World War Three (Doctor Who)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
160b – "World War Three"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Russell T Davies
Yönetmen Keith Boak
Yapımcı Phil Collinson
Yürütücü yapımcı(lar) Russell T Davies
Julie Gardner
Mal Young
Prodüksiyon kodu 1.5
Seri 1. sezon
Süre 2 parçalık bölümün ikincisi, 45 dakika
Orijinal yayın 23 Nisan 2005
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"Aliens of London"
"Dalek"

World War Three (Türkçe: Üçüncü Dünya Savaşı), Büyük Britanya bilim-kurgu dizisi olan Doctor Who'nun bölümlerinden biri. İlk kez 23 Nisan 2005'te gösterilmiştir. 2005 yılında başlayan yeni serinin beşinci bölümüdür. Ayrıca, iki bölümlük öykünün son kısmını teşkil etmektedir. 16 Nisan 2005'te yayımlanan "Aliens of London" bölümü, önceki kısmıdır.

Önceki bölümün özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Rose Tyler ve Doktor, TARDIS'le tekrar Rose'un zamanına gelirler. Bir uzay gemisi Londra'ya düşer. Doktor ilk başta bunun insan ırkı için bir gelişim olacağını düşünse de, buluları ve yaşadıkları sonucunda bunun kötü niyetli uzaylıların işi olduğunu düşünür. Doktor ve diğer uzaylı bilginleri, devlet tarafından düzenlenen toplantıdayken tuzağa düşürüldüklerini anlar anlamaz elektrik şokuna maruz bırakılırlar.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundan kurtulabilen Doktor, kendini bir kovalamacanın içinde bulur. Bu arada Rose, milletvekili Harriet, Rose'un annesi Jackie Tyler ve Mickey Smith de uzaylılardan kaçmaktadır. Sonunda Harriet, Rose ve Doktor, kendilerini yüksek korumalı hükümet toplantı odasına hapsederek güvene alırlar. Kısa süreliğine kapıyı açıp soyadalarının Slitheen olduğunu öğrendiği uzaylılarla konuşan Doktor; onların işgalci değil, aile şirketi olduklarını ve kâr amacıyla burada bulunduklarını öğrenir. Aslında amaçları, Dünya'yı yok ederek kâr etmektir. Doktor, onların zayıf noktalarını bulmak için Rose ve Harriet'la beraber kafa yorar ve Raxacoricofallapatorian gezegeninden geldiklerini ve sirkeli karbonhidratla yok edilebileceklerini keşfeder. Hatta, bu Jackie ve Mickey'ye saldıran Slitheen üzerinde denenir ve başarı elde edilir. Slitheen'ler insan kılığında, insan kılığında Dünya'daki tüm halklara, sahip oldukları nükleer silahların şifrelerini uzaylı istilasına karşı tek bir güç olmak için istediklerini açıklarlar. Doktor ise, bu sırada Mickey'den internetteki kodları öğrenerek Slitheen'lerin bulunduğu hükûmet merkezine füze yollar. Kendileri kurtulurken Slitheen'ler ölür ve bina enkaza dönüşür. Tüm yetkili kişiler Slitheen'ler tarafından öldürüldüğü için Harriet Jones, yetkiyi kendine alarak basın açıklaması yapar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]