Rocky IV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rocky IV
Rocky IV
Rocky IV Film afişi
Yönetmen Sylvester Stallone
Yapımcı Robert Chartoff
Irwin Winkler
Senarist Sylvester Stallone
Oyuncular Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Brigitte Nielsen
Dolph Lundgren
Müzik Vince DiCola
Görüntü yönetmeni Bill Butler
Yapım yılı 1985, ABD
Süre 90 dakika
Dil İngilizce, Rusça
Bütçe 28 milyon $
Hasılat 300.4 milyon $ (dünya çapında)
Önceki film Rocky III
Devam filmi Rocky V
Rocky ve Ivan Drago

Rocky IV, Sylvester Stallone'nin yönettiği ve başrolünü Talia Shire ile paylaştığı 1985 ABD yapımı spor-dram filmidir. Filmde Rocky Balboa, Clubber Lang ile ikinci kez dövüşüp ve rövanşı aldıktan sonra boks'tan emekli olmuştur ve ailesi ile birlikte daha sakin bir hayat yaşamaktadır. Ancak Sovyetler Birliği'nin en iyi boksörü ve en iyi atleti Ivan Drago, Balboa ile dövüşmek için meydan okur. Rocky Balboa'nın en iyi arkadaşı Apollo Creed onun yerine mücadele etmeye karar verir ve Drago ile maç sırasında öldürülür. Rocky arkadaşının intikamını almak ve ülkesinin onurunu savunmak için Rusya'da Drago ile mücadele etmeye karar verir.

Ivan Drago karakteri için oyuncu Dolph Lundgren, sahip olduğu fiziksel görünümü nedeniyle Rocky IV seçmelerinde 5.000 aday arasından seçilmiştir.[1]

Film, Rocky serisinin en başarılı girişini yaparak, gişede 300 milyon dolar kazandı. Bu film Carl Weathers'ın seride son kez göründüğü filmdir. Başarısı, 16 Kasım 1990'da yayınlanan beşinci filminin yapılmasına yol açtı. Kamera arkasında da Stallone’yi gördüğümüz film, bir 80’ler klasiği olan Brigitte Nielsen'de kadrosunda yer veriyor. Ayrıca bu filmin müziği olan ve Survivor tarafından yapılan Eye of the Tiger şarkısı da, dönemin unutulmazları arasına girmiştir.

Bu filmin olayları, Apollo Creed'in oğlu Donnie'nin, Ivan Drago'nun oğlu Viktor ile dövüşmeye zorlandığı Creed II'nin konusunun arka planı olarak hizmet ediyor.

Eylül 2020'de Sylvester Stallone, Rocky 4 filminin 25 Kasım'da izleyiciyle yeni bir versiyonuyla buluşacağını duyurdu ve Paulie'nin robotunun olduğu sahnelerin makaslandığını açıkladı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında, Ivan Drago (Dolph Lundgren) adlı, fiziği ile son derece korkutucu ve 2 metreye yakın boyu olan Sovyet boksör, yüzme şampiyonu eşi Ludmilla (Brigitte Nielsen), Sovyet ve Küba'lı eğitmen bir ekip ile ABD'ye gelmişlerdir. Drago Sovyetler Birliği'ni arkasına destekçi olarak almıştır. Drago'nun yöneticisi Nicolai Koloff (Michael Pataki), basın toplantısında Sovyet üstünlüğünün işareti olarak Drago'nun atletizmi geliştirmek için her fırsatı değerlendirebileceğini ve Ivan Drago'nun Dünya Şampiyonu Rocky Balboa'ya meydan okuduğunu belirtir. Apollo Creed (Carl Weathers) ise bir basın toplantsın da Drago ile kendisinin bir maç yapmasını gerektiğini ve kendisinin dövüşeceğini ilan eder. Böylece Apollo, bir gösteri maçı için vatanseverliğini ve kendisini yeniden kanıtlamak için Drago'yla bir gösteri maçında bir araya gelir. Maç, Las Vegas'taki MGM Grand Hotel'de olacaktır. Apollo, James Brown'ın Living in America şarkısı eşliğinde son derece büyük bir sahne gösterileri ile eski Sam Amca kıyafetlerini giymiş bir şekilde dans ederek ring alanına özel bir platformla indirilir. Maç başlar ve ilk raund da Creed Drago'ya yumruklar sallar fakat rakibi bu yumruklardan hiç etkilenmez. Creed'in yumrukları eskisi kadar etkileyici değildir. Bundan sonra Drago, ringin kenarındaki antrenörlerinden artık dövüşmesi emrini alınca Apollo Creed'e acımasızca kuvvetli yumruklar atmaya başlar. Apollo çok zor durumdadır ve ilk raund biter. Apollo kanlar içindedir ve bu ilk raund da hayatının en kötü dayağını yemiştir. Rocky'ye maçı kesinlikle durdurmamasını ister. İkinci raund da daha iyi gitmez, tekrar Drago'nun acımasızca yumruklarını yiyen Apollo'nun antrenörü Duke, (Tony Burton) Rocky'ye havlu atması için yalvarır ancak Apollo'nun bunu reddetmesi yüzünden Rocky havluyu atamaz. Duke'un tekrar yalvarmasına rağmen Rocky havluyu atmakta tereddüt eder. Drago, Creed'e savunmasız haldeyken son yumruğunu indirir ve Creed yere düşer ve ring'de, Rocky'nin kollarında hayatını kaybeder.

Creed'in hazin yenilgisi ve ölümünden sonra Rocky, Noel günü Rusya'da Drago ile mücadeleyi kabul ederek Apollo'nun intikamını almaya karar verir. Tüm dünya televizyonlarından yayınlanacak bu maç için Rocky'i zorlu maça Sibirya'da hazırlayacak olan antrenör Apollo'nun antrönörü Duke'dur. Karısı Adrian'ın yokluğunda kendisine sadece Duke ve kayınbiraderi Paulie (Burt Young) eşlik eder ve onlarla birlikte SSCB'nin Krasnogourbinsk'teki eğitim üssüne uçarlar. Kendisini havaalanında iki Rus KGB ajanı karşılar ve maça hazırlanana kadar dikkatle kendisini izleyip takip edeceklerini söylerler. Rocky mücadeleye hazırlanırken, Drago'nun Anabolik steroid kullandığı gösterilir ve onu dikkatle izleyen eğitmenler ve doktorlardan oluşan bir ekip gözetiminde çok yüksek teknoloji ekipmanı kullanılarak çalışır. Rocky, zorlu hava şartlarında maça hazırlanmaya devam ederken bir süre sonra eşi Adrian'da Sovyetler Birliği'ne Rocky'nin yanına gelir ve kocasına moral vererek destek olur.

Maç günü gelir çatar. Maçtan önce Rocky her zaman olduğu gibi başarılı olabilmesi için duasını eder. Rocky ring alanına girer girmez Rus taraftarlarca herkes tarafından yuhalanır. Ardından Drago ringe giriş yapar ve Rus kalabalık tezahürata başlar, vatansever bir törenle tanıtılır. 1944 yılı versiyonu Sovyet milli marşı okunur. Maçı seyretmek için Sovyet başbakanı ve diğer Politbüro üyeleride gelmişlerdir. 1. raund başlar ve Apollo ile yaptığı mücadelenin aksine, Drago hemen hücum ederek Rocky'ye şiddetli yumruklar atmaya başlar. Rocky hemen hemen her raund da yumruklarla sarsılıp yere düşmesine rağmen azimle ayağa kalkarak Drago'yu şaşkına çevirir. Maç devam ederken Duke ve Paulie ring kenarından sürekli Rocky'ye tezahürat yaparlar. Rocky, 2. raundda ilk kez şiddetli yumruğunu atar ve Drago'nun kaşı açılır. Bu raund bittikten sonra antreörü Duke, Rocky'ye Sovyet boksörü yaraladığını ve onun bir makine olmadığını hatırlatır. Drago'nun anterönü ise Rocky'nin "zayıf ve küçük" olduğu söyler. Drago ise İnsan değil, demir parçası gibi şeklinde yanıt verir. 2. raunddan sonra kıyasıya mücadeleye girilir. 10. raunddan sonra ise Rus taraftarlar, Rocky'nin bitmek tükenmek bilmeyen azmi karşısında bu sefer ona tezahürat yapmaya başlarlar.

İki boksör Rocky ve Drago güçlü yumruklarla birbirlerini dövmeye devam ederler. Son raund olan 15. roundun sonlarına doğru Rocky arka arkaya yumruk atarak Sovyet rakibini ilk ve son defa yere serer. Hakem 10'a kadar sayar, Drago kalkamaz ve maç Rocky'nin nakavt etmesi ile sona erer. Ringe toplanan kalabalık arasından Rocky herkese teşekkür eder ve kısa bir konuşma yapar. Konuşmasının en sonunda Ben değişebiliyorsam sizde değişebilirsiniz, herkes değişebilir diye bağırır. Bunun üzerine Sovyet Genel Sekreteri (Başbakan) ayağa kalkarak Rocky'i alkışlar ve diğer politbüro üyeleri de mecburen alkışlamaya başlarlar. Rocky oğluna Mutlu Noeller dileyerek konuşmasını bitirir ve ringin ortasında kalabalığın alkışlarıyla beraber zaferle kollarını havaya kaldırır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme ve senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği'nin donmuş karlı bölgeleri Wyoming'de çekildi. Rocky'nin yaşadığı ve eğitildiği küçük çiftlik Jackson Hole'daydı ve Sovyetler Birliği'ndeki açık hava dizilerinin çoğu Grand Teton Ulusal Parkı'nda çekildi. Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletine bağlı Vancouver'daki Hastings Park'taki PNE Agrodome, Rocky'nin Sovyet boksörle maçının yapıldığı yerdi.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sylvester Stallone, dövüşün ilk bölümünde kendisiyle Dolph Lundgren arasında çekilen orijinal yumruk sahnelerinin tamamen gerçek olduğunu belirtti. Stallone gerçekçi bir sahne yakalamak istedi ve Lundgren'in bunu kabul ettiğini belirtti. Lundgren, Stallone'un göğsüne kuvvetli bir yumruk attı ve kalbi göğüs kemiğine çarparak kalbinin şişmesine neden oldu. Nefes almada ve 200'den fazla kan basıncından muzdarip olan Stallone, Kanada'daki setten Santa Monica, Kaliforniya'daki Saint John Bölgesel Tıp Merkezi'ne uçtu ve sekiz gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Stallone daha sonra Lundgren'in profesyonel ağır boksta dövüşmek için atletik yeteneklere sahip olduğuna inandığını belirtti.[2]

Sahne çekimlerinin bir bölümünde, Stallone, Apollo-vs.-Drago dövüşünün çekimleri sırasında Lundgren'in Carl Weathers'ı neredeyse işi bırakmaya zorladığını belirtti. Sahnenin çekimlerinin bir noktasında Lundgren, Weathers'ı boks ringinin köşesine fırlattı. Weathers, ringden ayrılırken Lundgren'e küfürler yağdırdı ve menajerini arayıp filmi bırakacağını söyledi. Ancak Stallone iki oyuncuyu uzlaştırmaya zorladıktan sonra çekimler devam etti. Olay, dört günlük bir iş durmasına neden olurken, Weathers rolüne geri döndü ve Lundgren saldırganlığını azaltmayı kabul etti.[2]

Rocky IV, gerçek vuruşlardan orijinal ses efektleri uygulayan az sayıdaki spor filminden biridir.[3] Film, bazıları deneysel olan ve kamusal kullanımdan 20 yıl sonra olan çığır açan yüksek teknolojili spor ekipmanlarını sergilemesiyle zamanının ötesinde olarak kabul ediliyor.[4][5] 2012'de, Olympians Michael Phelps ve Ryan Lochte, Rocky IV'teki eğitim sekanslarının, filmde Balboa'nın kullandığına benzer bir kabin kullanma konusunda onlara ilham verdiğini belirtti.[6]

Yapım öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sport spikeri Stu Nahan, Creed-Drago dövüşünün yorumcusu olarak seride dördüncü kez boy gösterdi. Warner Wolf, Rocky III'ün çekimlerinden sonra hayatını kaybeden Bill Baldwin'in yerine yardımcı yorumcu olarak geçti. Rocky ve Drago arasındaki mücadelede yorumcular Barry Tompkins ve Al Bandiero kendilerini USA Network yayıncıları olarak gösterdiler.

Apollo Creed'in karısı Mary Anne (Sylvia Meals), karakterin esas olarak Rocky II'de yer almasına rağmen, ilki Rocky II olmak üzere seride ikinci kez yer aldı. Stallone'un gelecekteki karısı Brigitte Nielsen, Drago'nun karısı Ludmilla olarak ortaya çıktı.

Paulie'nin robotu, yıllar boyunca kendi başına bir kült haline gelen bir karakter olarak, New York'ta International Robotics Inc. tarafından yaratıldı. Robotun ilk sesi şirketin CEO'su Robert Doornick'in sesiydi. Robot, mühendisleri tarafından "SICO" olarak tanımlandı ve Sinema Oyuncuları Birliği üyesiydi. 1980'lerde James Brown ile turneye çıktı.[7] Robot, Stallone'un otistik oğlu Seargeoh'u tedavi etmek için kullanıldıktan sonra filmin senaryosuna yazıldı.[8]

David Lloyd Austin tarafından oynanan Rocky-Drago maçı sırasında locaya gelen Sovyet başbakanı, günümüzde eski Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov'a çok benzemektedir. Austin daha sonra The Naked Gun'da Gorbaçov'u ve diğer filmlerde Rus karakterleri canlandırdı.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolph Lundgren, Ivan Drago rolüyle övgüler aldı. Napierville Sinema Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Marshall Trophy ödülünü kazandı.[9] Rocky IV ayrıca Almanya'nın Altın Ekran Ödülü'nü de kazandı.

Film, En Kötü Erkek Oyuncu (Sylvester Stallone, Rambo: İlk Kan Bölüm II), En Kötü Yönetmen (Stallone), En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu (Brigitte Nielsen), En Kötü Yeni Yıldız (Nielsen ve Red Sonja için) dahil beş Altın Ahududu Ödülü kazandı. ) ve En Kötü Müzik Puanı. Ayrıca En Kötü Görüntü, En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu (Talia Shire), En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu (Burt Young) ve En Kötü Senaryo adaylıkları aldı.[10]

Yönetmenin kesimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 2020'de Stallone, filmin 35. yıldönümünü kutlamak için filmin yönetmeni olarak kesilen sahneleri 27 Kasım'da yayınlanacağını duyurdu. Yönetmenin kurgusunda Apollo - Drago maçının yeni görüntüleri yer alacaktır.[11] Filmdeki en dikkat çekici değişiklik Paulie'nin robotunun sahnlerinin kesilmiş olmasıdır. Stallone, "Robot sonsuza kadar hurdalığa gidecek, artık robot yok," yorumunu yaptı.[12][13] International Robotics'in kurucusu ve robotun seslendiren Robert Doornick, Stallone'un orijinal kesimde Doornick'e verilen telif ücretlerinden tasarruf etmek için yönetmenin kesimindeki tüm robot sahnelerini kestiğini söyledi.[14]

Kesim, 27 Kasım'daki önceki yayın tarihini kaçırdı, ancak Şubat 2021'e kadar Stallone "son rötuşları yaptığını" belirtti.[15] 6 Nisan'da kesintinin tamamlandığını duyurdu.[16]

Analiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırmacılar, filmin güçlü ama formül yapısının, yaratıcı, kararlı ve idealist prototipik Amerikan kahramanı Rocky tarafından şekillendirilen bireyin gücünü vurguladığını belirtiyor.[17] Onlar, Soğuk Savaş'ın ikinci kısmı bağlamında Sovyet gücünün bir temsili olarak Ivan Drago'nun hiperbolik karakterizasyonuyla tezat oluşturuyorlar.[18][19] Senarist / yönetmen Stallone, film boyunca Balboa-Drago dövüşünün milliyetçi tonlarını vurgular, örneğin Drago'nun karısı ABD'yi kocasına "şiddet tehditleri" ile dolu "düşmanca ve şiddet içeren bir hükümet" olarak adlandırır. Drago'nun antrenörü Amerikan toplumunun "acıklı ve zayıf" hale geldiğini söylüyor.[20] Drago totaliter rejimi temsil eder ve kibirli bir rakibi devirdiğinde gücünü gösterir (Creed).[21] Daha sonra, radyo spikeri "Ivan Drago köşesinde bütün ülkenin arkasında olduğu bir adam" diyor.[22] Akademisyenler, Drago'nun nihai yenilgisinin - ve Sovyet kalabalığının Rocky'yi kucaklamasının - Sovyetler Birliği'nin çöküşünü temsil ettiğini belirtiyorlar.[23]

Rocky IV, hem Paulie'nin robotu hem de Drago'nun eğitmenlerinin kullandığı teknoloji tarafından gösterilen teknoloji ve insanlar arasındaki güç mücadelesi hakkında bir yorum olarak yorumlanmıştır.[24]

1986'da ABD'nin Sovyet çocuk elçisi Katya Lycheva, günlüğünde Rocky 4 hakkında bir not yazdı, bu yazı daha sonra Sovyet basını tarafından medyada yansıtıldı ve çok dikkat çekti:

« Yatmadan önce boş zamanlarımız vardı, bu yüzden annem ve ben bir Amerikan "Rocky IV" filmini ödemeli kanal üzerinden izlemeye karar verdik. Sovyet boksörü hakkında bir film olması gerekiyordu. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduğum on günlük seyahatim boyunca, evimi çoktan özledim ve Sovyet halkı hakkında bir şeyler görmek istedim. Sözde "Sovyet boksörü" oynayan aktörün acımasız yüzü beni korkuttu. Ringde bir Amerikalı zenci boksörü öldürdüğünde, yatak odama koştum, kendimi yatağa attım ve ağladım. Bu filmin ülkemizi çok yanlış ve acımasız bir şekilde canlandırdığı için rahatsız oldum… Ertesi gün bir televizyon röportajında dedim ki: Amerikan televizyonunda gösterilen "Rocky IV" filminde Sovyetler Birliği hakkında bir gerçek yok. Sovyet halkı, böyle bireyler değil. Bu filmi yapan yetişkinlerden utanıyorum. Halkımıza karşı nefreti kışkırtanların Dünya'daki barışın ilk düşmanları olduğunu fark ettim. ”[25] »

Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında Ballantine Books tarafından bir roman yayınlandı. Sylvester Stallone yazar olarak kabul edildi.[26]

Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'de ilk dört Rocky filmine dayanan Rocky yayınlandı. 2002 yılında ilk beş Rocky filmine dayanan Rocky yayınlandı. 2004 yılında ilk dört Rocky filmine dayanan Rocky Legends yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.bigjoy.com.tr/blog/ivan-drago-antrenmani
 2. ^ a b "Stallone Interview With Ain't It Cool News". AICN. 6 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2007. 
 3. ^ Crawford, G. (2008). "'It's in the game': sport fans, film and digital gaming". Sport in Society. 11 (2–3). ss. 130-145. doi:10.1080/17430430701823380. 
 4. ^ Von Hoff, D. "Rocky IV-Fight Medicine". Medical Grand Rounds Presented at University of Texas Health Science Centre. 
 5. ^ Cantu, R. C. (1995). Boxing and Medicine. Champaign, IL: Human Kinetics. ISBN 0873227972. 
 6. ^ White, Duncan (28 Temmuz 2012). "London 2012 Olympics: US swimmers Michael Phelps and Ryan Lochte go head to head in first heavyweight battle". Telegraph. 
 7. ^ "Archived copy". 21 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 23, 2010. 
 8. ^ Edwards, Phil. "The Rocky IV robot’s secret connection to autism treatment," Trivia Happy (Mar. 27, 2014).
 9. ^ "Rocky IV: Award Wins and Nominations". IMDb.com. 9 Nisan 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2010. 
 10. ^ Wilson, John (January 2, 2002). "1985 Archive". Razzies.com. October 13, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 22, 2012. 
 11. ^ Jones, Mike (10 Eylül 2020). "Sylvester Stallone Releases New Footage of Rocky 4 Director's Cut". Screen Rant. 15 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2020. 
 12. ^ "Sylvester Stallone Says Director's Cut of 'Rocky IV' Coming for Film's Anniversary". The Hollywood Reporter. 30 Ağustos 2020. 31 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2020. 
 13. ^ Hussain, Humza (31 Ağustos 2020). "Rocky IV Director's Cut Won't Include That Ridiculous Robot". Screen Rant. 2 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2020. 
 14. ^ Travis, Ben (29 Eylül 2020). "Rocky IV: Paulie's Robot Creator Speaks Out About Director's Cut Controversy – Exclusive". Empire. Erişim tarihi: 2 Kasım 2020. 
 15. ^ Libbey, Dirk (8 Şubat 2021). "Sylvester Stallone Shares An Update On His Rocky IV Director's Cut". CINEMABLEND. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 16. ^ Hussain, Humza (8 Nisan 2021). "Sylvester Stallone Completes Rocky 4 Director's Cut". Screen Rant. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 17. ^ LeSueur, S. C.; Rehberger, D. (1988). "Rocky IV, Rambo II, and the Place of the Individual in Modern American Society". Journal of American Culture. 11 (2). ss. 25-33. doi:10.1111/j.1542-734X.1988.1102_25.x. 
 18. ^ Lee, Christina (2005). "Lock and Load(up): The Action Body in The Matrix". Continuum: Journal of Media & Cultural Studies. 19 (4). s. 560. doi:10.1080/10304310500322909. 
 19. ^ Lukynov, Fyodor (2005). "America as the Mirror of Russian Phobias". Social Research. 72 (4). ss. 859-872. JSTOR 40971800. 
 20. ^ Munfa, M. (2003). "Yo America, let's beat those Commies: Pro-American Propaganda in Rocky IV". Living in the Digital World. 
 21. ^ Rollin, Roger B. (1989). "Rocky IV Meets La Grande Illusion: Pedagogy and Theory in Popular Culture Study". The Americanization of the Global Village: Essays in Comparative Popular Culture. Popular Press. ISBN 0879724692. 
 22. ^ Strada, Michael J.; Troper, Harold R. (1997). Friend Or Foe?: Russians in American Film and Foreign Policy, 1933-1991. Scarecrow Press. s. 157. ISBN 0810832453. 
 23. ^ Strada 1997, s. 158.
 24. ^ Rushing, J. H.; Frentz, T. S. (1989). "The Frankenstein myth in contemporary cinema". Critical Studies in Media. 6 (1). ss. 61-80. doi:10.1080/15295038909366731. 
 25. ^ Девочка, которая хотела мира. Что плохого сделала Катя Лычёва? 24 Ekim 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Аргументы и факты. 21 марта 2016 года.
 26. ^ Stallone, Sylvester (1 Ocak 1985). Rocky IV. Ballantine Bks. OCLC 12923839.