Kwanzaa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kwanzaa sembolleriyle donatılmış bir masanın üzerinde kinara mumlarını yakan bir kadın.

Kwanzaa, çoğunlukla ABD'de yaşayan Afrika kökenlilerin aile, toplum, kültür gibi unsurlarının kutlandığı, dini öğeler taşımayan bir kış bayramıdır. Aslında Pan-Afrikancı bir bayram olsa da, büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlanır ve Afrika kökenli ABD vatandaşlarıyla özdeşleşmiştir. 26 Aralık - 1 Ocak tarihleri arasında kutlanır. Bu yedi günlük kutlama sırasında mum yakılır, "içilen içkinin bir kısmının tanrının şerefine yere dökülmesi" anlamına gelen "libations" işlemi yapılır, ziyafetler ve hediyeler verilir.

Ron Karenga'nın fikriyle, ilk defa 26 Aralık 1966 - 1 Ocak 1967 tarihleri arasında kutlandı. Karenga'ya göre Kwanzaa, klasik Afrika kültüründeki "ilk meyve" kutlamalarının Afro-Amerikan koludur.

Tarihçe ve Amerikan kültüründe Kwanzaa[değiştir | kaynağı değiştir]

1966 yılında Ron Karenga tarafından, kendisi Kaliforniya'da yaşarken ortaya atılmıştır.[1] Karenga daha sonraları başlarda Kwanzaa'yı Noel Bayramı'na ve Amerikan kültürünün baskın (dominant) öğe ve imgelerine karşı siyasi bir alternatif olarak başlattığını belirtmiştir.

Kwanzaa sözcüğü, Swahili dilinde "ilk meyveler" anlamındaki "matunda ya kwanza" dan gelmektedir. Bir Doğu Afrika dili olan Swahili'nin ismin geldiği dil olması, etkinliğin Pan-Afrikancı yönünü simgesel bir şekilde vurgulamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi Kwanzaa anısına ilki 1997, ikincisi ise 2004 yılında olmak üzere iki kez özel posta pulu basmıştır.

Her ne kadar bugün Kwanzaa'yı ne kadar kişinin kutladığı tam olarak kesinleşmemişse de, 2004 yılında Ulusal Perakende Vakfı tarafından yapılan bir pazarlama anketi sonucuna göre ABD vatandaşlarının %1.6'sı (bu sayı Afrika kökenli Amerikalıların yaklaşık olarak %13'üne tekâbül etmektedir)[2] Kwanzaa'yı kutlamaktadır; bu da yaklaşık olarak 4.7 milyon kişinin Kwanzaa kutladığı anlamına gelir.[3] 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında,Karenga Kwanzaa'nın 28 milyon kişi tarafından kutlandığını iddia etmektedir. Daima Kwanzaa'nın dünya çapında kutlandığını söylemektedir.[4] Lee D. Baker sayının 12 milyon olduğunu söylemektedir.[5]

Başkan George W. Bush'un 2004 2004 Başkanlık konuşmasında: Kwanzaa 2004 16 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., birçok önceki mesajlarda olduğu gibi, Kwanzaa sırasında, "milyonlarca Afro-Amerikan'ın ve Afrikalılar'ın torunlarının miraslarını ve atalarını anmak için toplandığını" söylmiştir.

İlkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kwanzaa'nın yedi gününden her biri bu ilkelerden birine adanmaktadır. Kelimelerin orijinali swahili dilindedir. Bu ilkeler;

 • Umoja (Unity - "Birlik")
 • Kujichagulia (Self-Determination - "Özgür irade")
 • Ujima (Collective Work and Responsibility - "Dayanışma ve sorumluluk")
 • Ujamaa (Cooperative Economics - "Müşterek iktisat")
 • Nia (Purpose - "Amaç")
 • Kuumba (Creativity - "Yaratıcılık")
 • Imani (Faith - "İnanç")

Kutlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Kwanzaa 'yı kutlayan aileler, evlerini sanatsal eşyalarla süsler, renkli Afrika kıyafetleri giyer (kadınların giydiği kıyafetler Uwole'dir) ve Afrikalı idealizmini temsil eden taze meyveler yer. Geleneksel olarak çocuklar da bu törenlere katılır ve atalarına saygı ve şükranlarını sunar. "İçilen içkinin bir kısmının tanrının şerefine yere dökülmesi" anlamına gelen "libations" işlemi de hep birlikte ve genellikle tek bir kadehle yapılır.

Kaynakça ve notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ ""THE EVENING HOURS"". "NY Times". 30 Aralık 1983. 24 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2006. 
 2. ^ "2004 Holiday Spending by Region" 28 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 'Survey by BIGresearch, conducted for National Retail Foundation', 14 Ekim 2004.
 3. ^ ""Drums herald happy holiday"". "Cary News". 2 Ocak 2007. 21 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
 4. ^ ""Why Kwanzaa Video"". 30 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2007. 
 5. ^ Dispatches from the Ebony Tower By Manning Marable Page 224

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]