere toplam 4 sene eğitim görmüştür, fakat bir doktorasını bitirmeden bu okuldaki eğitimine son vermiştir.

Ünlü mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]