Rocky Balboa (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rocky Balboa
Rocky Balboa
Film Posteri
Yönetmen Sylvester Stallone
Yapımcı Sylvester Stallone ve Robert Chartoff
Senarist Sylvester Stallone
Oyuncular Sylvester Stallone,
Burt Young
Milo Ventimiglia
Müzik Bill Conti
Görüntü yönetmeni J. Clark Mathis
Stüdyo Metro-Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Spor
Renk Renkli
Yapım yılı 2006, ABD
Çıkış tarih(ler)i 16 Mart 2007
Süre 102 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 24 milyon $
Hasılat 156.2 milyon $ (Dünya çapında)
Önceki film Rocky V
Devam filmi Creed

Rocky Balboa Senaryosunu, yapımcılığını, yönetmenliğini ve baş rol oyunculuğunu Sylvester Stallone'nin yaptığı Amerikan spor drama filmidir. Stallone'un güçsüz boksör Rocky Balboa olarak rol aldığı film, 1990 yapımı Rocky V filminin devamı niteliğindedir ve 1976'da otuz yıl önce Akademi Ödüllü Rocky ile başlayan Rocky serisinin altıncı bölümüdür. Film, Philadelphia'da yaşayan dul, bokstan emekli olmuş, ve adını ölen eşinden almış "Adrian's" adlı yerel bir İtalyan restoranının sahibi ve işletmecisi olarak artık yaşlanmış bir Balboa'yı canlandırıyor.

Stallone'a göre, Rocky V'in yapımında "ihmalkâr" davranarak onu ve pek çok hayranını serinin varsayılan sonu yüzünden hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Stallone ayrıca Rocky Balboa'nın hikâyesinin son zamanlarda kendi mücadeleleri ve zaferleri ile paralel olduğundan bahsetti.[1] Stallone'a ek olarak filmde Burt Young, Rocky'nin kayınbiraderi Paulie karakterini ve gerçek hayatta boksör olan Antonio Tarver, filmin ağır siklet şampiyonu Mason "The Line" Dixon'ı canlandırıyor. Boks organizatörü Lou DiBella filmde kendini oynuyor ve filmde Dixon'ın destekçisi olarak hareket ediyor. Milo Ventimiglia, Rocky'nin artık bir yetişkin olan oğlu Robert'ı canlandırıyor. Aynı zamanda orijinal filmdeki iki küçük karakterin bu filmde daha büyük rollere dönüşünü de içeriyor: Rocky'nin beladan uzaklaşmaya çalıştığı genç kadın Marie; ve Rocky'nin orijinal filmde dövüşürken gösterilen ilk rakibi olan Spider Rico filmde yer alıyor. Film ayrıca dizinin önceki bölümlerinden, özellikle de ilk bölümlerinden karakterlere ve nesnelere birçok referans içeriyor.

Rocky'nin (1976) gösterime girmesinden 30 yıl sonra, Metro-Goldwyn-Mayer, Columbia Pictures ve Revolution Studios tarafından 20 Aralık 2006'da vizyona giren film, gişe beklentilerini fazlasıyla olumlu eleştirilerle karşılaştı. Film çeşitli formatlarda yayınlandı ve DVD]] satışları 34 milyon doları aştı. Ardından Ryan Coogler'ın yönettiği 2015 yapımı Creed filmi ve Steven Caple Jr.'ın yönettiği, Kasım 2018 de gösterime giren Creed II adlı filmi izledi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ellili yaşlarının sonlarında ve bokstan emekli olan eski Philadelphia'lı boksör Rocky Balboa, 16 yıldır bokstan uzak ve dört yıl önce kanser nedeniyle eşi Adrian Pennino Balboa'nın ölümünden sonra bir dul olarak sakin bir hayat yaşamaktadır. Düzenli olarak mezarına gitmekte ve onun yanında oturmaktadır. Hatta oturmak için mezarlıkta bir ağaca sıkıştırdığı bir sandalyesi bile vardır. Artık hayat ona anlamsız ve gereksiz gözükmektedir. Eski dostu Paulie (Burt Young) "Artık geçmişi bırak Rocky, bu günü yaşa" dese de Rocky bildiğini okur. Zaten Paulie de öyle söylemesine karşın alkol müptelası olmuş ve o da belli etmese de o günlerde kalmış bir adamdır. Eski boksör yeni lokanta sahibi Rocky'nin oğlu ile de sıkıntılı bir yaşamı vardır. Onun gölgesinde ve isminin altında ezilen genç Rocky (Milo Ventimiglia) sürekli Rocky'den uzak durmaya çalışmaktadır. Böyle karmaşık bir psikoljik yapı içindeki kahramanımız günün birinde eskiden eve bıraktığı ve nasihatler verdiği bir kızla tesadüfen karşılaşır (Marie ile)(Geraldine Hughes). O andan sonra Rocky hayata yeniden dönme ihtiyacı hisseder. Bölge kuruluna yeniden boks lisansı için başvurur. Bu arada televizyonlarda o anki ağır siklet şampiyonu (Mason The Lion Dixon) (Antonio Tarver) Rocky ile dövüşse ne olurdu tarzı bilgisayar oyunu destekli görüntüler yayınlanmaktadır. Bu esnada lokantasına gelen yeni şampiyonun menajerleri de Rocky'e bir gösteri maçı teklif ederler. Teklif komiktir ama Rocky kabul eder ve çalışmalarına klasik Rocky filmlerinin müziği eşliğinde başlar. Bu esnada olayları gören oğlu da birden babasının yanında olma ihtiyacı hisseder ve istifayı bile göze alarak Rocky ile kucaklaşır. Rocky artık mutludur. Oğlu ile barış sağlanmış ve eski özlemi boksa dönmüştür. Sıra maçtadır. Las Vegas'ta maç başlar. Rocky 20 yaş civarı genç rakibine göre favori değildir. Ama heyecanlı ve Rocky açısından geçmişi hatırlamalarla dolu bir maç beklendiği gibi Rocky'nin yıkılıp kalması ile sonuçlanmaz. Dixon ilk turda kolayca hakim olur. Rocky daha sonra dramatik bir geri dönüş yapar, Mason'u devirir ve yaşına rağmen kahramanlığı ve sağlam çenesi ile seyirciyi şaşırtır. İki boksör birbirini tam on tur boyunca ciddi şekilde döver, her iki adam da ayakta durur, ancak Rocky son saniyede son yumruğunu atar. Rocky, maç için minnettardır, Dixon'a teşekkür eder ve seyirci iki boksörü alkışlarken büyük bir şampiyon olduğunu söyler. Maçın sonucu, Rocky'nin kalabalığın övgüsüne çıkmasıyla duyurulur: Nihayetinde olay juri puanlarına kalır ve Rocky halkın sevgilisi olmasına karşın juri gerçekleri değerlendirmeyi tercih eder. Dixon'ın galibiyeti ilan edilir fakat Rocky açıklanan sonuca aldırmaz. Seyircilerin devam eden tezahuratlarına ve sevgi gösterisine dikkatini verir.

Kapanışta Rocky eve döner ve Adrian'ın mezarını tekrar ziyaret ederek ona yardım ettiği için teşekkür eder; " drian, başardık, Başardık" der.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schwartz, Missy (14 Aralık 2006). "'Rocky' Road". Entertainment Weekly. 27 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]