Mickey Goldmill

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Michael "Mickey" Goldmill Sylvester Stallone tarafından yaratılmış kurgusal bir karakter. Rocky film serisinde Burgess Meredith tarafından canlandırılmıştır. Meredith, Burt Young'da olduğu gibi ilk filmdeki performansından dolayı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Karakterin şiddetli sesi, yoğun tavırları ve popüler yakalama cümleleri, pop kültüründe ortak bir parodi ve hiciv kaynağı olduğu gibi, tanınırlığını da sağladı.[1][2]

Gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mickey, Charley Goldman'ı temel alabilir. Her ikisi de ufak tefek ağırlıklardı. Yahudi ve benzer seslere sahip isimleri vardı. Ayrıca Goldman, Rocky Balboa'nın ilham aldığı Rocky Marciano'nun boks antrenörüydü. Goldman, Marciano'yu Goldmill'in Balboa'yı nasıl eğittiğine benzer bir şekilde, ayak bileklerini uygun genişlikte ayaklarını açmayı öğretmesiyle ayak bilekleriyle birlikte bağlayarak eğitti. Goldman (yine Goldmill gibi) bilge açıklamalar yapmasıyla ünlüydü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ *Peter Bondanella (29 Aralık 2005). "Hollywood Italians: Dagos, Palookas, Romeos, Wise Guys, and Sopranos". Books.google.co.uk. s. 121. 17 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2016. 
  2. ^ James W. Roman. "Bigger Than Blockbusters: Movies that Defined America". Books.google.co.uk. s. 22. 16 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2016.