Powerpuff Girls karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfada Powerpuff Girls adlı çizgi dizide yer alan karakterlerin listesi bulunmaktadır.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Blossom[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün lideridir. Kızıl saçlı ve pembe gözlüdür. Zeki ve çalışkandır. Profesörü çok sever ve onun için her şeyi yapmaya hazırdır. Özel gücü buz üfleyebilmesidir. Grup içinde sık sık Buttercup'la liderlik konusunda kavga eder. Hatta bu durum zamanla Buttercup'ın kötülüğü istemesine kadar gitmiştir. Moral Decay bölümünün kapanışı buna örnektir. Olayların çözümünde ya da çözmeye giden yollardaki planlarda, suçla savaş sistematiğinde en büyük pay sahibidir. Bu yönüyle takımın beyni olup kendini her yönüyle kontrol etmede kardeşlerine göre daha ustadır.

Bubbles[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün ikinci ve asıl üyesidir. Sarışındır ve mavi gözlüdür. Tatlı, sevecen, şiddetten hoşlanmayan, hayvanlara ve oyuncaklarına düşkün ve karanlıktan korkan özellikleri ile adeta tam anlamıyla bir küçük kızdır. Özel güçleri İspanyolca başta olmak üzere başka dilleri doğuştan bilmesi, çok güçlü bir frekansta ve tiz bir ses çıkarabilmesi, sincaplar, köpekler ve kediler başta olmak üzere tüm hayvanlarla konuşabilmesi ve vücudundan elektrik çıkarabilmesidir. Kardeşlerinin sahip olmadığı bu özellikler ile takımın kilididir. Grubun bir arada durmasını sağlamıştır. Profesöre, Octi (Oyuncak Ahtapot) ve kardeşlerine karşı aşırı düşkündür. Kötüleri savaşmak yerine sözle yola getirme çabası içindedir. Buttercup tarafından sürekli hırpalanır ve azarlanır o yine de onu sevdiği için hoş görür ve karşılık vermekten uzak durur. Blossom'a başta liderlik konusunda olmak üzere her konuda destek olur ki bunun örneği Not so Awesome Blossom adlı bölümde görülebilir.

Buttercup[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün üçüncü üyesidir. Siyah saçlı ve yeşil gözlüdür. Grubun en güçlü üyesidir. Aynı zamanda da gruba çok faydası vardır. Fakat çok asabi, kıskanç, aksi ve huysuzdur. Bubble'ı azarlamayı sever. Ama yine de onu çok sever. Sık sık Blossom ile kavga eder. Sert davranmayı sever. Erkek gibi davranmayı ve erkek gibi giyinmeyi sever. Ama kardeşleriyle aynı şekilde giyinmek zorunda olduğu için etek giyer. Boşboğazdır ve hep kendi dediklerine güvenir.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Utonium[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilim adamıdır. Her bilim adamı gibi o da bilime aşıktır, saatlerini bilime harcar ve bundan zevk duyar. Asosyaldir, neredeyse hiç arkadaşı yoktur. Yalnızlık çekmektedir. Bundan dolayı kızları yaratmaya karar verir. Get Back Jojo bölümüne göre küçükken bilimden hiç hoşlanmaz ve çok yaramazdır. Powerpuff Girls'ü laboratuvarında kazayla da olsa yapmıştır. Yani aslında tam bir beceriksizdir. Powerpuff Girls için bir tür manevi babadır. Onları çok ama çok sever bundan dolayı her ne olursa olsun onlara hiç kızmaz. Bir bölümde Bayan Keane ile çıkmıştır.

Başkan[değiştir | kaynağı değiştir]

Townsville şehrinin başkanıdır. Beceriksiz, biraz da saftır. Boogie Frights adlı bölüme göre adı Martin'dir. Beceriksizliğinden ötürü tüm işlerini Bayan Bellum'a yaptırır.

Bayan Bellum[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkan'ın sekreteridir. Bütün işlerini o görür. Bu yönüyle tam anlamı ile düzen ve iş kadınıdır. Başkan'a çoğu kez danışmanlık ve akıl vericiliği de yapar. Fiziği çok güzel bir yapıya sahiptir. Yüzü 79 bölüm boyunca saklansa da en sonunda 10. Yıl özel bölümünde gösterilmiştir. Yüzü de tıpkı vücudu gibi çok güzeldir.

Bayan Keane[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızların ve onların çevre sakinlerinin çocuklarının öğretmenidir. Çok sıradandır, dakiktir ve epey bilgilidir. Yıllarca yalnızlık çekmiştir. Ömrünü okullarda geçirmiştir. Aslında bir dâhidir. Elmayı hiç sevmez. Çocuklar onu çok sever. Bir bölümde Profesör ile aşk yaşamıştır.

Anlatıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin olmazsa olmazıdır. Çenesi biraz düşüktür, kıskançtır ve boşboğazdır da. Her bölümde mutlaka konuşur. Bölümleri o başlatır ve bitirir açılış ve kapanış konuşmasını yapar ve genelde bölümlere Townsville Şehri diyerek başlar ve kızlara teşekkür ederek bitirir. Bazen olayları anlattığı da olmuştur anlattığında da çok kez tekerlemeli biçimde kafiyeli, redifli anlatır. Kızlara bilhassa da Bubbles'a özenir ve Chris Cross Crisis adlı bölümde Bubbles'la yer değiştirmiştir.

Jomo Momo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece Powerpuff Girls'ün çizgi romanında çıkmıştır. Mojo Jojo'nun iyi karşılığıdır. Powerpunk Girls'ün can düşmanıdır.

Kötüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mojo Jojo[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizideki baş kötü ve en zeki kahramandır. Gerçek adı Jojo'dur ve Powerpuff Girls doğmadan önce profesörün beceriksiz laboratuvar asistanı maymunudur. Kızların oluştuğu patlamadan etkilenerek evrim geçirmiş ve çok ileri seviyede bir beyne sahip olmuştur. Daha sonra profesörün sevgisini kazanmak için kendini geliştirse de profesörün onu dışlaması nedeniyle kızlardan nefret eder ve onları yok etmeye karar verir. Çoğu kez çok korkutucu, manyak bir tiplemeye sahiptir. Dünyayı birçok kötü gibi ele geçirmeye ve tek başına yönetirken profesörü de yanına almayı tasarlar. Aslında amacı dünyayı daha iyi bir yer yapmaktır. Ancak yanlış tutum ve davranışları onun yanlış anlaşılmasına yol açmıştır. Kızları hep küçük gördüğü için onlara hep yenilmeye mahkûm olmuştur. Asıl olan bu tutumunu Forced Kin adlı bölümde dünyayı kurtarmakta kızların yanında yer alırken ve 10. yıl özel bölümünde de dünyayı ilk önce kurtaran olmasıyla görmüşüzdür. Ancak barış ortamından sıkılarak tekrar kötü olmuştur ve kızlar onu her zamanki gibi yenmiştir.

Him[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki kötülerin efendisidir. Dünyadaki son şeytandır. Varlıkları yok etmekten çok acı çektirmeye çalışır. Transseksüeldir. Bu şekli dizide özellikle vurgulanmıştır. Her ne kadar en kötü olsa da dizide o denli fazla yer almamıştır.

Fuzzy Lampkins[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı insan, yarı maymun, yarı ayı olmak üzere acayip bir hayvan figürüdür. Çok salaktır ve utangaçtır. İnsanlar ve diğer canlılardan hiç hoşlanmaz. Bunun nedeni ise 1995 tarihli Meat Fuzzy Lampkins adlı bölümde işlendiğine göre insanların arasında yaşarken reçel yaparak katıldığı bir yarışmada jüri olarak görev alan kızların reçeli yüzüne onunla alay etmesi ve halka herkesi et yapmak yoluyla kötülük yapınca da kızlarca herkesin içinde dövülmesidir.

Yeşil Çete[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergenlik yaşlarında hiç okul görmemiş, cahil, ahlaksız, kötü ruhlu bir grup gencin kurduğu çetedir. Liderleri hariç çok iyi ve akıllı suçlular değillerdir. Daha çok küçük suçlar (midelerini doyurmaya yönelik veya eğlencevi tarzda) işlerler.

Çete üyelerinin hepsinin kendine özgü yetenekleri vardır.

Ace[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetenin lideri ve en akıllısıdır. Buttercrush adlı bölümde Buttercup ona âşık olmuştur.

Snake[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetenin bir diğer üyesidir. Genelde Ace tarafından azarlanır.

Küçük Arturo[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetenin en kısa üyesidir. Çok hızlı hareket edebilir.

Grubber[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetenin en tuhaf üyesidir. Kadın sesi çıkarabilir.

Koca Billy[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetenin en güçlü, en uzun ve en şişman üyesidir. Biraz aptaldır. Bir bölümde Powerpuff Girls onu kurtarınca onlara hizmet etmiştir ama her işi berbat etmiştir.

Ameoba Boys[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin en saf suçlularıdır. Bu yönüyle gelişmemiş, tek hücreli, amip yapılarını kanıtlarlar. Bölünebilirler. Plansız ve düşünmeden suç işlerler. Tek planladıkları portakal hırsızlığıdır. İstemeyerek ya da hasta olmak üzere iki kere tüm şehri İskorbüt hastası etmişlerdir. Aslında istedikleri suç işlemek değil hapse girmektir, bu sebeple kızları peşlerine takmaları gerekir. Bunun tek yolu suç olduğu için suç işlerler. Üyeleri;

Bossman[değiştir | kaynağı değiştir]

Ameoba Boys'un lideridir. Slim'i çoğu zaman azarlar.

Tiny[değiştir | kaynağı değiştir]

Ameoba Boys'un en küçük ve kısa üyesidir. Bossman'in her dediğini onaylar.

Slim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ameoba Boys'un en saf üyesidir. Bossman'den çoğu zaman azar işitir.

Rowdyruff Boys[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün erkek ve kötü çeşitlemeleridir. İlk olarak Birinci sezonda Mojo tarafından yaratılmıştır. Ama yeterince kötü olmadıkları için kızların öpücükleri ile yok olmuşlardır. 5. sezonda O tarafından yeniden yaratılmışlardır. Bu kez daha kötü, daha güçlü, daha kurnaz ve kızların öpücükleri ile yok olmaz hale gelmişlerdir. Zaten birçok kere kızlarla berabere kalmışlardır. Üyeleri;

Brick[değiştir | kaynağı değiştir]

Blossom'ın karşılığı ve Rowdyruff Boys'un lideridir. İlk sezonda saçı kısadır, beşinci sezonda saçı Blossom'ınki kadar uzun hale gelmiştir. Grubun en zekisidir. Çabuk sinirlenir. Blossom'ın planlama yeteneği onda da vardır. Genelde hiç nedensiz Boomer'a sataşır.

Boomer[değiştir | kaynağı değiştir]

Bubbles'ın erkek karşılığı ve Rowdyruff Boys'un saf üyesidir. İlk sezonda saçı daha kısadır, beşinci sezonda saçının uçları üç tırtıkla ayrılmış, ayrıca kafasının tepesinden biri sağa öbürü sola bakan iki saç teli çıkmıştır. Kardeşleri tarafından dışlanır. Arada sırada komik ve alakasız laflar söyler böyle yaptığında ise hep Brick'in azarlamalarına maruz kalır.

Butch[değiştir | kaynağı değiştir]

Buttercup'ın erkek karşılığı ve Rowdyruff Boys'un en güçlü üyesidir. İlk sezonda saçını samurai gibi yukarıda toplar, beşinci sezonda saçı yukarıya doğru bakacak şekilde diken diken olmuştur. Ayrıca yeniden yaratıldığında hiperaktif olmuştur. Genelde çok konuşmaz, Brick'in her dediği lafı "Evet!" diye onaylar. Hiperaktif olduğu için genelde yerinde duramaz, sallanır, psikopat gibi kahkaha atar ve dilini çoğu zaman dışarı çıkarır. Merhamet duygusu yoktur. Aslında takımın en kızgınıdır fakat genellikle tuhaf davrandığı için bunu gösteremez.

Prenses Morebucks[değiştir | kaynağı değiştir]

Zengin bir ailenin zengin, kötü ruhlu, kendini beğenmiş, açgözlü kızıdır. Kızlarla yaşıttır ve onlarla aynı okula gider. Para ile her şeyi elde edebileceğini sanır. Blossom'ı kıskanır. İlk kez ikinci sezonda görülmüştür ve okula ilk geldiği gün kızlardan çok etkilenmiş ve onların arasına katılmak istemiştir. Ancak kızlar ona yanaşmayınca o da kötü olmuş ve kendini onları yok etmeye adamıştır.

Sedusa[değiştir | kaynağı değiştir]

Evrim geçirmiş ve saçlarını inanılmaz derecede iyi kullanabilen, güzel bir kötüdür. Aslında epey zekidir. Kızları yok etmek için türlü hilelere başvurur. Çoğu kez planları başarılı gitse de sonunda yenilir. Profesör, Başkan ve Yeşil Çete'yi kendisine âşık ederek kızları yenmeye çalışmış ama hep yenilmiştir. Mitolojide adı Medusa'dır.

Profesör Dick Hardly[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca dördüncü sezonun son bölümü olan Knock It Off adlı bölümde görülmüştür. Profesörün üniversiteden arkadaşıdır. Aslında arkadaşı gibi görünse de onu hiç sevmez, onu kullanır. Kadınlara ve paraya düşkündür ayrıca açgözlüdür. Aynı zamanda çok da iyi bir yalancıdır. Profesörü ziyarete gelince kızları görür ve bu durumdan çok hoşnut olur. Kızları kandırarak onlardan formüllerini öğrenir ve kimyasal X'i alır. Kızları bir fabrikada üretir ve onları kötülükle savaşmak için satar ve kısa sürede zengin olur. Ancak kimyasal X'in bitmesi ile yeni kızları üretemediği için ve daha fazla paraya gereksinim duyması gibi nedenlerle kızları kaçırır ve kimyasal X'lerini alır ve bu durum az daha onları öldürecektir. Bu yönüyle kızları öldürmeye en çok yaklaşan kötüdür. Ancak sonra ürettiği yeni kızlar formüllerinin yanlışlığı nedeniyle yok olmadan önce, profesörün kızların zavallı halini görüp üzüntü ve acıdan ağlaması nedeniyle sevgi görmediklerini anlayıp Dick'i öldürmüşlerdir.

Powerpunk Girls[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün kötü karşılıklarıdırlar. Rowdyruff Boys'tan hoşlanırlar. Kızlarla aynı güçlere sahip oldukları için onların saldırılarından etkilenmezler. Ayrıca kızlardan çok daha güçlülerdir. Townsville'in tam tersi bir yer olan Viletown'da yaşarlar. Yaratıcıları, Profesör Utonium'un kötü karşılığı olan Opresör Plutonium'dur. Aslında Craig McCracken bu grubu çizgi filme eklemeyi planlıyordu fakat Powerpuff Girls Filmi ile uğraştığı için Powerpunk Girls sadece Powerpuff Girls'ün Amerika ve Japonya'da satılan dergisinde çıktı. Üyeleri;

Berserk[değiştir | kaynağı değiştir]

Blossom'ın karşılığı ve Powerpunk Girls'ün lideridir. Blossom gibi oldukça akıllı ve zekidir. Genelde Brat'e sataşır. Başına upuzun, dört parçaya ayrılan kırmızı bir kurdele takar. Brick'ten hoşlanır. Özel güçleri buz ile ateş üfleyebilmesi ve kurdelesini istediği gibi hareket ettirebilmesidir.

Brat[değiştir | kaynağı değiştir]

Bubbles'ın karşılığı ve Powerpunk Girls'ün saf üyesidir. Bubbles'ın aksine neredeyse hiç ağlamaz ve çoğu zaman somurtur. En sevdiği oyuncağı Bubbles'ın oyuncak ahtapotu Octi'nin karşılığı olan Punkocti'dir. Onun saçları Bubbles'ın saçlarından çok daha uzundur, saçlarını iki küçük mavi kurdele ile tutturur. Bileklerinde toplam altı tane bilezik bulunur. Özel güçleri çok yüksek sesle bağırabilmesi, hayvanlarla konuşabilmesi ve tüm dilleri doğuştan bilmesidir ve Boomer'dan hoşlanır.

Brute[değiştir | kaynağı değiştir]

Buttercup'ın karşılığı ve Powerpunk Girls'ün sert üyesidir. Buttercup gibi sert ve erkeksidir. Yana yatık ve dikenli saçları vardır. Beline dikenli bir kemer, bileklerine birer dikenli bileklik takar. O da merhametsizdir. Özel gücü süper yeşil yumruklarıdır. Butch'tan hoşlanır ve kendisi delidir.