İçeriğe atla

The Long Game

Vikipedi, özgür ansiklopedi
162 – "The Long Game"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
SenaristRussell T Davies
YönetmenBrian Grant
YapımcıPhil Collinson
Yürütücü yapımcı(lar)Russell T Davies
Julie Gardner
Mal Young
Prodüksiyon kodu1.7
Seri1. sezon
Süre45 dakika
Tarih7 Mayıs 2005
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"Dalek"
"Father's Day"

The Long Game (Türkçe: Uzun Oyun), Büyük Britanya bilimkurgu dizisi olan Doctor Who'nun bölümlerinden biri. İlk kez 7 Mayıs 2005'te gösterilmiştir. Seride, Rose Tyler'ın geçen bölümden yanına aldığı arkadaşı Adam Mitchell karakterini canlandıran Bruno Langley'in ikinci ve son kez görünmüştür.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Rose, Doktor ve Adam TARDIS'le 200.000 yılındaki "Dördüncü Muhteşem ve Cömert İnsan İmparatorluğu"nda haber yayını yapan ve Uydu 5 adı verilen uzay gemisine gelirler. Cathica adlı kat yetkilisiyle tanışan ve kendini teftişçi olarak tanıtan Doktor, bu dev haberleşme gemisindeki teknoloji işleyişini görür. Kafalarının arkasına çip taktıran çalışanlar, haberleri toplar ve toplantı odasında alınlarındaki -istenildiğinde ortaya çıkan- yuvarlak metal çukurlarla iletişim kurarlar. 1'den 500'e kadar olan tüm katlarda belli bir hiyerarşi mevcuttur ve kimse terfi etmeden kat yükselemez. Herkesin bildiği tek şey, Kat 500'ün bir daha geri dönülemez en yüksek mertebe olduğu ve oraya yükselmek için herkesin can atmasıdır. Doktor, şirket politikasının "dürüst ve önyargısız haber yapma" olduğunu öğrendiği hâlde birtakım şüpheler taşır. Bu sırada hepsi, geminin normalden biraz daha sıcak olduğunu fark eder. Teftiş sırasında Kat 500'de bulunan editör, sistemde yalan haber yayınlayan bir çalışan tespit eder. Bu çalışan olan Suki'ye hemen terfi mesajı ile Kat 500'e giriş izni verilir. Suki buraya geldiğinde derginin editörüyle karşılaşır. Yalan söylediği ve gerçek kimliğinin gemiye karşı çıkan anarşist bir grup olan "Özgürlük 15"in sağ kalan tek üyesi olduğu ortaya çıkarılır. Bu sırada uydunun yöneticisini öldürmek istese de, buna zaman bulamaz ve tıpkı orada gördüğü insanlar gibi ölü olarak sadece kafasındaki çiple çalışan bir organizmaya dönüşür.

Bu sırada Cathica, Doktor'un gerçek bir görevli olmadığını anlar ve onunla muhabbet etmek istememesine karşın, Doktor'un onu sorgulamaya yönelten soruları karşısında yeterince cevap veremez ve Doktor bunun üzerine, uydunun ve dolayısıyla insanlığın yeterince gelişmediğiyle insanların kafalarında büyük bir kapı olduğunu belirtir. Ona göre bir şey, insanlığın gelişimini engellemektedir ve neredeyse 90 yıllık bir gelişmeme durumu söz konusudur. Bunun üzerine uydunun 91 yıldır yayın yaptığının farkına varan Cathica, bazı gariplikler sezer. Sonra, editörden Doktor ve Rose'a kat 500 vizesi verir. Oraya giren ikili, yolunda gitmeyen şeyler olduğunu anlarlar ve tutuklanırlar. Uyduda imparatorluktaki herkesin tüm fiziksel bilgileri mevcuttur ancak, bu ikili hakkında hiçbir bilgi yoktur. Çalışanların ve insanların beyinlerinde kendileri hakkında küçücük bir şüphe olduğu takdirde ipleri çekilmekte ve diğer insanların bunlardan haberi olmamaktadır. Ayrıca editör, onları insanlık tarihine yön veren yegâne varlık olan ve yaydığı aşırı ısı nedeniyle soğutma sistemlerinin ancak ılık tutabildiği bir uzaylı olan "Kutsal Hadrojassic Maxarodenfoe'nin Aziz Jagrafess'i" ile tanıştırır. Kendilerinin Jagrafess'i hayatta tutan yaşam destek sistemi olduğunu da bunlarla beraber öğrenen ve kapının biraz dışında bekleyen Cathica, Bu sıralarda, insanlığın 200.000 yıllık tarihine erişmek isteyen ve bunun için de çip taktırması gereken Adam, çip taktırır ve haber makinelerinden biriyle iletişime geçer. Adam'ın iletişime geçmesiyle bildiği her şey, editörün bilgisayarına aktarılır ve TARDIS dahil her bilgi ortaya çıkar. TARDIS'ın anahtarı yavaş yavaş editöre doğru gönderilirken Cathica, Adam'ın bulunduğu katla olan bağlantıyı keser ve Uydu 5'le ilgili Doktor'la konuştuğu tüm sorgulamaları zihniyle kullanır. Bu sayede soğutma sistemleri çalışmaz olur ve Jagrafess parçalara ayrılır. Sonunda, Adam'ın evine dönerler ve onu orada, kendi zamanında, bırakarak giderler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]