Creed II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Creed II
Creed II: Efsane Yükseliyor
Film afişi
Yönetmen Steven Caple Jr.
Yapımcı Sylvester Stallone
Kevin King-Templeton
Charles Winkler
William Chartoff
David Winkler
Irwin Winkler
Senarist Juel Taylor
Sylvester Stallone
Hikâye (eser) Sascha Penn
Cheo Hodari Coker
Oyuncular Michael B. Jordan
Sylvester Stallone
Tessa Thompson
Wood Harris
Phylicia Rashad
Dolph Lundgren
Müzik Ludwig Göransson[1]
Görüntü yönetmeni Kramer Morgenthau
Kurgu Dana E. Glauberman
Saira Haider
Paul Harb
Stüdyo Metro-Goldwyn-Mayer, New Line Cinema, Chartoff-Winkler Productions
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Spor
Renk Renkli
Yapım yılı 2018, ABD
Süre 130 dk.
Dil İngilizce
Bütçe $50 milyon[2]
Hasılat $214 milyon[3]
Önceki film Creed
Devam filmi Creed III

Creed II Amerikan spor-dram filmi. Steven Caple Jr.'ın yönetmenliğini yaptığı, Juel Taylor ve Sylvester Stallone'un birlikte yazdığı, Rocky film serisinin devam niteliğinde olan 2015 yapımı Creed'in devam filmidir. Filmin başrolünü Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Wood Harris ve Phylicia Rashad paylaşmaktadır. İlk filmin yönetmeni olan Ryan Coogler bu filmde yönetici yapımcı olarak yer aldı. Film, Ocak 2016'da duyuruldu ve senaryosu Sylvester Stallone tarafından Temmuz 2017'de tamamlanıp Rocky IV'te Sovyet boksör Ivan Drago'yu canlandıran Dolph Lundgren'ın da filmde yer alacağı açıklandı.

Creed II, 21 Kasım 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi ve tüm dünya çapında 214 milyon dolar hasılat elde etti. Film aynı zamanda oyuncu kadrosu ve karakterlerin gelişimi konusunda da olumlu eleştiriler aldı.[4]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Adonis Creed, Rocky Balboa'nın himayesi altında boks kariyerine devam etmektedir. Şampiyonluğa kadar yükselen Adonis, karşısında beklenmedik bir rakip bulur: Babası Apollo Creed'in katili Ivan Drago'nun tıpkı kendisi gibi boksör olan oğlu Viktor Drago. Yıllar önce Moskova'da Rocky tarafından nakavt edilip kariyeri alt üst olan Ivan Drago, Rocky ile Apollo'nun oğlu Adonis'e meydan okumak için Philadelphia'ya gelir ve 33 yıl aradan sonra Rocky'nin restoranında Rocky'yle yüzleşip Rocky'ye Adonis'le kendi oğlu Viktor arasında bir unvan maçı teklifi eder. Böylece Drago hem Rocky'den intikamını alıp ülkesinde zedelenen imajını geri alacak hem de oğlu Viktor'u tüm dünyaya tanıtmış olacaktır. Rocky, tıpkı babası gibi acımasız bir boksör olan Viktor'la Adonis'in dövüşmesi fikrine geçmişte yaşanan acı olaydan dolayı sıcak bakmaz ancak Adonis babasının intikamını alıp Apollo Creed'in oğlu olduğunu kendisine ve herkese kanıtlamak ister.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana çekimler Mart 2018'de başladı.[5][6] Çekimler Philadelphia, Pennsylvania'da, şehrin Port Richmond semtinde gerçekleşti[7] ve 7 Haziran 2018'de tamamlandı.[8] Bazı sahneler Pennsylvania, Glenside'daki Arcadia Üniversitesi'ndeki Gray Towers Kalesi'nde çekildi.[9] Hastane sahneleri, Temple University Hospital'ın Broad ve Tioga Streets'teki Boyer Pavillion'unda çekildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Creed-II-Score-Album-Details". Film Music Reporter. 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2019. 
  2. ^ Zack Sharf (27 Eylül 2018). "'Creed II' Director Steven Caple Jr. on Ryan Coogler's Advice and Directing a 'Rocky' Film After a Low-Budget Indie – Exclusive". IndieWire. 28 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 
  3. ^ "Creed II (2018)". Box Office Mojo. 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2018. 
  4. ^ Campbell, Christopher (16 Kasım 2018). "Creed II First Reviews: A Solid, if Predictable, Sequel". Rotten Tomatoes. 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2018. 
  5. ^ "'Creed II' filming at the Art Museum: Dolph Lundgren spotted - Philly". 16 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Creed 2 Starts Filming as First Set Photos Emerge". Screen Rant. 16 Mart 2018. 16 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ Mondon, Marielle (3 Nisan 2018). "Don't freak out but Michael B. Jordan is training at this local gym". PhillyVoice. 3 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2018. 
  8. ^ "That's a wrap on Philly". Creed. 7 Haziran 2018. 9 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2018Twitter vasıtasıyla. 
  9. ^ "Lights, camera, action, yo! 🎬 The cast and crew of #Creed2 stopped by Grey Towers Castle to film this week. We have a few movie tickets set aside for the most clever responses to our fill-in-the-blank challenge: "If 'Rocky' was set at Arcadia, _____."". Arcadia. 13 Mayıs 2018. 21 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2018. .