Matthew Shepard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Matthew Shepard
Doğum Matthew Wayne Shepard
1 Aralık 1976(1976-12-01)
Casper, Wyoming
Ölüm 12 Ekim 1998 (21 yaşında)
Fort Collins, Colorado
Ölüm sebebi 6-7 Ekim tarihinde Russell Henderson ve Aaron McKinney tarafından işkence yöntemli[1] cinayet
Bedeninin bulunuşu İşkenceye uğradıktan 18 saat sonra bir bisikletçi tarafından bulunmuştur[1]
Milliyet Amerika Birleşik Devletleri ABD
Eğitim Wyoming Üniversitesi
Ebeveyn(ler) Judy Shepard, Dennis Shepard
Resmî site MatthewShepard.org
Ölümünün ardından annesi tarafından "The Meaning of Matthew: My Son's Murder in Laramie, and a World Transformed" adında anısına kitap yazılmıştır.

Matthew Wayne Shepard (1 Aralık 1976; Casper, Wyoming - 12 Ekim 1998; Fort Collins, Colorado), nefret cinayeti kurbanı Amerikalı öğrencidir.[1][2] ABD ve diğer birçok ülkede eşcinsel topluluğu nezdinde homofobi ve LGBT'lere yönelik şiddet için bir sembol olmuştur. Matthew Shepard saldırıya uğramadan birkaç saat önce Eşcinsellik Bilinçlendirme Haftası etkinlikleri için bir planlama toplantısına katılmıştır.[3]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Russell Henderson ve Aaron McKinney adında eğitimini sürdürdüğü Wyoming Üniversitesi'nde 7 Ekim 1998 tarihinde kendini dindar ve muhafazakâr olarak tanımlayan iki genç ile tanışan Shepard, kendisini evine kadar götürebileceklerini söyleyen bu kişilere inanmış ancak onu uzak ve kırsal bir alana götüren iki genç Shepard'ı, acımasız[1] yöntemlerle çeşitli işkencelere maruz bırakarak ağır yaralamış, onu bir çite bağlayıp orada yaklaşık 18 saat boyunca ölüme terk etmişlerdir.

Shepard, Aaron Kreifels adında bir bisikletçi tarafından bulunmuş ve bulunduğu sırada komadaydı. Shepard, 12 Ekim 1998 saat 12.53'de hayatını kaybetmiştir. İki gencin Shepard'a işkence edip[1] öldürmesinin nedeni Shepard'ın eşcinsel olmasıdır.[4]

Adına yasa değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasanın imzalanmasından sonra parti kongresinde Barack Obama ve Matthew Shepard'ın annesi Judy Shepard (sağdan üçüncü) birlikte.

Shepard'ın cinsel yöneliminden ötürü homofobik işkence ile öldürülmesi Amerika Birleşik Devletleri'de ve tüm dünyada büyük yankı bulmuştur ve cinayet sonrasında ABD'de nefret suçları kapsamına ilk kez cinsel yöneliminden öldürülen bir eşcinselin adıyla anılan kavramını dahil etmiştir.

Matthew Shepard ve James Byrd yasası[değiştir | kaynağı değiştir]

2009'da, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi eşcinsel olduğu için öldürülen Matthew Shepard ve zenci olduğu için öldürülen[5]. James Byrd, Jr. isimlerinin yasa kabul tüzüğünde yer aldığı genellikle kısaca "Matthew Shepard Yasası" olarak anılan Nefret Suçlarını Önleme Yasası'nı[6] 28 Ekim 2009 tarihinde çıkarmıştır. Yasa ABD başkanı Barack Obama teklifi kanun hâline getiren mevzuatı imzalamıştır. Kanun cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine dayalı nefret suçları[7] nda işlemektedir.

Matthew Shepard Fonu[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında dünya genelinde bazı ülkelerde düzenlenen "Sessizlik Günü" etkinliklerinde Matthew Shepard'ın adı yazılı bir tişört taşıyan bit katılımcı.

Ölümünün ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nde adına Matthew Shepard Foundation adlı bir dernek kurulmuştur. Anısına Matthew Shepard ile ilgili olan filmler olarak The Laramie Project ve The Matthew Shepard Story örnek gösterebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Obama signs hate-crimes law rooted in crimes of 1998 Yayın: USA Today Yayın tarihi: 28 Ekim 2009, Erişim tarihi: 26 Haziran 2013.}}
  2. ^ Mother of Hate-Crime Victim to Speak at Colby 29 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Yayın: Colby, 29 Nisan 2011
  3. ^ Brooke, James (21 Kasım 1998). "Witnesses Trace Brutal Killing of Gay Student". The New York Times. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2013. 
  4. ^ The Matthew Shepard Hate Crimes Prevention Act of 2009 Yayın tarihi: 10 Haziran 2010, İş: Gpo.gov
  5. ^ "Obama Signs Defense Policy Bill That Includes 'Hate Crime' Legislation". 29 Aralık 2012. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2013. 
  6. ^ Matthew Shepard and James Byrd, Jr. Hate Crimes Prevention Act (HCPA) What You Need to Know.
  7. ^ Matthew Shepard/James Byrd, Jr., Hate Crimes Prevention Act of 2009 FBI. 2010, Erişim tarihi: 26 Haziran 2013

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]