Psikolojik korku

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Psikolojik korku, okuyucuları, izleyicileri veya oyuncuları korkutmak, rahatsız etmek veya germek için zihinsel, duygusal ve psikolojik durumlara dayanan bir korku ve psikolojik kurgu alt grubudur. Bu alt tür sıklıkla psikolojik gerilim türünün ilgili alt türü ile çakışmaktadır; kurgu veya konu ile ilgili gerilim, drama, aksiyon ve dehşeti artırmak ve genel olarak nahoş bir görüntü oluşturmak için çoğunlukla kararsız, güvenilmez veya rahatsız edici psikolojik durumlara sahip gizemli unsurlar ve karakterler kullanmaktadır, böylece rahatsız edici ve gerilimli bir atmosfer oluşturmaktadır.

Psikolojik korku genellikle sık görülen ya da evrensel psikolojik ve duygusal açıdan kırılganlıkları / korkuları ortaya koyarak ve çoğu insanın bastırabileceği ya da inkâr edebileceği insan ruhunun daha koyu bölümlerini açığa vurarak rahatsızlık yaratmayı ya da korkutmayı amaçlamaktadır. Bu fikir, Jung psikolojisinde arketipik gölge karakteristikleri olarak atıfta bulunur: şüphe, güvensizlik, kendinden şüphe duyma ve başkalarının, kendilerinin ve dünyanın paranoyası.

Okuyucunun, seyircinin ve izleyicinin gerçeklik hakkındaki kendi algılarından emin olmayan ya da kendi kendini sorgulayan karakterlere odaklanarak hikâye veya kurgu üzerindeki tutumunu sorgulamaya ve karıştırmaya çalışır. Karakterler delüzyon, manipülasyon, duygusal rahatsızlık, halüsinasyon ya da akıl hastalığına sahiptir. "Plot twist" (şaşırtıcı, beklenmedik olaylar ya da sonlar) bu türde sıkça kullanılır.

En ünlü eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]