İçeriğe atla

Rocky III

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rocky III
Rocky III
Rocky 3 film posteri
YönetmenSylvester Stallone
YapımcıRobert Chartoff
Irwin Winkler
SenaristSylvester Stallone
OyuncularSylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Mr. T
Tony Burton
MüzikBill Conti
Görüntü yönetmeniBill Butler
KurguMark Warner
Don Zimmerman
DağıtıcıMGM/UA Entertainment Co.
TürüAksiyon/Dram
Yapım yılı1982, ABD
Süre99 dakika
Dilİngilizce
Bütçe17 milyon $
Hasılat270 milyon $
Önceki filmRocky II
Devam filmiRocky IV

Rocky III, Sylvester Stallone'nin senaryosunu yazdığı, yönettiği ve baş rolde oynadığı 1982 ABD spor drama filmidir.[1] Rocky film serisinin üçüncü ve Stallone tarafından yönetilen serinin ikincisidir.

Filmde rol arkadaşları Carl Weathers, Burgess Meredith, Talia Shire, Burt Young ve Tony Burton orijinal rollerine geri dönüyor. Mr. T'nin Clubber Lang ve profesyonel güreşçi Hulk Hogan'ın "Thunderlips" rolüyle ilk filmlerine damgalarına vurdular.

Rocky III, 1981'de United Artists'in MGM ile birleşmesinden sonra, yalnızca United Artists yerine MGM/UA tarafından dağıtılacak olan serinin ilk filmidir.

Filmin ana teması Eye of the Tiger ("Kaplanın Gözü"), rock grubu olan Survivor tarafından yazılmıştır ve hit single olarak ABD Billboard listelerinde zirveye çıkarak En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü adaylığı almıştır.

28 Mayıs 1982'de vizyona giren filmi 1985'te Rocky IV izledi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Rocky Balboa ile Clubber Lang rövanş için karşılaşıyorlar

1981'de Rocky, Apollo Creed'i yenmesinden sonra büyük bir ün kazanır. Bütün dövüşlerde şampiyonluğunu korumayı başarır. Şöhreti ve serveti artar ve hatta bu sayede dünya güreş şampiyonu Thunderlips'e karşı yardım amaçlı gösteri maçına da çıkar. Clubber Lang adlı gözü yükseklerde bir boksör Rocky'nin maçlarını takip eder. Rocky'i devirme yolunu kollayan Clubber'dan antrenör Mickey çekinmektedir. Emekliliğini duyurmadan hemen önce Philadelphia Sanat Müzesi tarafından Philadelphia Müzesi'nin önüne büyük bir törenle Rocky'nin heykeli dikilir. Rocky açılış töreninde konuşmasını yaparken Clubber Lang gelip onun bugüne kadar hep güçsüz rakiplerle karşılaştığını söyleyip Rocky'ye meydan okur. Rocky kabul eder ama Mickey istemez. Rocky, Mickey'i ikna etmeye çalışır. Çünkü Mickey, Clubber Lang'ın genç ve güçlü olduğunu ve en önemlisi de "başarıya aç" olduğunu ve Rocky'nin maçta üç round bile dayanamayacağını, çünkü artık "kaplanın gözü"nü kaybettiğini söyler. Rocky artık Lang'in çapındaki bir boksörle dövüşecek dayanıklılığa ve güce sahip değildir. Emekli olmak istemeyen ve şimdi unvanını en iyi rakiplere karşı gerçekten korumadığını düşünen Rocky, son bir dövüş yapabilmesi için Mickey'yi kendisini maça hazırlamasına ikna eder. Mickey'e verdiği söze rağmen Rocky, dikkat dağıtıcı unsurlarla dolu, kalabalık bir otelin balo salonunda ve eğitimini ciddiye almayan bir eğitim kampında antrenman yapar. Aksine, Clubber Lang acımasız bir kararlılık ve enerjiyle tek başına kendini eğitir.

Rocky, Clubber Lang'ı hafife almaktadır ama Clubber Rocky'yi ciddiye alır. 15 Ağustos 1981'de Philadelphia'daki Spectrum'da karşılaşırlar. Maça çıkarken karmaşa çıkar ve Mickey, Lang tarafından şiddetli bir şekilde itilir ve bu da Mickey'nin kalp krizi geçirmesine neden olur. Mickey maça çıkamaz. Perişan olan Rocky, maçı iptal etmek ister, ancak Mickey ile soyunma odasında kalırken Lang onu çağırır. Maç zamanı geldiğinde, Rocky akıl hocası Mickey'nin kritik durumu yüzünden hem öfkelenir hem de ciddi bir şekilde dikkatini dağıtır. Maç Rocky'nin Lang'e devamlı vurmasıyla başlar ve erken bir nakavt arayan birkaç büyük yumruk atar, ama Lang'e karşı koyamaz. Daha büyük, daha güçlü ve daha iyi hazırlanmış olan Lang hızlı bir şekilde toparlanır ve Rocky'yi daha ilk raundda büyük darbeler indirir. İkinci roundda yumruklarına devam eder ve Rocky'i nakavt ederek ağır siklet boks şampiyonu olur. Maçtan sonra, Rocky bitkin bir şekilde soyunma odasında yatan Mickey'nin yanına gider. Maçın galibinin kim olduğunu söylemeden ikinci bir round'ta maçın sona erdiğini söyler. Mickey, Rocky'nin kazandığına inanır, "Seni seviyorum evlat" dedikten hemen sonra orada son nefesini verir. Rocky, şiddetli depresyona girer ve Mickey'nin ölümünün yasını tutar.

Rocky şampiyonluğunu kaybetmiş ve Mickey'i maça zorladığı için duyduğu vicdan azabıyla hayattan kopar. Mickey'nin kapalı spor salonunun yanında duran, maçın konuk analisti olarak karşılaşmaya tanıklık eden eski rakibi Apollo Creed ile karşılaşır. Creed, Rocky'nin Lang'a karşı bir rövanş maçı için kendisini eğitmeyi teklif eder. Çalıştırıcısı olmayan Rocky bu teklifi kabul eder. Philadelphia'nın dışına çıkarlar. Apollo daha sonra Rocky'yi bir zamanlar antrenman yaptığı spor salonuna, Los Angeles'taki Tough Gym'e götürür. Creed, eski antrenörü Tony "Duke" Evers ile birlikte, Rocky'nin dövüş stilini daha kusursuz bir dövüşçü olması için Apollo'nun ayak hareketleri, beceri ve hızını ona aşılamaya başlarlar. Dikkati dağılmış, inancını yitirmiş ve demoralize olmuş Rocky, ilk başta isteksiz tavırlarıyla Apollo'yu kızdırır ancak Adrian, Rocky'nin Mickey'nin ölümüyle başa çıkmasına yardımcı olduktan sonra Rocky yaşadıklarının verdiği panikten zor kurtulur. Karısı Adrian onu tekrar hayata tutunmaya motive eder. Rocky, Apollo'nun taktiklerini kullanır tıpkı onun gibi ringde dans etmeyi ve sağ elini kullanmayı öğrenir.

Clubber'dan bir maç daha ister ve Clubber kabul eder. 1982'de rövanş maçı New York City'deki Madison Square Garden'da gerçekleşir. Apollo Creed maçtan önce Amerikan Bayrağı stilindeki şortunu Rocky'ye ödünç verir. Rocky tamamen değişmiş bir şekilde ringe çıkar. Zayıflamıştır ve aşırı formdadır. Maç başlar başlamaz, Rocky köşesinden çıkarak Lang'e kimsenin beklemediği bir beceri ve ruh seviyesiyle vurmaya başlar. Rocky ilk rounda tamamen hakim olur, Lang öfkeli ve şaşkınlıktan çılgına döner. İyice hırslanan Lang, ikinci rauntta üstünlüğü ele geçirmeye başlar ve ama buna rağmen Rocky, Lang ile alay eder, Lang'dan dayak yer, hatta iki kez yere yıkılarak Apollo'yu bile şaşırtan tamamen farklı bir strateji benimser. Üçüncü raundun başlarında nakavtlarla hızlıca maç kazanmaya alışkın olan Lang, Rocky'nin alaycı hareketlerine karşı giderek daha da öfkelenir. Rocky'yi nakavt darbeleriyle bitirmeye çalışırken enerjisini hızla tüketir. Lang sallanmaya başlar ve savunmasız haldeyken Rocky, acımasız bir nakavtla sonuçlanan yumruklarıyla Lang'i yere yıkarak ağır sıklet şampiyonluğu rövanş maçını nakavt ile kazanır. Apollo-Rocky dostluğu başlar ve Dünya Ağırsiklet Boks Şampiyonluğu tekrar Rocky'ye döner.

Daha sonra, Rocky ve Apollo, Mickey'nin spor salonunda kendi aralarında özel bir rövanş maçı yaparlar. Ancak bu kez, sert rakipler yerine dostluk ruhu içinde dövüş için ringe çıkmışlardır. Film, her iki boksörün birbirlerine aynı anda ilk yumruklarını atmaları ile sona erer.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme ve senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Clubber Lang rolü için ilk olarak iki gerçek dünya çapında ağır sıklet boksör düşünüldü: Joe Frazier ve Earnie Shavers. İkisi de Sylvester Stallone ile aynı boydaydı ve aradığı güçlü fiziğe sahipti, ancak kast yönetmeni Rhonda Young'a göre Frazier'in kekemelik sorunu vardı, Shavers'ın ise karakterin tehditkar varlığını zayıflatabilecek tiz bir sesi vardı.

Rhonda Young, her yere baktıktan sonra (hatta uygun bir siyahi düşman bulma umuduyla hapishanelere gitti), NBC kanalında Amerika'nın En Zor Fedaisi adlı spor yarışmasını sunan bir televizyon programına rastladı ve kazanan kişinin fiziksel hünerine eve karizmasına hayran kaldı. Daha sonra yapımcı Dan Ohlmeyer'i aradı ve ona "mohawk olan adam" hakkında soru sordu. Mr. T'nin sadece mükemmel bir uyum olduğu değil, aynı zamanda ilk deneme çekiminden itibaren mümkün olan en iyi performansı vermeye son derece kararlı olduğu ortaya çıktı.[2]

Filme hazırlanan Sylvester Stallone, vücut yağ oranı yüzdesini tüm zamanların en düşük seviyesi olan % 2,6'ya indirdiğini ve 155 libre olduğunu iddia etti. Günde sadece on yumurta akı ve bir parça tost yediğini, üç günde bir meyve yediğini belirtti. Antrenmanı, sabahları iki millik bir koşunun ardından iki saatlik ağırlık antrenmanı, öğleden sonraları kestirme ve ardından 18 rauntluk idman, bir başka ağırlık antrenmanı ve günü yüzerek bitirmeyi içeriyordu.[3]

Philadelphia'daki Rocky heykeli[değiştir | kaynağı değiştir]

"ROCKY" adlı bronz Rocky heykeli, Sylvester Stallone tarafından sipariş edildi ve 1981'de heykeltıraş A. Thomas Schomberg tarafından yapıldı.[4] Üç heykel oluşturuldu ve biri Rocky III'ün çekimleri için Philadelphia Sanat Müzesi'nin merdivenlerinin tepesine yerleştirildi. Çekimler tamamlandıktan sonra, Philadelphia Sanat Müzesi ile City's Art Commission (Şehrin Sanat Komisyonu) arasında "sanat"ın anlamı konusunda şiddetli bir tartışma patlak verdi. Heykelin "sanat" değil, bir "film dekoru" olduğunu iddia eden City's Art Commission, çeşitli alternatif yerleri düşündü ve heykeli Güney Philadelphia'daki Spektrum'un önüne yerleştirdi. Daha sonra, Rocky V [5] ile Mannequin filmlerinin Philadelphia çekimlerinde kullanılarak Sanat Müzesi'ne iade edildi. Daha sonra tekrar Spektrum'un önüne taşındı. Heykel, 8 Eylül 2006'da müzenin merdivenlerinin dibine geri getirildi.[6] Philadelphia Sanat Müzesi'nin doğu girişine giden merdivenler aynı zamanda “Rocky basamakları” olarak da bilinir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rocky III". TCM database. Turner Classic Movies. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2016. 
  2. ^ "Mr. T biography (1999) [starting from 08.40]". 28 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2020. 
  3. ^ Muscle & Fitness, Sept, 2004 by Michael Berg
  4. ^ "Rocky statue & Philadelphia Art Museum | The Pop History Dig" (İngilizce). 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2019. 
  5. ^ Hinds, Michael Decourcy (23 Ocak 1990). "Love Gets in the Way as Rocky V Starts Filming". The New York Times. 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020. 
  6. ^ "Rocky Is Back Where He Belongs" (İngilizce). ISSN 0190-8286. 9 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2019. 
  7. ^ "Visit The Rocky Statue And The Rocky Steps". Visit Philadelphia (İngilizce). 8 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2019.