Franz Ritter von Epp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Franz Ritter von Epp, 1923

Franz Ritter von Epp (d. 16 Ekim 1868, Münih - ö. 31 Aralık 1946, Münih), 20. yüzyılın başlarında bir Alman İmparatorluk Ordusu'nun bir subayı ve politikacı ve 1933-1945 yılları arasında Bavyera'da Reich valisi Naziydi.

Epp, Katolik ressam Rudolf Epp ve eşi Catherine'nin üç çocuğundan en büyüğüydü. İki kız kardeşi, Helen ve Augusta vardı. Münih'de ilköğretim okulunda okudu. Liseden sonra Epp 16 üzerinde katıldı 9 Ağustos 1887 yılında üç yıllık gönüllü olarak Bavyera ordusunda Bavyera Piyade Alayı'nda bir subay oldu. 1896'da Münih'teki Harp Akademisi'nde Üsteğmen olarak görev yaptı. Genelkurmay için istenilen nitelikler olmadığı için üç yıl sonra ayrıldı.

I. Dünya Savaşı'nda 1916 yılı sonbaharında Sibiu savaşında yer aldı. 1917 yılında, Romanya'ya gitti. 1918 yılında sonbahar'nda Batı Cephesi'nde kısa bir süre için Alman bahar saldırı sırasında Venedik Alplerinde, Kemmel Savaşı'nda bulundu. Kendisine Pour le Mérite madalyası verildi. I. Dünya Savaşı'nın sonunda albay rütbesine yükseldi. Haziran 1921'de Epp Tümgeneralliğe terfi etti.

1928 yılında BVP'den ayrıldıktan sonra NSDAP için Alman Parlamentosu'nda Reichstag'ın bir üyesi oldu. Alman Koloni Derneği, Almanya'nın kayıp koloni kazanmak için adamış bir organizasyon lideri olarak 1928'den 1945'e kadar bütün Askeri-Siyasi NSDAP başkanı Ofisi olarak görev yapmıştır. 1933 yılında Bavyera için, Reichsstatthalter ve sonra Reichskommissar oldu. Epp'in Bavyera siyasetinde merkezi hükümetin etkisini sınırlamak için girişimi başarısız oldu. Epp Ancak savaş sonuna kadar Reichsstatthalter gibi siyaseten önemsiz görevini de sürdürdü.

1945 yılında Rupprecht Gerngroß liderliğindeki Freiheitsaktion Bayern ile Nazilere karşı bir grup ile ilişkili olduğu için Paul Giesler'in emriyle tutuklandı. Savaşın sonunda Amerikalılar tarafından hapsedildi ve 1946 yılında bir esir kampında öldü.