Adonis Creed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael B.Jordan, Creed filminde Adonis Creed rolünde (2015)

Adonis "Donnie" Creed, “Hollywood Donnie”, (doğum adı: Adonis Johnson; d. 1 Haziran 1986) Rocky film dizisinin devamı olan Creed filminin kahraman ve titüler karakteridir. Karakter, orijinal filmde olduğu gibi devam filmi Creed II'de de Michael B. Jordan tarafından canlandırıldı.

Filmlerin kurgusal ortamında, Adonis, eski ve eski dünya şampiyonu Apollo Creed'in gayri meşru oğlu ve 1990'larda hayatını kaybeden Johnson soyadına sahip bir kadının oğludur. Adonis, hayatının ilk birkaç yılını daha sonra Apollo'nun dul eşi Mary Anne Creed tarafından evlat edinene kadar koruyucu bakım evinde geçirdi. Lüks bir yaşam sürmekte ve istikrarlı beyaz yakalı olarak bir şirkette çalışmaktadır fakat sadece profesyonel bir boksör olma hayalini gerçekleştirebilmek için işinden istifa eder. Philadelphia'ya gider ve babasının arkadaşı Rocky Balboa'yı kendisini eğitmesi ve ona rehberlik etmesi için ikna eder.[1]

Filmde[değiştir | kaynağı değiştir]

Creed[değiştir | kaynağı değiştir]

1998'de, Adonis "Donnie" Johnson, Los Angeles'taki bir çocuk gözaltı merkezinde zaman geçirir ve sık sık diğer çocuklarla kavga eder. Sonuç olarak, hapse gönderilir. Apollo'nun dul eşi Mary Anne Creed (Phylicia Rashad), Adonis ile tanışır ve onu evlat edinir; Apollo Creed'in oğlu olduğunu (evlilik dışı) ona söyler. On yedi yıl sonra, 2015'te Adonis (biyolojik annesinin soyadı Johnson'ı kullanarak), Smith Boardley Financial Group'ta menkul kıymetler firmasında çalışan zengin ve genç bir üniversite mezunudur. Mary Anne, Adonis'in otuz yıl önce Ivan Drago'ya karşı oynadığı bir maçta kocasının ringde nasıl öldürüldüğünü ve beyin hasarı geçirdikten sonra nasıl emekliliğe zorlandığını hatırlatarak, Adonis'in boksör olma planına şiddetle karşı çıkar. Hiçbir şeyden korkmayan Adonis, annesinin evinden çıkar ve babasının en iyi arkadaşı ve eski rakibi Rocky'i (Sylvester Stallone) bulmak umuduyla Philadelphia'ya gider.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sean P. Means. "'Creed' a worthy successor to 'Rocky' title". 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015.