İçeriğe atla

Süper kahraman romanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Süper kahraman romanları, edebiyatta bir roman türüdür.

Roman kahramanları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper kahraman romanlarında esas kahraman Süper kahramandır. Onlar en çok Amerikan çizgi romanlarında karşıya çıkıyor. Süper kahramanları bu romanlarda adeta beklenmedik yerlerde görebilmek mümkün.

Devamlı kötüler ile ve kötülüklerle mücadele eden süper kahraman mazlumlar için en güvenilir varlıklardan biridir. Onlar inanılmaz bir süper güç′e, süper hız′a, süper zeka′ya sahipler. Aynı zamanda onların mücadele ettiği kötüler de hiç de zayıf değildir. Süper kötülükler yapabilen kötüler devamlı sorunlar yaratıyorlar.[1] Zaman-zaman Süper kahraman′dan üstün olmayı başaran Süper kötüler, romanın sonunda adeta yenik duruma düşüyor.

Altın Çağı 1930'lardan başlayarak, 1950'lerin ortasında sona eren dönem Süper kahramanların ilk örneklerinin yaratıldığı Amerikan çizgi romancılığında yaratıldığı çağdır.

Gümüş Çağı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Çağı'ndan sonra Gümüş Çağı başlamıştır. Gümüş Çağı 1950'lerin ortasından başlayarak, 1970'lerin ilk yıllarına kadar uzanan bir dönemi kapsar.

Gümüş Çağı'ndan sonra Bronz Çağı başlamıştır. Bronz Çağı 1970'lerden başlayarak, 1985'e kadar uzanan bir dönemi kapsar.

Bronz Çağı'ndan sonra Modern Çağı başlamıştır. Modern Çağı 1980'lerin sonlarından başlayarak, günümüze kadar uzanan bir dönemi kapsar.

Filmleştirilmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper kahraman romanları 1940'lı yıllardan filmlere dönüşmeye başlamıştır. Çocuklara yönelik yapılan bu filmler Amerika′da Cumartesi film dizi olarak başladı. "Superman", "Batman", "Blade", "X-Men", "Spider-Man" isimli filmler bu romanlar esasında yapılmış en başarılı filmlerdir. Günümüzde böyle filmlerin yapımı hızla artmaktadır. En son teknolojilerin kullanılması ile bu tür filmlere yapılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Süper kahraman roman yazarları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki listedeki kişiler yüksek bir kalite düzeyine sahip romanları yazmış kişilerdir.

  1. ^ "Bags and Boards: "The Supervillain Book": A good tome on bad guys". 18 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2011. 
  • Lichtenfeld, Eric (2007). Action Speaks Louder: Violence, Spectacle, and the American Action. Wesleyan University Press.
  • The Staff and Friends of Scarecrow (2003). The Scarecrow Video Movie Guide. Sasquatch Books.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]