Night and the Doctor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Night and The Doctor
Doctor Who bölümü
Ekip
Doktor
Yol arkadaşı
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Steven Moffat (1-4. bölümler)
Tom MacRae (5. bölüm; adı geçmiyor)
Yönetmen Richard Senior (1-4. bölümler)[1]
TBA (5. bölüm)
Yapımcı Denise Paul
Marcus Wilson
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Piers Wenger
Beth Willis
Seri 6. sezon
Süre 4 dakika (1. bölüm)
5 dakika (2. bölüm)
2 dakika (3 ve 5. bölüm)
3 dakika (4. bölüm)
Orijinal yayın 21 Kasım 2011 (2011-11-21)
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Wedding of River Song"
"The Doctor, the Widow and the Wardrobe"

Night and the Doctor Büyük Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who'nun altıncı sezonunun mini bölümüdür. Beş bölüm şeklinde yayınlanmıştır. İlk dört bölümü Steven Moffat, son bölümü ise Tom MacRae tarafından yazılmıştır. Bölümler "Yol arkadaşları uyurken Doktor ne yapar?" sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bad Night"[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor, gece bir partiye gitmiştir. TARDIS'in içerisinde telefon çalar ve Amy cevap verir. Telefonda bir imparatorluktan birisiyle konuşurken elindeki gazeteyle bir sineği öldürür. O sırada Doktor içeri girer ve telefonu eline alır, yanında da bir balık getirmiştir. Balık, bir balık imparatorluğuna; ölen sinek de bir sinek imparatorluğuna aittir. Amy, Doktor'un River ile bir partiden gelmiş olduğunu tahmin eder. Doktor da Amy ile konuşması için Rory'i çağırır, çünkü Amy ile bu tip zamanlarda konuşmanın hep zor olduğunu düşünmüştür.

"Good Night"[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor, River ile yine bir gece geçirmiştir ve TARDIS'e geri döner. İçeri girdiğinde Amy'nin ayakta olduğunu fark eder. Sonra onunla Doktor'un geceleri neler yaptığı hakkında bir sohbete başlarlar. Bu sohbet onları Amy'nin bir küçüklük anısına götürür. Amy, kendisine küçükken dondurma veren kızıl bir kadını hatırlar ve aynı zamanda o kadının kendisi olacağına da çok şaşırır; çünkü dakikalar sonra bunu yapmak zorunda kalacağını hisseder. Zamanın her zamanki dengesini yerine getirir.

"First Night"[değiştir | kaynağı değiştir]

River, hapishanesinde günlüğünü okumaktadır. Doktor da o sırada TARDIS ile birlikte çıkagelir. River içeri girer ve Doktor ona bir elbise gösterir, dışarı çıkacaklarını söyler. River, Doktor'un söylediği cümlelerin çok etkileyeciği olduğunu düşünerek ona gülümser ve giyinmek için dışarı çıkar. Fakat o esnada dışarıdan silah sesleri gelir. Doktor koşarak kapıyı açar ve River kucağına atlar. Bir anda baygın bir biçimde karşısında görünce Doktor panikler.

"Last Night"[değiştir | kaynağı değiştir]

"First Night" bölümünde River'ın kucağına düşmesiyle şaşıran Doktor, sonunda River'ı iyi bir halde karşısında görür. Ama o River biraz önce konuştuğu River değildir. Başka bir zaman dilimindeki River'dır. Bu River içerideki elbiseyi görünce de Doktor'un başka bir kadını TARDIS'e aldığını düşünüp içeriyi dolaşmaya başlar. O sırada içeriye başka bir River girer. (elbiseyi giyinmiş bir River) Bu defa Doktor iyice ne yapacağını şaşırmıştır. İki farklı River ile nasıl baş edeceğini düşünen Doktor, bir süre sonra bir tane daha Doktor ve üçüncü bir River ile karşılaşır.

"Up All Night"[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor'un eski bir dostu olan Craig, çocuğuna bütün bir haftasonu bakmak zorunda kaldığını öğrenir. Karısı evde olamayacaktır ve bütün sorumluluğu kendisi üstlenecektir. Onlar konuşurlarken evin ışıkları yanıp sönmeye başlar ve sonunda Craig çocuğunu kucağına alır. İkisi de mutfaktan ayrılırlar ve ışıklar tamamen söner.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Night's Tale (DVD). Doctor Who Confidential. Doctor Who: The Complete Sixth Series. 21 Kasım 2012.