Death Grips

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Death Grips
Ocak 2014'te Death Grips; soldan sağa: Zach Hill, MC Ride ve Andy Morin
Genel bilgiler
Başladığı yer Sacramento, Kaliforniya, ABD
Tarzlar
Müzik şirketi Third Worlds, Harvest, Epic, Warp, Deathbomb Arc
İlişkili hareketler The I.L.Y's
Eski üyeler Stefan Burnett
Zach Hill
Andy Morin

Death Grips 2010'da Sacramento, California'dan çıkmış bir deneysel hip hop grubudur. Grubun üyeleri vokalist Stefan Burnett (Ride), baterist ve prodüktör Zach Hill ve ikinci prodüktör Andy Morin'dir (Flatlander). Tera Melos'un gitaristi Nick Reinhart; grubun Fashion Week, Jenny Death ve Bottomless Pit albümlerinde yer almıştır. Grubun yaptığı müzik genel olarak hip hop, endüstriyel, punk, elektronik ve noise olarak adlandırılmıştır. 2012'de The Skinny dergisi Death Grips'i "yirmi birinci yüzyılın ilk gerçekten önemli grubu" olarak gösterdi.[2]

Grup Exmilitary mixtape'ini Nisan 2011'de ve bir yıl sonra da ilk stüdyo albümleri The Money Store'u çıkarmıştır. Grup 2012'de Epic Records'a katıldıktan kısa bir süre sonra ikinci stüdyo albümleri No Love Deep Web'i internete sızdırmıştır ve Epic Records'tan ayrılmıştır. Üçüncü stüdyo albümleri Government Plates 2013'te çıkmıştır. 2014'te grubun sahneye çıkma sözlerini birkaç kez tutmamasının ardından dördüncü stüdyo albümü The Powers That B'yi yayımlama sözü vererek dağılma kararları aldığı ortaya çıkmıştır. Ama Mart 2015'te grup "biraz daha müzik yapabileceklerini" açıklamıştır ve sonra da bir dünya turu duyurmuştur. Sonraki yıl ise beşinci stüdyo albümü Bottomless Pit Mayıs 2016'da yayımlanmıştır.[3] Haziran 2018'de altıncı stüdyo albümleri Year of the Snitch yayımlanmıştır. Haziran 2019'da ise, Warp Records'un 30. yıl dönümü kutlaması için dördüncü Gmail and the Restraining Orders yayımlanmıştır.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • MC Ride - vokaller, sözler
  • Zach Hill - davullar, programlama, prodüksiyon, klavyeler, synthesizer
  • Andy Morin - klavyeler, programlama, prodüksiyon, synthesizer, bas gitar

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

MC Ride ve Zach Hill, 2011

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mixtape'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.aux.tv/2012/05/sampled-death-grips-system-blower/
  2. ^ Gieben, Bram E. (2 Mayıs 2012). "Death Grips: "There's a lot of recycling and destruction in the making of our music"" (İngilizce). The Skinny. 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2020. 
  3. ^ "Death Grips – We've decided to make a new Death Grips..." Facebook. 21 Ekim 2015. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]