Apollo Creed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apollo Creed, Rocky IV filminde ölmeden önce son maçını Ivan Drago'ya karşı oynamak üzere

Apollo Creed (d. 17 Ağustos 1942 - ö. 31 Ağustos 1985) Oscar ödüllü Rocky film serisinde Rakipsiz dünya şampiyonu olarak anlatılan hayali bir karakter Carl Weathers tarafından canlandırılmıştır. Creed, Fekatlerin efendisi, Yumruğun kralı, Dans eden yok edici, Yumruğun Prensi, Bir ve tek, Monte fisto kontu nun gibi birçok takma isime sahipti. Rocky Balboa'nın halk arasında çoğu zaman yanlışlıkla aslında Apollo Creedin sahip olduğu mavi beyaz kırmızı renkte Amerikan bayrağı şeklinde dizayn edilmiş şortu giydiğine inanılır. Oysaki Creed, onları giyen ilk kişiydi. Bu şort daha sonra 3. ve 4. bölümlerde Rocky ve son olarak da 5. bölümde Tommy “The Machine” Gunn tarafından giyilmişti. Rocky'nin asıl renkleri son filminde de kullandığı gibi siyah ve altın sarısıdır. Apollo Creedin asıl kullandığı renkler 2. filmde görüldüğü gibi kırmızı ve beyazdı.

Serideki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Rocky[değiştir | kaynağı değiştir]

Apollo Creed ilk olarak 1976 yapımı Oscar ödüllü Rocky filminde zeki ve karizmatik 33 yaşında yenilgisiz ve rakipsiz, dünya ağır sıklet boks şampiyonu olarak karşımıza çıkar. Apollo'nun planı Amerika'nın 200. kuruluş yıl dönümünde 1 Ocak 1976 tarihli sıralamada 1. sırada olan Mac Lee Gren ile unvan maçı yapmaktır ancak Gren antrenman sırasında sol elini sakatlayınca maç yapılamaz bunun üzerine Apollo sıralamada ilk beşte olan Joe Czak veya Buddy Shaw ile karşılaşmak ister ama hiçbiri Apollo ile karşılaşmak istemez. Bunun üzerine Apollo zekice bir plan yaparak adı sanı duyulmamış yerel bir boksörle yeni yılın ilk gününde Philadelphia, Pensilvanya'da unvan maçı yapmaya karar verir.

Creed Philadelphia'daki yerel boksörlerin kayıtlı olduğu kitap dan isimleri araştırırken bir kulüp dövüşçüsü olan Rocky Balboa'yı seçer çünkü Balboa bir İtalyan’dır ve ilgi çekici bir lakabı vardır İTALYAN AYGIRI. Apollo, Balboa yı seçmesini sebebini şöyle açıklar: "Amerika’yı kim keşfetti bir İtalyan! Amerikanın 200. kuruluş yıldönümü kutlamaları için onun torunlarından birine unvan şansı vermekten daha iyi ne olabilir ki". Buna karşın Apollo'nun antrenörü Duke, onun Rocky ile dövüşmesini istemez çünkü Rocky solaktır. Buna karşın Apollo solak olması önemli değil üç raunda indiririm der. Duke, Rocky'i bir et mezbahasında etlere acımasızca yumruk atarak çalışırken görür ve durumun ehemniyetini Apollo'ya anlatmaya çalışsa da Apollo onu ciddiye almaz ve tüm dikkatini promosyon ve Şova verir. Maç günü Apollo salona George Washinton kıyafeti ile gelir ringe ise Sam amca kıyafetleri ile çıkar ve Rocky onu ilk raunda tek bir aparkatla yere indirene kadar hala işin ehemmiyetinde değildir. Bu Apollo'nun kariyerinde bir ilktir ve ilk kez biri onu yere indirmiştir. Apollo bu dakikadan sonra işi ciddiye alsa da maç tam 15. raunda kadar sürer. Bu da Apollo'nun kariyerinde bir ilktir. İlk kez biri ona bu kadar fazla dayanmaktadır. 14. raunda Rocky düşer, hakem saymaya başlar. Antrenörü Mickey ona kalkmamasını söylese de Rocky kalkar ve maça devam eder. Maçın sonunda her iki boksörde kanlar ve yaralar içindedir. İkisi de son gong'un çalmasıyla birbirlerine sarılırlar. İkisi de güçlükle ayakta durmaktadırlar ve birbirlerine bu maçın tekrarı olmayacağını söylerler. Maçı hakem kararı ile Apollo kazanır ve unvanını korur. Rocky ise kaybettiğine önemsemez. O kendini ispatlamıştır.

Rocky II [değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci maçın ardından Creed hemen hastanede Rocky'e meydan okuyarak ikinci bir maç ister fakat Rocky emekli olduğunu söyleyerek bunu reddeder. Creed yoğun bir şekilde Balboa ile bir rövanş maçı yapma arzusundadır. Amacı yaşananların onun bu kadar uzun dayanabilmesinin şans olduğunu göstermektir. Her ikisi de bir müddet hastanede kaldıktan sonra Creed, Balboa'yı rövanş maçına ikna için aşağılama taktiği uygular ve 1976 yılı şükran gününde ona meydan okur. Rocky ise ilk maçın ardından hastaneden çıkınca kız arkadaşı Adrian ile evlenmiştir. Sonunda Rocky rövanş maçını kabul eder, maç yine Philedelphia spectrum dadır.

İlk maçta olduğu gibi ikinci maçta da oyunu Apollo domine eder. Rocky'nin bu maçtaki stratejisi solak olduğu halde sağ elle dövüşmesidir. Apollo söz verdiği gibi Rocky'i erkenden nakavt edemez. Son raunt ile birlikte Apollo sayı olarak öndedir. Antrenörü Duke olacakları önceden gördüğü için Apollo'ya nakavta gitmemesini, sayı olarak önde olduğunu söylese de Apollo hırsının kurbanı olur. Onun düşmek üzere olduğunu söyler ve son raunt başlar. Her ikisi de ayakta duramayacak haldedirler ve ikisi de karşılıklı yumruklarla aynı anda yere yığılırlar. Hakem her ikisi içinde saymaya başlar, ikisi de ayağa kalmaya çalışırken Creed başaramaz ve ringde yığılır kalır. Zoru başaran Rocky olur, ayağa kalkar ve maçı kazanır. Apollo unvanını kaybeder. Rocky artık yeni ağır sıklet boks şampiyonudur. Ayrıca bu Creedin profesyonel kariyerindeki ilk yenilgisidir. Apollo kısa bir süre sonra emekli olur, maçı kaybetse de adilce mücadele edip kaybettiği için halk arasındaki saygısını geri kazanır.

Rocky III[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü filmde Apollo artık 39 yaşındadır. Apollo filmde ilk olarak James Clubber Lang ve Rocky Balboa arasındaki unvan maçı sırasında görülür. Rocky nin ikinci rauntta nakavt ile kaybettiği maça yorumcu olarak katılır. Maçtan önce eski şampiyon Creed, ringe çıkarak dövüşçüleri selamlar. Creed elini Lang'e uzattığında Lang onun elini iter ve ona meydan okur. Saldırmak mı istiyorsun, saldır hadi der. Apollo dönüp giderken de Lang gülerek tavuktan farkın yok der. Maçın ardından Rocky'nin Anterönü Mickey hayatını kaybeder. Mickey'in ölümü Rocky'nin hayatında büyük bir çöküşe sebep olur. Creed, Rocky'i eski antrenman salonunda bulur ve onlar Apollo’nun Rocky'nin menajeri olması konunda anlaşırlar. Apollo, Rocky'nin çok yaşlı olduğunu söyleyen muhalifleri takmaması için onu cesaretlendirir.

Creed, Balboa, Pauile ve Adrian, Clubber Lang ile yapılacak rövanş maçına daha iyi hazırlanmak için Creed'in Los Angeles California’daki tough gym adlı salonuna seyahat ederler ve burada konuşmaları sırasında Creed ”ikimiz dövüşürken sende kaplanın gözü vardı” der. Bu alıntı filmin tema şarkısı da dahil olmak üzere film boyunca adlandırılır. Creed unvanı geri kazanınca Rocky'den kendisine ilk başta ne olduğunu belirtmedi bir iyilik yapmasını ister. Rocky nin antrenmanları hız ve çevikliğe daha güçlü ve kavgacı olmasına yöneliktir. Apollo, Rocky'e nasıl Apollo Creed gibi dövüşüleceğini öğretir. Rocky'de antrenmanları esnasında Mickey'in ölümü üzerine suçluluk ve kendisinden şüphe hakimdir..Burada Rocky karısı Adrian devreye girer ve yardım eder Rocky'den artık suçluluk duymamasını ve kaybedecek bir şeyi olmadığını korkmamasını söyler. Rocky bunları dikkate alır ve korkusunu bir kenara bırakır. Creed, Rocky 'e Clubber Lang'den unvanı geri alması için içindeki ateşi tekrar keşfetmesinde yardımcı olur. Creed bu ateşi Kaplanın Gözü olarak adlandırır Maç başlamadan önce Creed Rocky'nin maçı kazanacağına güvendiğini ifade eder Creed maç sırasında giymesi için kendi sembol renkleri olan şortu Rockye verir (Apollo’nun yıldızlar ve şeritler olan boks şortu ve ona geri vermeden önce yıkamasını söyler). Köşesinde Creed'in gölge boksu ile yeniden canlanan Rocky 3.raunda Langin nakavt olmasıyla unvanı geri kazanır.

Rockynin zaferinin ardından Creed'in iyilik isteği ortaya çıkar. Rocky ile herkesten gizli 3. bir maç ama diğer maçları gibi iki rakip olarak değil arkadaşça antrenman maçı gibi Rocky mutlulukla bu meydan okumayı kabul eder. Film ringde iki boksörün bir birlerine aynı anda vurmaları ile sona erer.

Rocky IV[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında Apollo 42 yaşındadır. Sovyetler Birliği dünya boks ligine girmeye kara verir ve dev olimpik boksörleri Ivan Drago'yu Amerika’ya getirirler. Apollo en iyi atletlerin Sovyetlerde yetişmediğini, Amerikalı'larında iyi atletler çıkarabildiğini göstermek ve Amerika’nın küçük gösterilmesini istemediği için beş yıllık emekliliğinden geri dönüş yapar. Apollo ve Drago arasındaki maç 31 Ağustos 1985 tarihinde Las Vegas Nevada MGM Grand Oteldedir. Apollo Arenaya James Brown'un Living in Amerika şarkısı eşliğinde eski günlerindeki gibi büyük bir şov ile çıkar üstünde yine kırmızı beyaz mavi renkli Sam amca kıyafeti vardır. Antrenörü Duke, Rocky ve Paulie Apollo’nun köşesindedirler. Aslında Apollo ve diğerleri için bu bir şov ve gösteri maçıdır ve Apollo rakibini kolay olarak görmektedir ama karşı taraf için öyle değildir. Onlar için bu büyük eski şampiyonla karşılaşıp kendilerini dünyaya tanıtma fırsatıdır. Belkide Apollo bu maç için ve Rus rakibinin fiziki üstünlüğüne hazır değildi. Maçın başlaması ile Apollo bildik ayak oyunları ile dans ederek rakibinin üstüne gider, birkaç isabetsiz yumruğun ardından Rus rakibi gücünü göstermeye başlar ve Apollo’ya üstü üste kuvvetli yumruklar atar. İlk raunt bittiğinde Apollo çok kötü yumruklar almış kanlar içinde kalmıştır. Raunt arasında Rocky maçı durduracağını söylese de Apollo bunu reddeder ve ona “Her ne olursa olsun bu maçı durdurmayacaksın” der.

İkinci raundun başlaması ile Drago yine rakibini kolayca yumruklamaya başlar. Rocky tekrar maçı durdurmaya niyetlense de Apollo'nun söyledikleri aklına gelir ve Drago'ya son darbeyi indirmek için bekler. Drago son yumruğu vurduktan sonra Rocky'nin elinde tuttuğu ve maçı durdurmak için atacağı kanlı havlu Apollo ile birlikte yere düşer. Apollo ringin ortasında Rocky'nin kolları arasında hayatını kaybeder. Drago maçı teknik nakavt ile kazanır. Ancak daha sonra kurul toplanır ve dövüşü Apollo'nun kazandığını söyler.

Rocky yakın arkadaşı Apollo’nun ölümü ile sonuçlanan maçın ardından onun intikamı için Drago ile Sovyetler'de maç yapmayı kabul eder. Maç Rus devlet başkanı ve Politbüro üyelerinin önünde yapılır ve Rocky dövüşü son raunda nakavt ile kazanır.

Rocky V[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterin ölümü ile birlikte Carl Weathers çalışmadan ayrılır. 5.Bölümün başında Apollo’nun antrenörü Duke, Drago galibiyeti sonrası Rocky'yi tebrik ederken Apollo’nun sembol renklerini taşıyan Amerikan bayrağı tarzındaki mavi beyaz kırmız renkteki şortu tutarak Apollo’nun onurunu kurtardığını söyler. Apollo Creed bu filmde sadece flashback sahnelerde görülür.

Rocky Balboa[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin son filminde Rocky artık 60 yaşına gelmiş karısı Adrian kaybetmiş ve onun adını verdiği bir restoran işletmektedir. Müşterilerine Apollo ile yaptığı maçları mücadelelerini ve dostluklarını anlatmaktadır.

Dövüş stili[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal film 1976 senesinde Muhammed Ali'nin zirvede olup tam anlamıyla saltanat sürdüğü dönemde ortaya çıkmıştır. Creed'in büyük ölçüde Muhammed Ali'ye dayanılarak ortaya çıkarılmış bir karakter olduğu düşülmektedir. Creed'in imajı Sugar Ray Leonard veya Joe Louis gibi görülse de karakter daha çok Muhammed Ali'yi temsil etmektedir. Ali gibi Apollo da dövüşleri sonuçlandırmak için hızına ve gücüne güvenirdi. Çapraz yumruk kroşe kombinasyonu onun dayanak noktasıydı ve tıpkı Ali gibi de Creed'in savunması hızı üzerine yoğunluktaydı. Apollo, Muhammed Ali "Kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım" felsefesini rakipleri ile dalga geçip karşılarında dans ederek kullanmıştır.

Apollo Creed'in Bilinen profesyonel dövüş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

48 Galibiyet (47 Nakavt, 1 Decision), 1 Yenilgi, 0 Beraberlik
Sonuç Record Rakip Tipi Round Tarih Yer Notlar
Kaybetti Sovyetler Birliği Ivan Drago TKO 2 (12) 1985-08-31 Amerika Birleşik Devletleri MGM Grand Las Vegas, Las Vegas, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri
Kaybetti Amerika Birleşik Devletleri Rocky Balboa KO 15 (15) 1976-11-25 Amerika Birleşik Devletleri Spectrum, Philadelphia, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri Lost WBC, WBA & The Ring World Heavyweight titles.
Kazandı Amerika Birleşik Devletleri Rocky Balboa SD 15 1976-01-01 Amerika Birleşik Devletleri Spectrum, Philadelphia, Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri Retained WBC, WBA & The Ring World Heavyweight titles.
Kazandı Amerika Birleşik Devletleri Jack Dailes KO 12 (15) 1975-06-? Amerika Birleşik Devletleri Hilton Hotel, Las Vegas, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri Retained WBC, WBA & The Ring World Heavyweight titles.