Clubber Lang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clubber Lang

James "Clubber" Lang 1982 yapımı Rocky III filminde, Rocky Balboa'nın rakibi olarak ortaya çıkan kurgusal bir karakter ve Antagonistdir. Clubber Lang karakteri Sonny Liston, Larry Holmes ve George Foreman'ın özelliklerini bir arada bulundurmaktadır. Clubber Lang, Mr. T tarafından canlandırılmıştır. Lang, Rocky III filminde son derece kaba ve ahlak yoksunu olarak gösterilmiştir.

James Lang, küçük yaşta yetim kalmış ve Chicago'nun güney tarafı sokaklarında, hem yetimhane hem de çocuk tesislerde çocukluğunu geçirmiştir. Daha sonra bir yetişkin olarak, bir suç ve / veya saldırı olaylarına karıştığı için beş yıla mahkûm olarak cezaevine gönderilmiştir. Hapishanede geçirdiği süre boyunca boksu, hayal kırıklığını ve öfkesini ortaya çıkarmanın bir yolu olarak keşfetmiş, bu da Rocky III'deki olaylarına yol açmıştır.

Rocky Balboa'nın Philedelpia müzesi önünde heykelinin açılışı sırasında herkesin içinde Rocky'e meydan okumuştur ve karısı Adrian'a laf atarak Rocky'i oldukça kızdırmış ve onunla bir maç yapmayı kabul etmiştir. Rocky ile ilk maçında, Rocky'nin antrenörü Mickey, mücadelenin hemen öncesinde Clubber Lang tarafından iteklenmiş ve sonrasında bir kalp krizi geçirip, maçın sonunda ölmüştür. Ayrıca eski şampiyon Apollo Creed'in dövüşten önce elini sıkmayı reddederek ve onunla alay ederek öfkelendir. Creed ise Balboa'nın yanına giderek, "Hepimize bir iyilik yap ve bu adamı yumrukla" demiştir.

Rocky, maçın henüz ikinci roundunda Clubber Lang'e nakavt ile unvan maçını moral bozukluğununda etkisi ile kaybettikten sonra kendi özgüvenini de kaybetmiş, babası gibi sevdiği antrönürü Mickey'ide kaybetmesi ile acısı katlanmıştır. Eski rakibi Apollo Creed tarafından Rocky Balboa tekrar motive edilmiş ve Creed'den hız ve ustalığa dayalı yeni bir boks stili ve dövüş taktikleri öğrenmiştir.

Bundan sonra Lang ile rövanş maçına çıkması için hazırlanmıştır. İkinci maçta Lang tekrar Rocky'e vahşice saldırmış ve çok kuvvetli yumruklar atmıştır. Rocky ise birkaç defa yere düşse de tekrar toparlanmıştır. Clubber Lang'in yumrukların "hiçbir şey" olduğunu iddia ederek Lang ile alay eder ve ringte çılgınca sallanmaya devam eden Lang'ı daha da sinirlendirir. Rocky rakibinin yorgunluğunu kullanır ve üçüncü turda onu yere serer. Tekrar Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olur.

Lang'ın Balboa ile yaptığı ikinci dövüşten sonraki kariyer sonuçları bilinmiyor; Rocky IV'ün başlangıcındaki son raundun tekrarının dışında, takip eden dört filmden hiçbirinde görülmemiştir ama Rocky Balboa ile yaptığı iki maçta 1 galibiyet ve 1 yenilgisi bulunmaktadır.

Lang ayrıca Balboa'nın Mason "The Line" Dixon dövüşüne karşı yorumculardan biri olarak seçilmiştir. Clubber Lang'in Creed III'te yeniden ortaya çıkabileceği yönünde spekülasyonlar bulunmaktadır.