Rocky IV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rocky IV
Rocky IV
Rocky IV Film afişi
Yönetmen Sylvester Stallone
Yapımcı Robert Chartoff
Irwin Winkler
Senarist Sylvester Stallone
Oyuncular Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Brigitte Nielsen
Dolph Lundgren
Müzik Vince DiCola
Görüntü yönetmeni Bill Butler
Yapım yılı 1985, ABD
Süre 90 dakika
Dil İngilizce, Rusça
Bütçe 28 milyon $
Hasılat 300.4 milyon $ (dünya çapında)
Önceki film Rocky III
Devam filmi Rocky V
Rocky ve Ivan Drago

Rocky IV, Sylvester Stallone'nin yönettiği ve başrolünü Talia Shire ile paylaştığı 1985 ABD yapımı spor-dram filmidir. Filmde Rocky Balboa, Clubber Lang ile ikinci kez dövüşüp ve rövanşı aldıktan sonra boks'tan emekli olmuştur ve ailesi ile birlikte daha sakin bir hayat yaşamaktadır. Ancak Sovyetler Birliği'nin en iyi boksörü ve en iyi atleti Ivan Drago, Balboa ile dövüşmek için meydan okur. Rocky Balboa'nın en iyi arkadaşı Apollo Creed onun yerine mücadele etmeye karar verir ve Drago ile maç sırasında öldürülür. Rocky arkadaşının intikamını almak ve ülkesinin onurunu savunmak için Rusya'da Drago ile mücadele etmeye karar verir.

Film, Rocky serisinin en başarılı girişini yaparak, gişede 300 milyon dolar kazandı. Bu film Carl Weathers'ın seride son kez göründüğü filmdir. Kamera arkasında da Stallone’yi gördüğümüz film, bir 80’ler klasiği olan Brigitte Nielsen'de kadrosunda yer veriyor. Ayrıca bu filmin müziği olan ve Survivor tarafından yapılan Eye of the Tiger şarkısı da, dönemin unutulmazları arasına girmiştir

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında, Ivan Drago (Dolph Lundgren) adlı, fiziği ile son derece korkutucu ve 2 metreye yakın boyu olan Sovyet boksör, yüzme şampiyonu eşi Ludmilla (Brigitte Nielsen), Sovyet ve Küba'lı eğitmen bir ekip ile ABD'ye gelmişlerdir. Drago Sovyetler Birliği'ni arkasına destekçi olarak almıştır. Drago'nun yöneticisi Nicolai Koloff (Michael Pataki), basın toplantısında Sovyet üstünlüğünün işareti olarak Drago'nun atletizmi geliştirmek için her fırsatı değerlendirebileceğini ve Ivan Drago'nun Dünya Şampiyonu Rocky Balboa'ya meydan okuduğunu belirtir. Apollo Creed (Carl Weathers) ise bir basın toplantsında Drago ile kendisinin bir maç yapmasını gerektiğini ve kendisinin dövüşeceğini ilan eder. Böylece Apollo, bir gösteri maçı için vatanseverliğini ve kendisini yeniden kanıtlamak için Drago'yla bir gösteri maçında bir araya gelir. Maç, Las Vegas'taki MGM Grand Hotel'de olacaktır. Apollo, James Brown'ın Living in Amerika şarkısı eşliğinde son derece büyük bir sahne gösterileri ile eski Sam Amca kıyafetlerini giymiş bir şekilde dans ederek ring alanına özel bir platformla indirilir. Maç başlar ve ilk raundda Creed Drago'ya yumruklar sallar fakat rakibi bu yumruklardan hiç etkilenmez. Creed'in yumrukları eskisi kadar etkileyici değildir. Bundan sonra Drago, ringin kenarındaki antrenörlerinden artık dövüşmesi emrini alınca Apollo Creed'e acımasızca kuvvetli yumruklar atmaya başlar. Apollo çok zor durumdadır ve ilk raund biter. Apollo kanlar içindedir ve bu ilk raundda hayatının en kötü dayağını yemiştir. Rocky'ye maçı kesinlikle durdurmamasını ister. İkinci raundda daha iyi gitmez, tekrar Drago'nun acımasızca yumruklarını yiyen Apollo'nun antrenörü Duke, (Tony Burton) Rocky'ye havlu atması için yalvarır ancak Apollo'nun bunu reddetmesi yüzüden Rocky havluyu atamaz. Duke'un tekrar yalvarmasına rağmen Rocky havluyu atmakta tereddüt eder. Drago, Creed'e savunmasız haldeyken son yumruğunu indirir ve Creed yere düşer ve ring'de, Rocky'nin kollarınıda hayatını kaybeder.

Creed'in hazin yenilgisi ve ölümünden sonra Rocky, Noel günü Rusya'da Drago ile mücadeleyi kabul ederek Apollo'nun intikamını almaya karar verir. Tüm dünya televizyonlarından yayınlanacak bu maç için Rocky'i zorlu maça Sibirya'da hazırlayacak olan antrenör Apollo'nun antrönörü Duke'dur. Karısı Adrian'ın yokluğunda kendisine sadece Duke ve kayınbiraderi Paulie (Burt Young) eşlik eder ve onlarla birlikte SSCB'nin Krasnogourbinsk'teki eğitim üssüne uçarlar. Kendisini havaalanıda iki Rus KGB ajanı karşılar ve maça hazırlanana kadar dikkatle kendisini izleyip takip edeceklerini söylerler. Rocky mücadeleye hazırlanırken, Drago'nun Anabolik steroid kullandığı gösterilir ve onu dikkatle izleyen eğitmenler ve doktorlardan oluşan bir ekip gözetiminde çok yüksek teknoloji ekipmanı kullanılarak çalışır. Rocky, zorlu hava şartlarında maça hazırlanmaya devam ederken bir süre sonra eşi Adrian'da Sovyetler Birliği'ne Rocky'nin yanına gelir ve kocasına moral vererek destek olur.

Maç günü gelir çatar. Maçtan önce Rocky her zaman olduğu gibi başarılı olabilmesi için duasını eder. Rocky ring alanına girer girmez Rus taraftarlarca herkes tarafından yuhalanır. Ardından Drago ringe giriş yapar ve Rus kalabalık tezahürata başlar, vatansever bir törenle tanıtılır. 1944 yılı versiyonu Sovyet milli marşı okunur. Maçı seyretmek için Sovyet başbakanı ve diğer Politbüro üyeleride gelmişlerdir. 1. raund başlar ve Apollo ile yaptığı mücadelenin aksine, Drago hemen hücum ederek Rocky'ye şiddetli yumruklar atmaya başlar. Rocky hemen hemen her raund da yumruklarla sarsılıp yere düşmesine rağmen azimle ayağa kalkarak Drago'yu şaşkına çevirir. Maç devam ederken Duke ve Paulie ring kenarından sürekli Rocky'ye tezahürat yaparlar. Rocky, 2. raundda ilk kez şiddetli yumruğunu atar ve Drago'nun kaşı açılır. Bu raund bittikten sonra antreörü Duke, Rocky'ye Sovyet boksörü yaraladığını ve onun bir makine olmadığını hatırlatır. Drago'nun anterönü ise Rocky'nin "zayıf ve küçük" olduğu söyler. Drago ise İnsan değil, demir parçası gibi şeklinde yanıt verir. 2. raunddan sonra kıyasıya mücadeleye girilir. 10. raunddan sonra ise Rus taraftarlar, Rocky'nin bitmek tükenmek bilmeyen azmi karşısında bu sefer ona tezahürat yapmaya başlarlar.

İki boksör Rocky ve Drago güçlü yumruklarla birbirlerini dövmeye devam ederler. Son raund olan 15. roundun sonlarına doğru Rocky arka arkaya yumruk atarak Sovyet rakibini ilk ve son defa yere serer. Hakem 10'a kadar sayar, Drago kalkamaz ve maç Rocky'nin nakavt etmesi ile sona erer. Ringe toplanan kalabalık arasından Rocky herkese teşekkür eder ve kısa bir konuşma yapar. Konuşmasının en sonunda Ben değişebiliyorsam sizde değişebilirsiniz, herkes değişebilir diye bağırır. Bunun üzerine Sovyet Genel Sekreteri (Başbakan) ayağa kalkarak Rocky'i alkışlar ve diğer politbüro üyeleride alkışlamaya başlarlar. Rocky oğluna Mutlu Noeller dileyerek konuşmasını bitirir ve ringin ortasında kalabalığın alkışlarılarıyla beraber zaferle kollarını havaya kaldırır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sylvester Stallone, dövüşün ilk bölümünde kendisiyle Dolph Lundgren arasında çekilen orijinal yumruk sahnelerinin tamamen gerçek olduğunu belirtti. Stallone gerçekçi bir sahne yakalamak istedi ve Lundgren'in bunu kabul ettiğini belirtti. Lundgren, Stallone'un göğsüne özellikle kuvvetli bir yumruk attı ve kalbi göğüs kemiğine çarparak kalbinin şişmesine neden oldu. Nefes almada ve 200'den fazla kan basıncından muzdarip olan Stallone, Kanada'daki setten Santa Monica, Kaliforniya'daki Saint John Bölgesel Tıp Merkezi'ne uçtu ve sekiz gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Stallone daha sonra Lundgren'in profesyonel ağır boksta dövüşmek için atletik yeteneklere sahip olduğuna inandığını belirtti.[1]

Sahne çekimlerinin bir bölümünde, Lundgren, Carl Weathers'ı boks ringinin köşesine attı. Weathers ringten ayrılırken Lundgren’e küfürler ederek bağırdı ve filmden ayrıldığnı söyledi. Stallone ikiliyi uzlaştırmaya zorladıktan sonra çekimler devam etti. Olay dört günlük bir iş durmasına neden oldu. Weathers tekrar konuştu ve Lundgren çekimler esnasında saldırganlığını hafifletmeyi kabul etti.

Rocky IV, gerçek vuruşlardan orijinal ses efektleri uygulayan az sayıdaki spor filminden biridir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Stallone Interview With Ain't It Cool News". AICN. 6 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2007. 
  2. ^ Crawford, G. (2008). "'It's in the game': sport fans, film and digital gaming". Sport in Society. 11 (2–3), s. 130–145. doi:10.1080/17430430701823380.