Paulie Pennino

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Paul "Paulie" Pennino, Burt Young tarafından oynanan Rocky film serisinde kurgusal bir karakter. Burgess Meredith ile birlikte, ilk filmdeki performansın dolayı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademisi Ödülü'ne aday gösterildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulie, Adrian’ın ağabeyi ve Rocky Balboa’nın en iyi arkadaşı, daha sonra kız kardeşi Rocky’yle evlendiğinde kayınbiraderi olmuştur.[1] Eski bir denizcidir. Bir et işleme tesisinde çalışmakta ve alkol sorunu yaşıyor. Kendine acımakta birlikte olgunlaşmamış ve duygusal patlamalara yönelmektedir. Arkadaşlarına ve ailesine önem vermesine rağmen, genellikle mutluluklarını ve başarılarını kıskanır ve ona borçlu olduğunu hisseder. Birisi yanında Rocky'ye hakaret ederse, Paulie genellikle öfkelenir ve sert hakaretlerle tepki verir. Paulie, Rocky III'te görüldüğü gibi, Apollo Creed'in bir zamanlar eğitildiği spor salonundaki hiçbir siyahi boksörden hoşlanmadığını açıkça görülür. Ayrıca Rocky Balboa'da “Bir grup Meksikalı tarafından pişirilen İtalyan yemeklerinin çok da özel olmadığını” söyler. Rocky, Paulie'yi Rocky III’de “çılgın bir erkek kardeş gibi” olarak tanımlar.

Rocky (1976)[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulie, kız kardeşi Adrian'ı Rocky ile tanıştırmış ve genel olarak ilişkilerini teşvik etmiştir. Paulie, aynı zamanda Rocky'yi, işleme tesisinde sığır etlerini yumruklaması için davet etmiştir. Paulie filmin sonunda, ring kenarındaki güvenlik görevlilerinin dikkatini dağıtmış, böylece Adrian'ın Apollo Creed ile olan mücadelesi bittikten sonra Rocky'yi kucaklamasına izin vermiştir.

Rocky II (1979)[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulie, Apollo Creed ile yaptığı maçtan sonra Rocky'yi hastanede ziyaret etmiştir. Rocky, Adrian ile evlendikten sonra onları tebrik eder. Daha sonra Rocky'e, eski et paketleme işini tavsiye eder; ayrıca işten çıkarıldıktan sonra Rocky'nin arabasını da ondan satın alır. Mighty Mick'nin salonun'da Rocky eğitim amatörleri gördüğü zaman hayal kırıklığına uğrar;P aulie, Adrian'ın çalıştığı hayvan dükkanını ziyaret eder ve Rocky'nin boks kariyerine devam etmesine izin vermeyi reddettiği için kendisine bağırır. Daha sonra, Rocky'nin Creed'le rövanş maçı yaptığı gecede bebeğin bakımına yardımcı olur. Rocky'nin maçının başlangıcında çok yıpranmasına uğramasına rağmen, sonunda galip gelerek neşeyle havaya sıçrar ve muzaffer olarak Adrian'a sarılır.

Rocky III (1982)[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdi ağır siklet şampiyonu olan Rocky, birkaç başarılı maç kazandığında, giderek daha zengin ve ünlü hale gelir ve Paulie onu kıskanır. Sarhoş bir şekilde dolaşıp bir salonuna girer ve Rocky temalı bir langırt makinesini görünce, elindeki likör şişesini fırlatıp makineyi kırar. Tutuklanır ve hapsedilir. Rocky onu kurtarır, ama Paulie hala kızgındır ve Rocky'nin ona borçlu olduğunu iddia eder. Paulie sonunda ondan bir iş ister. Rocky onu ringde köşeci olarak işe alır. Daha sonra Paulie, bir gösteri maçında Rocky'yi boğan güreşçi Thunderlips ile savaşmaya çalışır. Paulie, Rocky ve Adrian'a Los Angeles'a eşlik eder, ancak içinde kaldıkları flophouse'dan şikayet eder. Filmin sonunda, Paulie bir kez daha Rocky'nin yaptığı maçın ardından zaferle ayrılmasından memnundur.

Rocky IV (1985)[değiştir | kaynağı değiştir]

Rocky, Paulie'ye doğum günü hediyesi veriyor: Sico (International Robotics kurucusu Robert Doornick'in icat ettiği gerçek bir robot[2]) adlı robotu, ona içki ve atıştırmalıklar şeyler getiriyor. Paulie huysuz tavırları ile, robotu "yürüyen bir çöp tenekesi" olarak görüyor. Daha sonra Paulie, kadın sesiyle yeniden programlanan robotu Apollo Creed'e "kızım" olarak tanıtıyor ve onu sevdiğini söylüyor. Paulie, Rocky ve Tony Duke'a Sibirya'ya giderken eşlik etmiş, Rocky'nin Ivan Drago'ya karşı oynadığı maçta köşe adamı olarak yardımcı olmuştur. Daha önce Los Angeles'ta olduğu gibi, Paulie hava durumunu ve kalacakları evin sade koşullarını eleştiriyor. Rocky'nin Drago'ya karşı oynadığı maçtan önce, Paulie Rocky'ye en iyi arkadaşa sahip olduğunu ve ona hayranlığnıı ve sevgisini anlatmıştır.

Rocky V (1990)[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşinci filmde, Paulie ve Adrian, Rusya'dan eve döndükten sonra Rocky'nın konağında öfkeli bir tartışmaya girmişlerdir: Paulie, istemeden Rocky'nin muhasebecisine bir vekâletname imzalatmıştır ve bunun sonucunda Rocky'nin bütün parası kötü emlak anlaşmaları yüzünden tükenmiştir. Aynı zamanda son altı yılda Rocky'nin vergilerini ödenmemiştir. İçinde yaşadıkları konak, 400.000 dolara ipotek altına alınmıi ve Rocky, son maçında aldığı beyin hasarı nedeniyle emekli olmaya zorunda kalmıştır. Konağı ve eşyalarının çoğunu satmışlardır. Güney Philadelphia'daki eski evlerine geri dönerler. Rocky oğlu ile ilgilenmeyi bırakıp, bütün odağını Tommy Gunn adlı Oklahoma'dan genç bir boksöre eğitmeye kaydırdığında, Paulie yeğeni ile çalışmaya ve onunla daha fazla zaman geçirmeye başlar. Daha sonra Tommy, Rocky'ye ihanet ederek, Rocky'yi sokak dövüşüne meydan okumak için bir barda ortaya çıkar. Paulie bencilliği nedeniyle Tommy'ye küfür ve hakaret eder. Tommy, Paulie'yi yumruklar, sonra Rocky Tommy'nin meydan okumasını kabul ederek ikisi de sokakta dövüşe başlarlar.

Rocky Balboa (2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

On altı yıl sonra, Paulie'nin et paketleme işine geri döndüğü gösterilir. Rocky'nin karısı Adrian'ın 4 yıl önce öldüğü gösterilir. Başlangıçta Rocky'nin on beş yıllık bir aradan sonra dövüşmeye geri dönme arzusundan şüphelenen Paulie, fabrikadan kovulduğunda onu tamamen destekler. Ayrıca Rocky'nin Adrian'ın restoranı adlı işletmesine yardım ediyor. Rocky, ağır siklet şampiyonu Mason "The Line" Dixon'a karşı bir gösteri maçını kabul ettiğinde Paulie, yine köşe adamı olur ve maçtan sonra ona iltifat eder.

Creed (2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulie'nin 22 Şubat 2012'de öldüğü gösterilir. Adrian'ın yanına gömülmüştür. Rocky doğum gününde mezarını ziyaret eder ve mezar taşında en sevdiği likörden bir şişe bırakır ve ardından oturur ve gazete okur. Adonis Creed Rocky'nin evine taşındığında, Paulie'nin eski yatak odasında kalır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rocky Road: The Hero's Journey of Rocky Balboa Through the "Rocky" Anthology". Books.google.co.uk. s. 52. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2016. 
  2. ^ Nick Vadala. "Sico, the 'Rocky IV' robot, was designed to treat autism in children—not get Paulie beers". Philly.com. 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2015.