Kullanıcı mesaj:Çalıştay/9 Aralık 2011 öncesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Merhaba Çalıştay/9 Aralık 2011 öncesi, Vikipedi'ye hoş geldiniz.
Crystal Clear app kedit.svg
Herkes yazabilir

Herkesin özgürce katıldığı Vikipedi'ye siz de katkıda bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üstteki Değiştir butonuna basmak. Ancak girdiğiniz bilgilerin ansiklopedik olmasına ve kişisel saldırı-hakaret içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bantuan
İpuçları
 • Vikipedi beş temel taş üzerine kuruludur, katkıda bulunmadan önce okumanızda yarar var.
 • Lütfen tartışma ve mesaj sayfalarında yazdıklarınızı, sonuna ~~~~ koyarak ya da değiştirme panelinin sol üst onuncu sekmesini Edycja-18.png
kullanarak imzalamayı unutmayın!.
Tips
Yardım bilgileri

Daha fazla bilgiyi Topluluk Portalı'nda bulabilirsiniz. Sorularınızı Yardım masası'nda, Köy çeşmesi'nde ya da IRC'deki #wikipedia-tr kanalında sorabilirsiniz. Çoğu kullanıcı yeni gelenlere yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu kullanıcıların listesini Vikipedi:Yardım gönüllüleri sayfasında bulabilir, istediğiniz biriyle mesaj sayfası aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Membuat kesalahan?
For Non-Turkish Speakers
Deutsch: Sprechen Sie kein Türkisch? Klicken Sie hier.
English: Don't speak Turkish? Click here.
español: ¿No hablas turco? Cliquea aquí.
français: Ne parlez vous pas turc? Cliquez ici.
русский: Не говорите по-турецки? Нажмите сюда.
Andere Sprachen   Other languages   Otros idiomas   Autres langues   Другие языки
MediaWiki logo without tagline.png Kardeş Projeler

VikiSözlük
Özgür Sözlük

VikiKitap
Özgür Kitaplar

VikiKaynak
Özgür Kütüphane

VikiSöz
Özdeyişler

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki Merkez

-- fcn (m) 18:33, 16 Eylül 2009 (UTC)

Sayın Takabeg;[kaynağı değiştir]

Erdene Zuu Manastırı maddesinde çalışma var şablonu var. Kategorisiz şablonunu koymanıza bir anlam veremedim. --Çalıştay 10:13, 19 Eylül 2009 (UTC)

Kategori var mı ? Yok mu ? Şu an yoktur. Şablonu gören biri belki ekleyecektir. Yani anlamsız değildir. İyi çalışmalar. Takabeg ileti 10:26, 19 Eylül 2009 (UTC)
Translation-Barnstar.png VikiÇeviri Ödülü
Bu VikiÇeviri Ödülü,
İngilizce maddeleri çevirerek Türkçemize kazandıran sayın Çalıştay'a sunulmuştur.
Başarılı çalışmaları ve değerli katkılarının artarak devam etmesi dileklerimle... --Gökçє Yörük mesaj 08:28, 20 Eylül 2009 (UTC)

Slm[kaynağı değiştir]

yanlış kişiye atmışım mesajı. kusura bakma. iyi çalışmalar --78.163.156.241 08:58, 20 Eylül 2009 (UTC)

Trabzonspor[kaynağı değiştir]

Trabzonspor maddesine yaptığınız katkıları zevkle seyrediyorum. Ancak sayfanıza eklediğim fotoğrafı maddeden çıkarmamanızı rica ediyorum. Önemli bir fotoğraf.

Evet, çok güzel ve tarihi bir resim. Sayfa ile hala uğraşıyorum, o resmi koyacaktım zaten. (Çalıştay 15:10, 13 Aralık 2010 (UTC))

 • Merhaba. Trabzonspor maddesine yaptığınız katkıları takdir ediyorum, maddeyi gerçekten güzel bir duruma getirmişsiniz. Gördüğüm kadarıyla madde üzerindeki çalışmanız devam ediyor. Çalışmanız bittikten sonra maddenin ufak birkaç değişiklikle seçkin madde olabileceğini düşünüyorum. Kolay gelsin. --82 ~145 ileti 19:19, 20 Aralık 2010 (UTC)

Merhaba. Kolay gelsin. Trabzonspor maddesinde "Uluslararası Başarılar" başlığından aşağıya doğru tıpkı üst kısımda olduğu gibi bir resim albümü eklemek çok hoş olacaktır. Ancak içerik olarak diğer branşlarla ilgili resimler koymak gerek. Bir şeyi daha ekleyeyim. Kullandığınız kaynaklar maddeyi "seçkin madde" yapmaya yetmeyebilir. Zira bunun için daha objektif kaynaklara da atıfta bulunmak gerek. Mesela tarafsız kitap, ansiklopedi, mecmua gibi... Maddeye olan katkılarınız için şimdiden tebrik ediyorum. Başarılar...

 • Öncelikle olumlu eleştirileriniz için teşekkür ederim. Maddeye daha fazla görsel ekleyeceğim, ama öncelikle eklemem gereken kısımlar var. Bunu Trabzonspor'u çok sevdiğim için zevkle yapıyorum. Öncelikle kendi elimde bulunan; maçlarda, müzede kendi çektiğim... görsellerden ekledim. Resmi siteden sürekli izin almayla uğraşmamak için belli sayıda resim için tek izin alacağım, böylece bu yükten kurtulacağım. Örneğin, anıtlar vs. gibi. Bunların yanında basket ve hentbol branşını biraz daha geliştirmek gerekiyor. Çok fazla boş zamanım yok ama boş zamanlarımı bu maddeyi düzenleyerek geçiriyorum. Madde üzerindeki çalışmalarım tam olarak bittiğinde, sizin gibi deneyimli Vikipedistlerden çok yardım alacağıma eminim. Kaynakların sağlamlığı konusuna gelince, forum, çoğalan sözlük tarzı yerlerden kaynak kullanmadım... Şu an Trabzonsporla ilgili döküman bulabileceğim bir yerde değilim; ama Trabzon'a gidince; yazınsal kaynaklar ekleyebilirim. Elimde birkaç tane kaynak var sadece (yazılı olarak).

Saygılarımla... Çalıştay

Tekrar merhabalar. Maddeye yaptığınız katkıları zevkle izliyorum. Ben de katkıda bulunmak isterdim ancak vaktim pek müsait olmuyor. Yalnız şu makaleye göz atmanızı rica edeceğim. Maddeye işleyebileceğiniz bazı bilgiler bulabilirsiniz. http://www.karalahana.com/karadeniz/trabzon_futbol_tarihi.htm İyi çalışmalar...

 • Teşekkür ederim, değerli bilgiler. Trabzonda futbolun kökeni bölümünde bu bilgilere yer vereceğim. Çalıştay

Merhabalar. Bir süredir Trabzonspor maddesine uzak kaldığınızı gördüm. İnşallah ciddi bir sıkıntı yoktur. Madde hemen hemen SM Adayı olabilecek düzeye gelmiş durumda. Bir miktar kitap, mecmua vb. objektif kaynakla desteklenmesi halinde hiçbir engel görüleceğini düşünmüyorum. Çalışmalarınızı takdirle izliyor ve noktalandıracağınızı da umuyorum. Bu arada "Destekçiler(Sponsorlar)" başlığını "Destekçiler(Sponsorlar) ve TS Club" şekline getirerek Ts Club hakkında da bilgi vermek faydalı olabilir. Teşekkürler, iyi çalışmalar...

 • Üniversite öğrencisiyim, final dönemi girdi. Bir de gazetede sayfa hazırlıyorum. Tüm bunlar eklenince, tabii ki çalışmalar yavaşlıyor. Ama çalışma özellikle Trabzon'a gittiğim zaman hızlanacak ve olgunluğa erişecek. İlginize teşekkür ederim. Çalıştay
 • İyigünler. Katkılarınız yeni geçilen sistemden ötürü doğrudan yayınlanmamaktadır. Yayınlanmadan önce şuradaki kişiler tarafından kontrol edilmektedir. Sizde bu yetkiyi almak isterseniz hizmetlilere başvurabilirsiniz. Kolay gelsin.--Reality 14:44, 3 Şubat 2011 (UTC)
 • Tebrikler. Trabzonspor, sanırım ilerleyen günlerde seçkin madde seçilecek. Katkılarında devamlılık dilerim. Saygılarımla...--isimweb 20:05, 4 Şubat 2011 (UTC)

Litvanya[kaynağı değiştir]

 • Mrb. Sadece bu harika madde için teşekkür etmek istedim :) Darısı diğer ülkelerin başına :) Elinize sağlık, kolay gelsin...Rapsar 11:20, 12 Şubat 2011 (UTC)
Teşekkür ederim. Bilgi açısında zengin bir çeviri madde oldu. Umarım, bu ülkeyi merak edenler için yararlı olacaktır. Çalıştay 14:29, 14 Şubat 2011 (UTC)

Trabzon-GS[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. 5 Mart 1986'da GS ile Trabzon arasında oynanan ve 2-1 biten maçın golleri hakkında bir bilgi bulabilir misin? Milliyet'in gazete arşivinde de şans eseri o günün spor sayfaları eksik :( GS'nin gollerini kimin attıklarını yazabilirseniz yeterli olacaktır, teşekkürler...--Rapsar 11:16, 17 Şubat 2011 (UTC)
Sanırım Federasyon Kupası maçı bu, Türkiye Kupası yani, o yüzden lig maçlarından daha zor bulunması; yardımcı olmaya çalışacağım.

Çalıştay 23:44, 17 Şubat 2011 (UTC)

Evet Federasyon Kupası maçı. Bu arada mesajlarınızı benim mesaj sayfama da atarsanız daha rahat erişeceğim. Bu şekilde zor oluyor :)--Rapsar 10:36, 18 Şubat 2011 (UTC)
 • Bu arada bir sorum daha olacaktı. 1906'dan beri düzenlenen İstanbul Ligi hakkında elinizde kaynak var mı? Özellikle puan durumu, maç sonuçları, golleri kimin attıkları gibi bilgiler...--Rapsar 14:41, 18 Şubat 2011 (UTC)
Aslına bakılırsa var. Bu sitede İstanbul liginde oynanan maçlarla ilgili golleri kimin attığına kadar birçok bilgi var. Küçük bir arama ile birçok bilgi listeliyor. Ama bilimsellik açısından sorun olabilir, çünkü farklı kişiler tarafından çevrimiçi ekleniyor bilgiler. Örneğin Ocak 1935 te oynanan Galatasay - Vefa maçında üç oyuncunun hastanelik olmasından, Nihat Bektik in diz kapağının çıkmasına kadar birçok şey yazıyor; bilgiler doğru ama sağlam bir kaynak olamaz. Burada puan tabloları var. Bir de kaynakça var. Çalıştay 16:45, 18 Şubat 2011 (UTC)

KMA[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şuradaki oylarınızı tekrar gözden geçiriniz ve tek bir oy kullanarak son kararınızı belirtiniz. İyi çalışmalar.--ahzaryamedileti 19:07, 17 Haziran 2011 (UTC)

Reality 00:12, 29 Temmuz 2011 (UTC)

Haklısınız, yüklerken lisanslamayı unutmuşum. Düzelttim...:Çalıştay:.. 11:04, 29 Temmuz 2011 (UTC)

Medical Park Trabzonspor[kaynağı değiştir]

Merhaba Kibele; Medical Park sponsorluğunu bu kulüpten çekeli çok zaman oldu. Sayfa başlığı Trabzonspor Basketbol olarak değiştirilebilir mi? Teşekkürler...Çalıştayileti 14:02, 7 Ağustos 2011 (UTC)

selam, resmi sayfada hâlâ böyle geçiyor.. tartışma sayfasına not düşerseniz bilenlerin bilgisine başvurmuş oluruz. kolay gelsin. --ki bl 14:28, 7 Ağustos 2011 (UTC)
Haklısınız orada değiştirilmemiş ama [bu kaynakta] da olduğu gibi artık Medical Park sponsor değil. Dediğiniz gibi tartışma sayfasını açtım. İlginiz için teşekkür ederim.Çalıştayileti 15:00, 7 Ağustos 2011 (UTC)

Tartışmaya Katılın![kaynağı değiştir]

Bu sayfadaki Kukla politikasını okuduktan sonra;
 • politikada anlamadığınız bölümler için lütfen bana başvurunuz.
 • politikayı kavradığınız takdirde topluluğumuz için önem teşkil eden Kukla tartışmasına lütfen katılınız.
 • Politikaların değişebilmesi Vikipedi'nin özgürlüğünün bir kanıtıdır. Sizde bize destek olun ve politikamızı geliştirmemize yardımcı olun!
 • Kukla politikasının getirmiş olduğu cezalardan dolayı Vikipedistler, Vikipedi'ye bir daha katkı yapamamaktadırlar. Lütfen tartışmaya katılın ve yorumunuzu belirtin. Teşekkürler.

--Gktr 21:09, 7 Ağustos 2011 (UTC)

İş birliği duyurusu![kaynağı değiştir]

Yeni İş Birliği Projesini Keşfedin!
  2011'in 32. hafta projesi Afiş aranan filmler kategorisinin temizlenmesi olarak seçilmiştir. 


  Şimdi rekabete ortak olun. Çünkü, iş birliği takımı ile daha rahat, kolay ve hızlı katkıda bulunabilirsiniz.  
  Ayrıca özel önerilerinizle yeni iş birliği konuları aday gösterin ya da mevcut adaylıkları sonuca bağlayın.  
Teşekkürler! ----82 ~145 ileti 21:28, 9 Ağustos 2011 (UTC)
Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bu sayfaya imzanızı bırakın.


Fırsat bulmuşken geçen haftaki iş birliğindeki kaliteli katkılarınız için tekrar teşekkür ve takdir etmek isterim. --82 ~145 ileti 21:28, 9 Ağustos 2011 (UTC)

Rica ederim.Çalıştayileti 12:51, 10 Ağustos 2011 (UTC)

Afiş[kaynağı değiştir]

Uyardığınız için teşekkürler.Çalıştayileti 01:06, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Rica ederim. Ancak şimdi yüklediğiniz resim de, filmin uyarlandığı romanın kapağı :)--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 01:13, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Kapağı şeklinde belirtelim; işbirliğinde göstermeyiz ama o kapağın üzerinde oyuncuların isimleri ve yapım şirketinin adı yazıyor. Bana filmin kapağı gibi geldi.Çalıştayileti 01:16, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Aldığınız sitenin adı zaten antiqbook. Öte yandan yazarın ismi de yazıyor; Warwick Deeping -ki filmin İngilizce Vikideki maddesinde filmin, aynı adlı romandan uyarlandığı yazmakta.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 01:18, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Evet haklısınız; ama bence roman filmden uyarlandı. Aksi taktirde o kaynaktaki gibi oyuncuların adları ve yapım şirketinin adı kapakta yazmazdı. Ya da kitap sonraki bir basım.Çalıştayileti 01:21, 11 Ağustos 2011 (UTC)
 • Selam Çalıştay. Afişini eklediğin filmin maddesinden afişi ekledikten sonra afiş aranan filmler kategorisini çıkartırsan daha iyi olur. İyi çalışmalar. Emyilmesaj 02:10, 11 Ağustos 2011 (UTC)
İşlem onaylanmadan bunu yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum, bu yüzden çıkartmadım. Ama bunun karışıklıklara neden olabileceği de ortada. Çıkartmak daha iyi galiba. Teşekkürler.Çalıştayileti 02:13, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Teşekkür ederim Ertly.Çalıştayileti 20:01, 11 Ağustos 2011 (UTC)

Hıristiyan kullanımı[kaynağı değiştir]

Bazı kullanıcıların TDK'ya göre Hristiyan şeklinde olan kullanım şeklini Hıristiyan olarak kullandığını görüyoruz. Hatta bu şekilde maddeler açılmış, doğrusu olan Hristiyan yazan yerlere düzeltme şeklinde Hıristiyan yazılmış. Ve şu an vikide Hristiyanlıkla ilgili bulunan tüm kategoriler Hıristiyan şeklinde yanlış yazılmış; örneğin Hıristiyanlık, Hıristiyanlık tarihi, Hıristiyan misyonerler gibi. Ana başıkta da Hristiyanlık geçiyor; ama Türkçenin kurallarını dernek gibi kurumlar belirleyemez; TDK belirler ve yanlızca TDK değiştirebilir. Türk dilini yöneten tek resmi kurum TDK'dır. Hıristiyanlık maddesinde de tartışması olmuş; dernek kılavuzlarından; google popülerliğinden bahsedip Hıristiyanlık yazımını kabul etmişler. Ama bu hem Viki hem de Türk yazım kurallarını çiğnemektir. Bu konuyla ilgilenebileceğinizi düşünüyorum, başlıkların değiştirilmesi gerekiyor. Teşekkürler.Çalıştayileti 12:01, 10 Ağustos 2011 (UTC)

merhaba çalıştay, epey alengirli bir konu. bu konuların neden bu hale geldiğini biliyor olmalısınız. kurumların sürekliliği olmayınca, kişilere bağlı kural değişiklikleri olabiliyor. 'türkçenin kurallarını dernek gibi kurumlar belirleyemez' derken haklısınız. ama maalesef tdk da (bizim imla konusundaki tek başvuru kaynağımız olsa da) bu kurumlardan biri gibi algılanabiliyor, her söylediği dikkate alınmayabiliyor. daha önce de epeyce konuşulmuş ama yine tartışma sayfasında biraz fikir alışverişinde bulunulsa iyi olur değiştirmeden önce. kolay gelsin. --ki bl 20:02, 12 Ağustos 2011 (UTC)

Reality 22:41, 24 Ağustos 2011 (UTC)

Reality 22:49, 24 Ağustos 2011 (UTC)

Reality 23:01, 24 Ağustos 2011 (UTC)

Evet silinmeleri doğru olacaktır. DVD kapaklarının yerine afiş eklemesi sırasında oluşan bir sorun. Çalıştayileti 01:17, 25 Ağustos 2011 (UTC)

Rica etsem yardımcı olur musun?[kaynağı değiştir]

Despite this, Google has faced accusations in Harper's Magazine of being an "energy glutton", and was accused of employing its "Don't be evil" motto as well as its very public energy-saving campaigns as an attempt to cover up or make up for the massive amounts of energy its servers actually require.

cümlesinden, düzgün bir cümle kuramadım. sizce nasıl olmalı ?--xrazymesaj 21:13, 3 Eylül 2011 (UTC)

Buna rağmen Harper Magazine tarafından Google, kendi iç yapısında kullandığı bir slogan olan "Kötü olmayın" prensibine ve kamu enerjisi tasarrufu kampanyalarına uymayıp, kendi sunucuları için gereken büyük miktarda enerjiyi sağlama çabasına girdiği gerekçesiyle "enerji israfı" suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır.

Çok uzun bir cümle; anlaşılıyor ama Türkçeye çevirmek gerçekten zor :)) Çalıştayileti 21:30, 3 Eylül 2011 (UTC)

eline sağlık[kaynağı değiştir]

İBP'nde çok ii iş çıkardın. sadece izlemekle yetindim... :)--xrazymesaj 16:16, 4 Eylül 2011 (UTC)

Sevgili Txrazy, o sizin iyiliğiniz. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Yapılacak iş çevri olunca, boş vaktim de varsa benim için bir zevk oluyor. Sizin çevirileriniz için de ayrıca teşekkür ederim. Çalıştayileti 17:11, 4 Eylül 2011 (UTC)
bu msjınız beni mutlu etti :) sizinle birlikte vikiye katkı sağlamak benim için zevktir. çeviri konusunda sizin kadar olmasa da bişiler yapmaya çalışıyorum.. --xrazymesaj 18:24, 4 Eylül 2011 (UTC)
Gold Medal.svg Haftanın İş Birliği Projesinde 1. oldunuz!!!

Merhaba Çalıştay,

Bu haftanın iş birliği projesine katılımınız için çok teşekkürler!

Google maddesinin İngilizce Vikipedi'den çevrilmesi konulu projedeki başarılı performansınız ile bu haftaki projede 1. oldunuz. Katılımızın devamını umuyorum.

Sevgiler

"Seksen" 07:07, 5 Eylül 2011 (UTC)

Tekrardan teşekkür ve tebrik ederim, uzun zamandır gördüğüm en başarılı proje oldu ve Vikipedi'ye yüksek kaliteli, belki de ileride seçkin olacak bir madde kazandırıldı. İyi çalışmalar. --"Seksen" 07:07, 5 Eylül 2011 (UTC)

Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı?[kaynağı değiştir]

Sevgili Kibele, bugün mail kutuma baktığıma bir İngiliz Vikipedistden bir mail geldiğini fark ettim. Mailde İngilizce Türkiye ile ilgili maddelerde büyük Anti-Türkiye karşıtlığı yürütüldüğü yazıyordu. Hatta Türkiye maddesinde Türkler Ermenileri, Yunanları ve Süryanileri soykırıma uğratmıştır yazıyor deniliyordu. Üstelik bu maddeler koruma altına alınmıştı ve Türkiye maddesi seçkin maddeydi. Maile göre buradaki bu önyargılı durumu düzelten Vikipedistler engelleniyordu. Maddeye girdiğimde doğru olduğunu gördüm, kaynak verilip Türklerin 1,5 milyon Ermeniyi soykırıma uğrattığı yazıyordu, örneğin şu cümle: "During the war, an estimated 1.5 million Armenians were deported and exterminated in the Armenian Genocide." Bu hassas bir konu ve Google'de Türk yazınca ilk bu sayfa çıkıyor. Şimdi bana gelen mailin yaptığım çevirisini paylaşıyorum. Mail Besc1120 adlı kullanıcıdan geldi:

Ben İngilizce Vikipedi'denim, özellikle Yunan, Ermeni ve Suryani milliyetişne sahip Türk karşıtı editörlerin Türkiye ile ilişkili maddeleri gasp ettiğini görüyorum. Onların bu önyargılı eylemlerini dengeleyebilecek ve makalelerdeki tarafsızlığı koruyabilecek etkin bir Türk editör yokmuş gibi görünüyor. "Türkiye" ana maddesinde (ki, önceleri kaliteli bir madde gibi görünüyordu.), Türkler Süryanilere, Yunanlara ve Ermenilere soykırım yapmakla suçlanıyor. Bu çok önyargılı paragraflar gerçekten çok endişe verici, kaldı ki maddede Türkiye kurulmadan önce Osmanlı döneminde olan bu olaylara özet halinde yer verilmişti. Karşılaştırma için bu konuda, osmanlı imparatorluğu maddesindeki birkaç satıra bakılabilir. Google Türkiye sayfası (İngilizce) google aramalarında ilk görünen ve günde binlerce hit alan bir sayfadır. Bu sayfayı çoğunlukla Türk olmayanlar bir izlenim edinmek için okumaktadır. Bunların yardımcıları Seb az86556 adında bir Ermeni yöneticidir; bu kişi sayfaları kendi inisiyatifinde bırakmakta ve etkin Türk editörleri engellemektedir. Ben de engellenmeden önce bu ön yargıyı önlemeye çalışmıştım. Yardımcı olmanızı, bu mesajı Türk Vikipedi editörlerine ulaştırmanızı rica ediyorum. Bu mesajı mümkün olduğu kadar yaygınlaştırın çünkü, İngilizce Türkiye maddesine çok fazla Türk olmayan kişi bilgi amaçlı giriyor. Sizi rahatsız ettiğim için üzgünüm ama gerçekten Türk maddelerinden bu kişileri uzaklaştırabilecek kimse yok. Turcophobe, Kansas Bear ve MarshallBagramyan gibi Türk düşmanı ediörler bu sayfada dilediği gibi hüküm sürüyor. Makalelerde Erzurum, Ardahan, Kars ve Van gibi doğu vilayetleri Ermenistan'ın toprağı gibi gösteriliyor. Lütfen bize yardım edin. Saygılarımla (Besc1120)

Saygılarımla... Çalıştayileti 21:26, 7 Eylül 2011 (UTC)

 • merhaba, bu konularda zaman zaman mailler ya da köy çeşmesinde paylaşımlar oluyor. vikipedilerin ayrı işleyişleri olduğunu ve vikipedistlerin tek tek katkı yapan bağımsız kişiler olduğu gerçeğini unutmamak gerek. bu durumda genel olarak bir şey yapılamayacağı açık. yapılacak şey, orada aktif olup maddelerin tarafsızlaştırılması için kaynaklı içerik eklemektir. kolay gelsin. --ki bl 08:46, 8 Eylül 2011 (UTC)


İş birliği duyurusu![kaynağı değiştir]

İş Birliği Projesine buyrun!
  2011'in 37. hafta projesi yeni madde açma yarışı olarak seçilmiştir. 


  Bu haftada değerli katkılarınızı bekleriz.  
Teşekkürler!--xrazymesaj 15:47, 12 Eylül 2011 (UTC)
Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bu sayfaya imzanızı bırakın.

İBP[kaynağı değiştir]

merhaba çalıştay öncelikle nasılsın? Bu hafta İBP konusuna karar veremedim. bir fikrin var mı?--xrazymesaj 12:53, 18 Eylül 2011 (UTC)

Merhaba Txrazy, oldukça iyiyim; umarım sen de iyisindir :) Türk romanları, Türk şairleri... vs. gibi kültürel bir alanda yeni madde açma çalışması olabilir. Ama bence işbirliği projesi sıfırdan müthiş maddeler yapma veya geliştirme için kullanılmalı. Gerçekten taşın altına elini koyabilecek kişiler olursa, haftada 2-3 tane bile kaliteli madde yapılabilir. :)) Çalıştayileti 16:41, 18 Eylül 2011 (UTC)
iyi fikir ancak kriterler ve puanlama konusunda nasıl yaparız onu fazla kestiremiyorum...seksen fazla ilgilenemiyor. proje sorumlusu olur musun birlikte bu işi yapabiliriz. --xrazymesaj 17:07, 18 Eylül 2011 (UTC)
Sevgili Txrazy, benim için önemli olan katkı yapabilmek :) Bu konularda yapılması gereken ne olursa olsun çekinmeden yardım ederim. Sorumlu olup olmamam önemli değil :) Sen projeyi belirle, istediğin konuda yardımcı olurum. Eğer zaman sorunu olan arkadaşlar varsa proje sorumlusu da olabilirim. Çalıştayileti 17:13, 18 Eylül 2011 (UTC)
sorumlu olmak projenin ilerlemesi için daha rahat hareket edebilmeni sağlar... bu kapsamda sorumlu olursan daha etkili yardımcı olursun bence. --xrazymesaj 17:21, 18 Eylül 2011 (UTC)
Peki :)) Önce konuyu belirleyip; puanlandırma esaslarını belirlemek lazım öyleyse. Çalıştayileti 17:35, 18 Eylül 2011 (UTC)
fikrinden yola çıkarak projeye katılanlar sadece bir madde ekleme ve bunu KM standartlarında ulaştırıncaya kadar geliştirme olabilir mi diye düşünüyorum. aynı maddeyi bir kaç kişide geliştirebilir. sayfa geçmişinden (biraz zor olur) puanlama yapabiliriz ne dersin...--xrazymesaj 17:50, 18 Eylül 2011 (UTC)
Bence oldukça güzel bir fikir; ama sayfa geçmişinden kimin ne kadar katkı yaptığını bulmak zor olur. Bence isteyen tek başına çalışsın; eğer birlikte çalışmak isteyenler varsa açtıkları puanlama sayfasının başında bunu belirtsinler. Ama birlikte çalışsalar dahi; çalıştıkları maddenin altbaşlıklarını paylaşsınlar. Örneğin Kitap maddesinin alt başlığı Öğüt verici kitaplar olsun; bunu bir katılımcı yazsın. O başlığın tüm puanını o alsın. Tabii ki diğeri de burada değişiklik yapabilsin ama bu arkadaşına yardım gibi görülsün. Kısacası tek madde, alt başlıklar paylaşılacak. Çalıştayileti 18:01, 18 Eylül 2011 (UTC)
çok güzel olur. madde puanlama nasıl olsun mesela
 1. 40000 bayt
 2. alt başlık sayısı
 3. kaynaklandırma
 4. iç bağlantı ... gibi kıstaslar...--xrazymesaj 18:11, 18 Eylül 2011 (UTC)
Giriş bölümü: Bu bölümdeki her 4 cümleye 1 puan. Bu bölüm madde ortaklaşa yazılıyorsa; tüm katılımcılara da ortak puan olarak yansısın, ama madde ortaklaşa yazılıyorsa bu bölümden en fazla 8 puan alınabilsin.
 • Alt başlıklar: Yeni başlığa 4 puan, ayrıca her dört cümleye 1 puan.
 • Fotoğraf: Her fotoğraf yarım puan; alt yazı eklenirse toplam 1 puan.
 • Kaynak: 5 en az üç parametreli kaynak 1 puan.
 • İç bağlantı: Her yeni açılan iç bağlantıdaki 6 cümle 1 puan.
 • Tablo ve bilgi kutusu: Bilgi kutusu en az 5 ögeden oluşursa puan verilir (3 puan). 12 ögenin üzerinde bilgi içeriyorsa 6 puan verilir. Tablolar sütun ve satır sayılarının toplanarak (5x5 tablo: 10 gibi) 5'e bölünmesiyle çıkan rakama göre puanlandırılır. Küsür varsa bir sonraki sayıya tamamlanır. Çalıştayileti 18:30, 18 Eylül 2011 (UTC)
süper bu şekilde uygun kaynak 5 ten kasıt nedir. --xrazymesaj 18:43, 18 Eylül 2011 (UTC)
Bence kaynak çok önemli, her beş kaynağa 1 puan verelim diyorum. Ama kaynakta en az üç parametre olmalı.Çalıştayileti 18:46, 18 Eylül 2011 (UTC)
kategori ve şablon eklemeye de puan verilebilir. --xrazymesaj 18:48, 18 Eylül 2011 (UTC)
Evet tabii, kategori eklemiş olmak 1 puan; şablonda aynı şekilde olabilir. Çalıştayileti 18:50, 18 Eylül 2011 (UTC)
O zaman oluşturalım sayfayı. --xrazymesaj 18:59, 18 Eylül 2011 (UTC)
Tamam. Çalıştayileti 19:02, 18 Eylül 2011 (UTC)
Kaynak eklemek çok önemli dedin ama az puan veriyorsun artıralım istersen. her üç kaynağa 1 puan verelim. Ayrıca puan vermeye çalışalım mesela fotoğraf ekleye 1 puan verelim altyazı ekleyene 1 puan toplam 2 puan verelim.

gereksiz fotoğraf ekleme ve gereksiz alt başlık ekleme gibi durumları nasıl çözebiliriz. --xrazymesaj 19:20, 18 Eylül 2011 (UTC)

Aslında fazla puan vermek her zaman iyidir. Teşvik eder, onun için ben biraz kıt davrandığım yerlerde puanları arttırman iyi olur. Fotoğraf gibi yazınsal olmayan bir durumda gereksiz kullanımlara standart getiremeyiz. Bunun için; proje sorumlusu madde içinde konuyla ilgili bulmadığı içeriğe puan vermeme hakkına sahiptir gibi bir ifade kullanmalıyız. Çalıştayileti 19:24, 18 Eylül 2011 (UTC)
Evet aynı şekilde sorumluların madde üzerinde kanaat kullanma hakkı vardır şeklinde bir ifade de olabilir. Maksat maddenin göze hoş görünmesi ve Viki standartları karşısındaki durumu... gibi özellikler dikkate alındığında 10 puanı geçmemek kaydıyla puan verilebilir.--xrazymesaj 19:30, 18 Eylül 2011 (UTC)
Evet kesinlikle. Bu arada proje sayfasını şimdi oluşturacak mıyız, saat 00.00'dan sonra değil mi? Çalıştayileti 19:32, 18 Eylül 2011 (UTC)
Ben bir örnek oluşturmak üzereyim 38. Hafta..--xrazymesaj 19:36, 18 Eylül 2011 (UTC)
puan verme esnasında sıkıntı olacak gibi. puan verdikten sonra geliştirilen bölümü nasıl tespit edeceğiz.--xrazymesaj 19:50, 18 Eylül 2011 (UTC)
Değişiklik eğer alt başlıktaysa zaten sayfa geçmişinde bu görünüyor. Biz tamamlandığı kanısına vardığımız değişiklikleri puanlayacağız, değişiklik olursa zaten sayfa geçmişinden anlaşılır. Giriş bölümünü ise projenin son günlerine doğru puanlarsak sorun kalmaz. Ama tabii alt başlığı geliştiren kişi, bu başlığın ismini kendine ait sayfada belirtmeli. Biz de bitti kanaatine varıp o alt başlığı puanlamalıyız. Çalıştayileti 20:16, 18 Eylül 2011 (UTC)
38. Hafta sayfasında en son söylediklerini belirtirsen proje son haline gelmiş olur herhalde..--xrazymesaj 20:20, 18 Eylül 2011 (UTC)
yarın işe gitcem erken yatmam gerekiyor. şimdilik benden bu kadar iyi geceler...--xrazymesaj 20:23, 18 Eylül 2011 (UTC)

fazla ilgi görmedi gibi? --xrazymesaj 19:33, 21 Eylül 2011 (UTC)

Evet, maalesef. :( Çalıştayileti 20:50, 21 Eylül 2011 (UTC)
yeni madde açma ve çeviri haricinde ilgi görmüyor sanki. --xrazymesaj 20:54, 21 Eylül 2011 (UTC)
Benim için çeviri olması çok iyi oluyor. Hatta güzel çalışmalar da oldu. Ama madde açmayı sevmiyorum; İngilizce viki gibi şablon madde dolması hoş değil. İngilizce vikiye girip, rastgele maddeye bastığında ne demek istediğim anlaşılabilir :))) Çalıştayileti 22:32, 21 Eylül 2011 (UTC)
Çeviri de bazen ilgi görmüyor. yeni proje "taslak geliştir" şeklinde bişey olsa rağbet görür mü acaba diye düşünmeye başladım. --xrazymesaj 17:54, 22 Eylül 2011 (UTC)
Şu an okulların açılma evresi olduğundan; özellikle öğrenci yazarlarımız pek etkin değil. Şu an en mantıklısı fazla iş yükü olmayan bir konu olabilir. Örneğin bilgi kutusu ekleme gibi. Ya da futbolcu maddelerindeki şablon bilgilerini güncelleme gibi. Bunun yanında ben bu hafta açtığım halk öyküsü maddesine devam edeceğim, gerçekten iyi bir madde yapmayı düşünüyorum o maddeyi. Sonrada Türk edebiyatıyla ilgili yetersiz maddeleri teker teker içerikli maddeler yapmak hedefim. Önemli olan Türkçeye katkı sağlamak, sağlıklı bilgi kaynakları yaratmak. Bunun için sanırım bireysel olarak vizyon çizmek daha yararlı. İBP'nin daha kolay konularla yapılması gerekliliği karşımıza çıktı. Maalesef organize kaliteli maddeler yaratmak çok kolay olmuyor. Çalıştayileti 18:34, 22 Eylül 2011 (UTC)

yeni hafta[kaynağı değiştir]

artık ikimiz kaldık seksen bıraktı sorumluluğu.. biraz yorulacağız gibi. :) yeni hafta için bir fikrin var mı? --xrazymesaj 19:28, 25 Eylül 2011 (UTC)

Kolay bir şey olsun da, ona göre bir şey belirleyelim :)) Çalıştayileti 19:34, 25 Eylül 2011 (UTC)
İstenen kategorilerin oluşturulması fazla oy almış gibi onu yapabiliriz. --xrazymesaj 19:36, 25 Eylül 2011 (UTC)
Evet Vikipedistler istediyse biz de onu seçelim :) Çalıştayileti 19:42, 25 Eylül 2011 (UTC)
ok yapalım öyleyse... --xrazymesaj 19:49, 25 Eylül 2011 (UTC)

İBP tebrik[kaynağı değiştir]

Gold Medal.svg Haftanın İş Birliği Projesinde 1. oldunuz!!!

Merhaba Çalıştay,

Bu haftanın iş birliği projesine katılımınız için çok teşekkürler!

Vikipedi'ye harika bir madde kazandırdığınız için teşekkür ederiz.

Sevgiler

--xrazymesaj 17:01, 26 Eylül 2011 (UTC)

Puanlama konusunda yanlış mı yaptık diye ikileme düşmeye başlamıştım ki birinci olduğunu fark ettim. :)). --xrazymesaj 17:01, 26 Eylül 2011 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

İBP ile ilgili verdiğiniz ödül için teşekkürler. Bir not: 2 ödül bekliyordum. 37. haftadan 3.lük ve 38. haftadan 2.lik ödüllerini. Ama sanırım Siz ikisini birleştirip vermişsiniz. Örneğin, Haftanın İş Birliği Projesinde 3. oldunuz!!! yazılmış ödülde madalya 2.lik madalyasıdır:) Umarım düzeltirsiniz. Saygılarımla, ----Safir yüzüklü Ceklimesaj 04:56, 27 Eylül 2011 (UTC)

 • Haklısın Cekli, bu dikkatsizlik. Bir önceki haftanın ödülleri de var doğru. :) Bu işte biraz yeni olduğum için aksaklıklar oluyor. :)) --Çalıştayileti 08:03, 27 Eylül 2011 (UTC)

sorumlu[kaynağı değiştir]

şu kullanıcı sorumlu olmak istiyor... --xrazymesaj 08:29, 30 Eylül 2011 (UTC)

Ankara'ya akademik bir çalışmaya gittiğim için birkaç gün internete giremedim. O yüzden yanıt veremedim. Tabii ki olabilir. Çalıştayileti 02:40, 2 Ekim 2011 (UTC)

sorumlu yapalım... bu hafta konusu da "düzenle" yapalım diyorum... katılımı artırmak için bir önerin var mı?--xrazymesaj 11:59, 2 Ekim 2011 (UTC)

Oldukça mantıklı. Düzenle yapalım. Kalite yükseltmek için güzel bir konu olur. Çalıştayileti 14:20, 2 Ekim 2011 (UTC)

İBP şablonu[kaynağı değiştir]

O sayfanın altını oku!!! Bilgilendirme istemiyordum. BetelgeuseSeginus 13:14, 4 Ekim 2011 (UTC)

Sakin olunuz, dikkatimden kaçmış, özür dilerim. Galiba kullanıcı adınızı değiştirmişsiniz. İyi çalışmalar. Çalıştayileti 14:29, 4 Ekim 2011 (UTC)

puanlamada sıkıntı var[kaynağı değiştir]

şu tartışmaya katılırsan sevinirim.. --xrazymesaj 17:18, 6 Ekim 2011 (UTC)

Evet puanlamada bir sorun vardı; onun için özellikle az puanlama yapmaya çalıştım. Bir maddeden 1-10 puan alınması yanlış bir yöntem. Bu şablona şu kadar buna bu kadar diye bir kıstas koyulmamalı. Makas daraltılıp, örneğin en çok puan 5 yapılarak; en azından maddenin ilk ve son haline baktığımızda; nazari bir puan biçebileceğimiz bir yapıya kavuşturulmalı. Burada şu kıstaslar devreye girer:
1 puan: Madde küçük bir şablon (örneğin bir cümlelik tanım); şablonun kategorileri eklenmiş, iç bağlantılar yapılmış vs. Ama ekstra bir katma değer yok.
2 puan: Klasik uzunlukta bir madde; belli kriterlere uygun hale getirilmiş; ama hala yeterli estetiğe sahip değil.
3 puan: Madde standart uzunlukta, viki standartlarını yakalamış.
4 puan: Madde uzun bir madde ve tüm madde titizlikle uygun hale getirilmiş.
5 puan: Madde gerek eklemeler, gerek düzenlemelerle ideal bir hale getirilmiş; şablon halinden çıkarılmış.
Artı puan olarak
10 puan: Madde azami bir şekilde; yeniden yazılıp, gerçekten kaliteli ve içerikli bir hal almış. Konu detaylıca incelenmiş ve eskiden olmayan birçok bölüm eklenmiş. Kısacası madde yeniden yazılıp Vikipedi standartlarının üzerine çıkılmış.

"Bence" bu en doğru yordam. Ben böyle düşünüyorum, ama mevcut durumda işlevsellik sağlandıysa sorun yok demektir, teşekkürler :)--Çalıştayileti 18:41, 6 Ekim 2011 (UTC)

geçmiş düzenle projelerinde puanlama bu kadar sorun olmuyordu ne oldu anlaşmakta zorlandık... --xrazymesaj 20:21, 6 Ekim 2011 (UTC)

Puanlamada sorun olduğu konusunda hepimiz hem fikiriz. 1- 10 puan aralığının çok olduğu konsunda da hem fikiriz. Ancak yeni baştan düzenleme yapmak için biraz geç kaldık diye düşünüyorum. Kullanıcı mesaj:Txrazy#41. Hafta kısmında önerimi açıkladım. Siz ne dersiniz? Şimdiden puanlama vs. her türlü meseleyi konuşalım ki 41. hafta sıkışıklık meydana gelmesin.---- Akhilleus ileti 19:06, 7 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba,Çalıştay. Bugün puanlamalar ve İBP tekliflerinin arşivlenmesi vs. beni epey uğraştırdı. Rica etsem kalan bir iki kullanıcının puanlamasıyla da siz ilgilenebilir misiniz?---- Akhilleus ileti 17:42, 8 Ekim 2011 (UTC)

Bu hafta[kaynağı değiştir]

Vikipedi:İş birliği projesi/2011/40. hafta/Cekli829 silinme bildirimleri gibi eklemelere puanlama yapmayi dahil etmedik bu konuda bisey yapalim mi?. --xrazymesaj 18:12, 8 Ekim 2011 (UTC)

1 puan verelim, şu an Rapsar'ı puanlıyordum. 1'er puan verelim. --Çalıştayileti 18:15, 8 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay Txrazy şu değişikliğine puan verilmesini istiyor anladığım kadarıyla. Fikriniz nedir? Ayrıca şurada Vikipedi:İş birliği projesi/2011/41. hafta/Txrazy proje başlamadan değişiklik eklenmesi hususundaki fikriniz nedir? ---- Akhilleus ileti 13:47, 9 Ekim 2011 (UTC)

Şablon çıkartmak 1 puan ile değerlendirilebilir, sonuçta düzenle listesi boşaltılmış. Bunun yanında projenin başlangıç ve bitiş süreci dışında eklenenler puanlanmaz; çünkü başlangıç ve bitiş saatleri özellikle belirleniyor. Birçok kişinin henüz konudan haberi yok. Txrazy sanırım, örnek bir sayfa göstermek için bu değişikliği oraya yazdı. Ben de henüz başlamadan katılım sayfası açtım ki; tecrübesiz bir vikipedist kaydolmak isterse benim örneği baz alabilsin diye.--Çalıştayileti 16:37, 9 Ekim 2011 (UTC)

Al gülüm, ver gülüm :)[kaynağı değiştir]

Yanlışlıkla 1.lik ödülünü verdiğin ve aldığın için teşekkürler. Galiba 2.lik ödülünü verirsen, hiç bir yanlışlık olmaz:) Saygılarımla, ----Safir yüzüklü Ceklimesaj 05:37, 10 Ekim 2011 (UTC)

Bu bir gün önce yaptığım bir şeydi. Dün zamanı karıştırarak ödülleri dağıttım :) Yani birçok kişi ödül aldı, sonra henüz önümüzde bir gün olduğunu anımsadım. Genelde dinlenme vakitlerimi Viki'ye ayırdığımdan, çalışma tempomun yoğunluğu en çok Vikipedi'ye yansıyor. :) --Çalıştayileti 06:02, 10 Ekim 2011 (UTC)

Puanlama[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay şurada gördüğünüz gibi tek bir interviki eklemesine puan verelim mi? Katılım epey arttı. Puanlamada yardımcı olursanız sevinirim.---- Akhilleus ileti 16:05, 11 Ekim 2011 (UTC)

İnterwiki bulunmayan maddelere ekleme yapılacak, hiç olmayanla aynı puan olmasın, bu tarz iki maddeye bir puan mantıklı.--Çalıştayileti 16:23, 11 Ekim 2011 (UTC)

Bu hafta madalya göndermişsin ama safir yüzük ödülü vardı. :) --xrazymesaj 20:19, 11 Ekim 2011 (UTC)

Bir yanlışlık yok. Safir yüzük yönergesi bak bakalım ne diyor: Bu ödül, düzenlenecek maddeler konulu iş birliklerinde verilir. Bir iş birliğinde 50 ve üzeri madde düzenlemiş vikipedistler 1 safir puanı kazanır. Bu puanların toplamda 5 olması ise vikipediste ödülü kazandırır. Safir yüzük kazanmak demek 250 madde düzenlemek demek. Madalya ve safir yüzüğün bir bağlantısı yok. Saygılarımla... Çalıştayileti 06:48, 12 Ekim 2011 (UTC)

42. Hafta[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay, nasılsınız? Bu hafta Yavuz Muharebe Kruvazörü projesini seçelim mi? 5 oyla en çok destek oyunu almış ve karşı oy da yok. Ne dersiniz? Bu arada yukarıda puanlama başlığında sorduğum sorunun cevabını kendi sayfanıza yazmışsınız. Farketmem biraz vakit aldı.---- Akhilleus ileti 03:33, 15 Ekim 2011 (UTC)

Evet haklısınız :) Demokratik eğilimlere uymakta fayda var, bence de bu konuyu seçelim :) --Çalıştayileti 06:59, 15 Ekim 2011 (UTC)

Aynen öyle:) Vikipedi:İş birliği projesi/2011/42. hafta sayfasında projeyi görebilirsiniz. Puanlama vs. bir göz atmanızı rica edeceğim. Eksiklerimiz varsa şimdiden halletmekte fayda var.---- Akhilleus ileti 08:58, 15 Ekim 2011 (UTC)

Şu an için puanlamada bir sorun yokmuş gibi görünüyor ama tabii projenin başlamasıyla bazı sorunlar olabilir. Onları da danışarak hallederiz. --Çalıştayileti 16:41, 15 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay, şurada madde geçmişinde belli olduğu gibi Çekli azeri vikipedide şöyle bir madde açmış. Sadece şablon eklemiş ve daha sonra da azeri intervikisi ekledim diye iş birliği projesinde kendi alt sayfasına yazmış. Yani kendi azeri vikide bir madde açıyor, içine şablon yerleştiriyor ve bizim vikipedide maddeye azeri intervikisini ekleyerek puan alıyor. Böyle bir şeye puan vermek uygun mudur sizce?---- Akhilleus ileti 18:25, 15 Ekim 2011 (UTC)

Cekli sanırsam Azerbaycanlı bir arkadaşımız ve Azerbaycanca Vikipedi'nin standartları yine Azerbaycanca Vikipedi'yi bağlar. Sonuç olarak, o dilde bir maddenin varlığı ortada olduğu ve farklı dillerdeki standart madde çoğunluklarına karışamayacağımız için puana tabii tutmak zorundayız. Ama ortada şöyle bir durum var; sadece bir tane değil birçok bu şekilde yapılmış madde mevcut. Sorunlu bir durum ama bu maddelerin oluşturma tarihi üzerinden yıl geçmiş. Azerbaycanca Viki için ciddi bir sorun bu :) --Çalıştayileti 19:58, 15 Ekim 2011 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay. Siz puanlamamı yaptıktan sonra Tuapse maddesinde bazı ilave değişiklikler yaptım. Ayrıca şurada da sizin puanlamadan sonra ilave 1 değişikliğim olmuştu. Bunlarla da ilgilenmenizi rica edecektim. Kolay gelsin.---- Akhilleus ileti 14:17, 21 Ekim 2011 (UTC)

Editörlük başvurusu[kaynağı değiştir]

Editörlük için ilgili yere başvuru yapma önerisi için gönülden teşekkür ederim, sayın Çalıştay. Gerçi, kısa üyelik tarihi ve henüz Vikipedi'de yeni olduğumu göz önüne alırsam bunun belki erken olacağını düşünmekle beraber şimdiye kadar birçok internet forumlarında adminlik görevlerinde bulunmuş olmam ve bunun yanında özellikle evrim ve doğa tarihi konuları ile ilgili kendime ait site ve bloglarımının da olması editörlük işinde zorluk çekmeyeceğimi ve kolaylaştıracağını düşünmekteyim. Bu anlamda, editörlük önerisini seve seve kabul ediyorum. Başvuru için neler yapmam gerektiğini da yanıtlarsanız size teşekkür ederim.--Agnostik Çeviri Grubu 19:54, 21 Ekim 2011 (UTC)

Buradan başvurabilirsiniz. Yaptığınız katkıları kontrol edildi olarak işaretlerken, Vikipedi için yararlı bir kullanıcı profili sergilediğinizi gördüm. Özellikle ilgi duyduğunuz teolojik konularda önemli katkılar yapacağınıza yürekten inanıyorum. Herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. --Çalıştayileti 21:09, 21 Ekim 2011 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

Bu mesajı niçin attınız? Ekim 2011 Çukurca saldırısı maddesinde Türk askerleri için ölü yerine şehit dememiz için mi? --Berm@nyaİleti 11:13, 22 Ekim 2011 (UTC)

Kısmen, tartışma sayfasında yeni bir tartışmayı alevlendirmemek için; orada belirtmek yerine sizin sayfanızda belirttim. Mevcut uygulama zaten şehit ifadesini kabul etmiyor; belirttiğiniz maddedeki tartışmayı okuduktan sonra sayfanızı ziyaret ettiğimde, tartışmanın burada da devam ettiğini gördüğüm için birkaç söz eklemek istedim :) Aziz Porphyrius gibi maddelerin içinde yabancı kültürlerle ilgili saygı ifadeleri varsa bizde de olabilir. Zaten yabancılar da bu sıfatları kullanıyor [-bu örnekteki-] gibi. Burada şehit densin demiyorum, ben de madde yazsam ben de şehit ibaresini kullanmam ama şehit şeklinde yazılan ibarelere takılmamak gerektiği kanaatindeyim. Her öge kendi dinamiğiyle değerlendirilir. Benim için Hristiyan ileri gelenleri aziz olmayabilir; ama bu kişilerin kendi dinamiklerinde bu şekilde adlandırılması bir gerçekliktir. Dün duvarınıza yazdığım mesaj da o anda konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak amacındadır. Saygılarımla :)) --Çalıştayileti 14:20, 22 Ekim 2011 (UTC)
Öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Vikipedi'de tarafsızlık için uğraşıyoruz ama maalesef bütün maddelerimiz tarafsız değil. Arada böyle tek tük az çok taraflı maddeler var. Verdiğiniz aziz, azize vb. örneklerine katılıyorum. Türkçe Vikipedi'de bu tür ibarelerin de TBA'ya aykırı olduğu söylenilmiş ve bu ibareler de kaldırılmaya başlanmıştı. Porphyrius'un Türkçesi bundan nasibini almış, ama diğer dillerde bunu söylemek zor. Türkçe Vikipedi'ye tarafsızlık için puan vermek gerekirse, 10 üzerinden 8 puan verirdim. Son birkaç yılda tarafsızlık için çok çalıştık. Bu maddede şehit olan Türk askerlerine ölü derken hiç üzülmedim mi? Üzüldüm, hem de çok. Aynı şekilde ölen PKK'lıları da görünce Nedir bu anlamsız katliam! demedim mi? Dedim. Ama biz bir ansiklopedi için çalışıyoruz. Ansiklopedide çalışırken duygularımızı ve düşüncelerimizi arka plana atarak tüm kaynakların verdiği bilgilere dayanarak katkı yapmak zorundayız, ben, siz ve birçok Vikipedist bunun için çalışıyoruz. İnanıyorum ki birkaç yıla kadar Vikipedi tüm alanlarda tarafsız olabilecek. Her ne kadar vatanı için şehit düşenlere ölü dememiz gerekse de. Saygılarımla. --Berm@nyaİleti 14:30, 22 Ekim 2011 (UTC)
Evet, ülkenin hassas dönemlerden geçtiği zamanlarda tarafsızlık ilkelerine çok dikkat eden bizler bile ani tepkilerle olaya duygusal bakabiliyoruz. Sanırım dün ben de bu durumda olabilirim. %100 tarafsız bir Viki dileğiyle... Esenlikler dilerim :) --Çalıştayileti 15:43, 22 Ekim 2011 (UTC)

43. Hafta[kaynağı değiştir]

Merhaba, Çalıştay 43. hafta projesi olarak Yavuz Muharebe Kruvazörü projesine devam edelim mi?---- Akhilleus ileti 05:23, 23 Ekim 2011 (UTC)

Evet olabilir tabii ki, bu hafta biraz yoğun olduğumdan İBP'ye pek katkı yapamadım. Gelecek hafta el birliğiyle projeyi tamamlayalım. --Çalıştayileti 07:43, 23 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba, yoğunluğunuzdan olsa gerek mesajı bana yollamayı unutmuşsunuz. Rica etsem kalan puanlamaların bitirilmesinde yardımcı olur musunuz?---- Akhilleus ileti 15:35, 23 Ekim 2011 (UTC)

Vikipedi:İş birliği projesi/2011/42. hafta/Akhilleus'da Mondros Limanı maddesine 2 puan vermişsiniz galiba. Ancak burada bilgi kutusu için 4 puan ve bilgi kutusu içine eklediğim 2 resim için de +4 puan olması gerekmez mi? Bir de eklediğim 1 cümle ve yazım düzeltmeleri var. Onlara ne kadar puan verirsiniz bilemem. Puanlamaya tekrar göz gezdirmenizi rica ediyorum.---- Akhilleus ileti 14:42, 24 Ekim 2011 (UTC)

Haklısın :) kusura bakma. Düzelttim. --Çalıştayileti 17:20, 24 Ekim 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay şuradaki konu hakkında sizin fikriniz nedir. 42 ve 43. haftaları birleştirmek uygun olur mu? 42. haftanın katılımcılar listesindekileri 43'e taşıyalım mı?---- Akhilleus ileti 19:01, 24 Ekim 2011 (UTC)

Yani tabloyu ve katılımcıları 43'e taşıyıp 42'deki puanlamayı silelim mi demek istiyorsunuz?---- Akhilleus ileti 19:08, 24 Ekim 2011 (UTC)

Evet. --Çalıştayileti 20:15, 24 Ekim 2011 (UTC)

Taşıma işlemini bitirdim. Kontrol edebilir misiniz? Eksik, gedik olmasın. İyi çalışmalar.---- Akhilleus ileti 04:40, 25 Ekim 2011 (UTC)

Altın puan[kaynağı değiştir]

Altın puanınız eklenmiştir. Umarım altın madalyayı da alırsınız. --Çalıştayileti 19:06, 24 Ekim 2011 (UTC)

Tabii canım. Alırım ya. Onu da alırım. Her şeyin bir zamanı vardır. Ama benim merak etdiyim bir şey daha var. Altın madalyayı da aldıktan sonra nesine yarışacağım ya? Belki bir baklava ödülü de koyasınız ortaya:) Ödülün de ismi böyle olsun: Bir tepsi baklava. Nasıl? İyimi? Saygılarımla, ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 04:28, 25 Ekim 2011 (UTC)

Altın kemere ne dersin :)) --Çalıştayileti 13:48, 25 Ekim 2011 (UTC)

Onu zaten boksda alabilirim. Şimdilik Altın kemere ihtiyacım yok:) ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 05:15, 26 Ekim 2011 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

Rosetta Barnstar.png Rosetta yıldızı
Tartışmalarda gösterdiğin gerçekçi, tarafsız ve akılcı tavırların, mantıklı yorumların sebebiyle bu yıldızı hak ettiğini düşünüyorum. Tartışma sayfalarında gösterdiğin etkinlikler için teşekkürler. Sevgilerimle.Rapsar da ne ki? 05:51, 25 Ekim 2011 (UTC)

Hediye[kaynağı değiştir]

Piri reis world map 01.jpg
İBP'nin 43. haftasında proje sorumlusu
olarak gösterdiğiniz emeklerden ötürü
nacizane tebrik ve teşekkür ederim.
Utku TanrıvereMesaj

44. Hafta[kaynağı değiştir]

Merhaba, nasılsınız? 44. Hafta için Katrina Kasırgası maddesindeki kırmızılıkların giderilmesi'ni seçelim mi?---- Akhilleus ileti 10:53, 29 Ekim 2011 (UTC)

Olabilir :) --Çalıştayileti 19:08, 29 Ekim 2011 (UTC)

Seçelim o zaman. Puanlama konusunda yardımcı olur musun?---- Akhilleus ileti 08:14, 30 Ekim 2011 (UTC)

Puanlama Hatası[kaynağı değiştir]

Tekrar Merhaba Çalıştay, kusura bakmayın rahatsız ediyorum. Vikipedi:İş birliği projesi/2011/43. hafta/Cekli829'daki puanlamada sıkıntı var. Eğer Çekli'nin gösterdiği yanlış kaynak, yanlış kategori ve yanlış şablonları doğru kabul ediyorsanız o zaman Utku tanrıvere'ye verdiğiniz puanlarda yanlışlık var demektir. Çekli Utku'nun kaynaklarının yanlış olduğunu iddia etmiş çünkü. Bu hususta Vikipedi:İş birliği projesi/2011/43. hafta/Cekli829 ve Vikipedi tartışma:İş birliği projesi/2011/43. hafta/Cekli829 yazılanlara göz atar mısınız?---- Akhilleus ileti 13:10, 30 Ekim 2011 (UTC)

Olaya farklı bakıyorum. O kaynaklar şu Viki'den alınmış gibi ibareler. Eğer bir maddeye başka bir kaynak bile yazılırsa; bu ibareler anlamını kaybeder. Bu yeni katkılarla o madde daha iyi olur, öncesi geçersizleşir. Burada da öyle, o kaynaklar eklenince diğer kaynak anlamsızlaştı. Ama Utku bu değişiklikleri yaparken; yaptığı puana değer bir şeydi. Bunun için her olayı kendi zamanında değerlendirmek lazım. Puanlamada sorun olduğunu düşünmüyorum. --Çalıştayileti 18:07, 30 Ekim 2011 (UTC)

Vikipedi:İş birliği projesi/2011/44. hafta'yı hazırladım, bakmanızı rica ederim. Ayrıca puanlama hatasıyla da ilgilenirseniz sevinirim. Kolay gelsin.---- Akhilleus ileti 16:40, 30 Ekim 2011 (UTC)

Peki kaynaklar konusunda sizin düşündüğünüz gibi kabul edelim. Anlam ayrımı şablonları ve kategorilerinin çıkarılması da mı doğrudur? Mesela USS_Providence şurada anlam ayrımı olarak gözüküyor, çünkü aynı isme sahip çok fazla gemi var. Bizim vikipedimizde anlam ayrımı kategorilerinin ve şablonlarının çıkarılması ne kadar doğrudur? Ayrıca birinci, ikinci gibi kelimelerin yerleriyle oynamak bir düzenleme olarak kabul edilebilir mi? Katkılarınız için elinize sağlık ancak, bunları puanlamada haksızlık yaşanmasın diye soruyorum. Nitekim Kullanıcı:Utku Tanrivere kendisine haksızlık yapıldığını düşündüğü için projeden çekildi. Biliyorsunuz en çok katkıyı yapan, en çok puan toplayan kişi kendisidir. Bu kadar emek vermiş bir kullanıcının projelere katılmama kararı almasına üzüldüm. Puanlama işini kendisine açıklamanız daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Rica etsem durumu ona da izah edebilir misiniz? Bu arada benim puanlamamı yapmayı unutmuşsunuz sanıyorum. Teşekkürler.---- Akhilleus ileti 18:59, 30 Ekim 2011 (UTC)

Açık söylemek gerekirse olayın bu yönünü değerlendirmemiştim; anlam ayrımı konusunda arkadaşımız kesinlikle haklı. Puanlamayı düzeltmemiz gerekiyor. Burada önemli olan şu, maalesef ben puanlamaları yaparken gördüklerimi puanlıyorum; bunun nedeni de çok kısıtlı sürem olması, çok irdeleyemiyorum maddeleri. Şu an mevcut soruna sen daha hakimsin; gerekli düzenlemeleri yaparsan ben de sevinirim. --Çalıştayileti 19:05, 30 Ekim 2011 (UTC)

Mevcut düzenlemeyi yaptım. Siz de bir kontrol edin lütfen. Vaktiniz kısıtlı olsa da emeğinizi assla inkar edmeyiz. Katkılarınıza devam ediniz lütfen. Bu arada benim paunalam da Txrazy gözükmediğine göre size kaldı.---- Akhilleus ileti 19:47, 30 Ekim 2011 (UTC)


VP:İBP[kaynağı değiştir]

Puanlamayı düzelttik. Projeden çekilmenize gerek yok diye düşünüyorum. Katkılarınız için teşekkürler. Vikipedi:İş birliği projesi/2011/43. hafta/Cekli829 sayfasına bakabilirsiniz.----Akhilleus ileti 19:49, 30 Ekim 2011 (UTC)

Utku'yu geri bekliyoruz. Ara sıra olur böyle şeyler :) --Çalıştayileti 21:53, 30 Ekim 2011 (UTC)
 • Emek ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Önümdeki süreçte dönem bitirme ödev ve sınavlarım başlayacağı için şu özellikle bir ay eskisi kadar vakit ayıramayacağım; ama elimden gelen desteği gösteririm elbet. Tekrar çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 23:30, 30 Ekim 2011 (UTC)

Kurban Bayramınız kutlu olsun![kaynağı değiştir]

  Eidpakistan.jpg Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


Sevgili vikipedist arkadaşım,

Kurban Bayramını kutlarım.


~~ İyi vikilemeler, sevgiler, saygılar ~~   BetelgeuseSeginus 09:23, 5 Kasım 2011 (UTC)

Teşekkürler. Ben de geç olsa da kutlarım :)) --Çalıştayileti 12:55, 15 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay, Kurban Bayramınız mübarek olsun. 45. hafta için öneriniz nedir?---- Akhilleus ileti 18:07, 5 Kasım 2011 (UTC)

Teşekkürler, seninde bayramın kutlu olsun. Bu hafta kolay bir şey bulmak lazım, herkes bayram telâşında... --Çalıştayileti 08:45, 6 Kasım 2011 (UTC)
Bu mudur "kolay"? Face-grin.svg Utku TanrıvereMesaj 06:11, 10 Kasım 2011 (UTC)
Evime yeni geldim, tatilden :)) Telefondan pek takip edemedim, bu haftayı :) --Çalıştayileti 11:47, 12 Kasım 2011 (UTC)

46[kaynağı değiştir]

46. hafta için ne düşünüyorsunuz Çalıştay?---- Akhilleus ileti 15:09, 11 Kasım 2011 (UTC)

Google'yi çevirmiştik daha önce şimdi kırmızılıklarını gidersek, biraz da şu son değişikliklerden bahsetsek; bir SM adayı olabilir. --Çalıştayileti 11:49, 12 Kasım 2011 (UTC)

Vikipedi:İş birliği projesi/2011/46. hafta'ya bakıp eksik varsa giderir misiniz? Puanlama da yardımcı olur musunuz bu arada?---- Akhilleus ileti 16:42, 12 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba çalıştay nasılsın. 2. altın puan verme konusunda herhangi bir gelişme var mı?
Teşekkürler Akhilleus :)) Üç olumlu oy olduğu için verelim. Bu puan tek maddeye endeksli şu an, eğer yeterli çalışmalara bu puanı verirsek; rağbet artar. --Çalıştayileti 21:20, 14 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay yukarıdaki mesaj Txrazy'nin. Benim altın puan konusunda sıkıntım yok:) Bu arada Vikipedi:İş birliği projesi/2011/46. hafta/Açılması istenen maddeler bölümünde Google Chrome OS ve EarthLink proje başlamadan önce açılmış gözüküyor. Ben mi yanlış bgörüyorum acaba? İyivikiler.---- Akhilleus ileti 14:52, 16 Kasım 2011 (UTC)

Earthlink sonradan açılmış; diğer madde önceden de varmış. Listede olmasının nedenine gelince başka maddelerin ona yönlendirilmiş olması. Ola yönlendirilen madde ile ilgili yeni bir bilgi eklenir maksatlı. Zaten şu madde şuraya yönlendirilmiştir diye bilgi yanında mevcut. --Çalıştayileti 14:20, 17 Kasım 2011 (UTC)

Kitap[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şöyle bir kitap çıkmış. İlginizi çeker belki diye mesaj atayım dedim :) İyi çalışmalar.--Rapsar da ne ki? 17:19, 13 Kasım 2011 (UTC)

Teşekkürler, kitabı en kısa zamanda edineceğim. --Çalıştayileti 11:33, 14 Kasım 2011 (UTC)


Altın puan[kaynağı değiştir]

Merhabalar sevgili Çalıştay. Bu mesajımı yanlış anlamayın lütfen, merakımdan soruyorum; altın puan için Evrim düşüncesinin tarihi maddesinin tamamlanması mı gerekiyordu? Bir de Federal Acil Durum Yönetim Kurumu maddesi (KMA - 44. haftadan), altın puan gerekliliklerini karşılamıyor mu? İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 21:56, 14 Kasım 2011 (UTC)

44. haftada çok az aktif oldum; ama gerçekten çok güzel bir madde yazmışsın sevgili Utku. İyi ki hatırlattın; bu ödüller saklanmak için değildir. Yani en azından proje ödülünün yanında üst bir ödül kazanmak bu kadar zor olmamalı. Belirttiğin madde gerekçeleri karşılıyor. Yarın madde ile ben ya da başka bir arkadaş ilgilenecektir. Bu tür gözden kaçmalar olabilir; İBP'nin geleceği için uyarılar önemli. Evrim düşüncesinin tarihine gelince; proje bitiş tarihinde gerekli verime sahip olduğu takdirde ödüle layık görülecektir. Teşekkürler. --Çalıştayileti 22:05, 14 Kasım 2011 (UTC)
 • Teşekkür ederim sevgili Çalıştay, iyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 06:05, 15 Kasım 2011 (UTC)
 • Tekrar merhaba, çok teşekkür ederim! Evrim düşüncesinin tarihi maddesinin, İBP bitmeden önce ve şimdiki haline en yakın halini sevgili Txrazy puanlamıştı. Sevgili Akhilleus'a da bahsettiğim gibi bu ara dönem bitirme sunum ve ödevlerim başladığı için sanırım bitirmem uzun zaman alır; ama elbette biter. Şimdilik sanırım puana karşılık geliyor yalnızca. Face-smile.svg Tekrar çok teşekkür ederim. Gerek Vikipedi'deki, gerekse Vikipedi dışındaki çalışmalarımda çok büyük moral oldu! Face-smile.svg Sağolun, iyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 13:05, 15 Kasım 2011 (UTC)
 • Bu arada şoke olduğumu belirtmeliyim! Ben bir maddeden yalnızca bir altın puan alınabileceğini sanıyorken, üç puan ile madalya geldi ya, ağzım açık kaldı mesaj sayfama baktığımda! Face-grin.svg Utku TanrıvereMesaj 13:24, 15 Kasım 2011 (UTC)
 • Aslında tam iki puanda kalıyordu, 149 cümlelikti; ama 84'ten dört veren hocaları hiçbir zaman sevemedim :) Onun için uzun cümlelerinizden birini iki cümle olarak sayarak; 3 puan aldınız. Çalışmalarınızın devamını dilerim :)) Viki'nin size ihtiyacı var :) --Çalıştayileti 13:27, 15 Kasım 2011 (UTC)
 • Tekrar çok teşekkür ederim, gerçekten her anlamda büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Şu sunum ve ödevler süresince eskisi kadar katkım olamayacak belki; ama elbette elimden geldiğince vakit ayıracağım yine ve dönüşüm muhteşem olacak! Face-grin.svg Viki'nin hepimize ihtiyacı var... :) Utku TanrıvereMesaj 13:30, 15 Kasım 2011 (UTC)

Vikipedi'nin evrimi[kaynağı değiştir]

Vikipedi'deki bilgi evriminin gerçekleşmesinde :) gösterdiğiniz üstün çaba sonucunda; 45. haftada çok güzel maddeler yazdınız. Bu konuda sizlere teşekkür etmek isterim. Ta katkılarınızı son değişikliklerde fark etiğim günden beri bu ortamda olmanızın mutluluğunu yaşıyorum. Katkılarınız sonucunda 2 altın puanla ödüllendirilmeniz yönündeki tasarrufum; diğer sorumlu arkadaşlarımın desteği ve kabulüyle gerçekleşmiştir. [1] 1 altın puan daha almanız ilk altın madalyayı kazanmanız anlamını taşıyacaktır. Teşekkürler... --Çalıştayileti 12:29, 15 Kasım 2011 (UTC)

Merhaba Çalıştay, samimi ve teşvik edici sözleriniz için gönülden teşekkür ederim. Evrim konusunda Vikipedi'nin evrim geçirme zamanı geldi de çoktan geçti bile Face-smile.svg. İnsan evrimi maddesini de pek yakında (ikinci projem olarak) seçkin madde yapmak için şimdiden sabırsızlanıyorum. Katkılarımı altın puanla değerlendirmede rol oynamış olmanız için de size çok çok teşekkür ederim ama beni motive eden bu altın puanların dağıtılması değil, sizlerin manevi desteği ve maddeye olan aktif katılımlarınızdır. Bunun yanında bu konulara ilgim ve motivasyonum kendi içimden geliyor ve dışarıdan gelecek teşviklere bağımlı da değil. Yani kaçacağım diye endişelenmenize gerek olmadığını söylemek istiyorum bununla. Maalesef burada kalıcıyım Face-smile.svg --Agnostik Çeviri Grubu 13:00, 15 Kasım 2011 (UTC)
Keşke sizin gibi birkaç Vikipedist daha olsa :)) Bilimle ilgilenmeniz ayrı bir mutluluk kaynağı, toplumsal misyonunuz benim için oldukça önemli :) --Çalıştayileti 13:31, 15 Kasım 2011 (UTC)

Tükenmez Güç :)) Ödülü[kaynağı değiştir]

Teşekkürler! Benim gücüm tükenmez; ama bir gün sizin ödülleriniz tükenir:) Sonra demedi deme, Çalıştay:) Saygılarımla, ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 13:39, 15 Kasım 2011 (UTC)

 :)) haklısın. --Çalıştayileti 14:32, 15 Kasım 2011 (UTC)

47. hafta[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay, Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar'da bilgi kutusuyla ilgili adaylığı 47. hafta projesi olarak seçelim mi? Kolay gelsin.---- Akhilleus ileti 15:29, 19 Kasım 2011 (UTC)

Evet, mantıklı :)) --Çalıştayileti 18:50, 19 Kasım 2011 (UTC)

Başarılar[kaynağı değiştir]

Merhaba Çalıştay, Madde alanında daha fazla katkı yapmak istediğim için İBP sorumluluğunu bırakmaya karar verdim. Txrazy ve sizin gibi kıymetli iki vikidostla güzel işler başardığımıza inanıyorum. Sizden son ricam Vikipedi:İş birliği projesi/2011/47. hafta/Hcagri belirlediğiniz gelişmiş bilgi kutusu kriterine göre puanlamayı yapmanız. Umarım birlikte sorumluluk yaptığımız dönemde sizi üzecek herhangi bir davranışım olmamıştır. Başarılar dilerim.---- Akhilleus ileti 16:28, 23 Kasım 2011 (UTC)

kararınızı büyük bir üzüntüyle karşıladım. Özellikle son dönemde çok yararlı işler çıkardınız. Ama İBP'de bir kan değişikliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bu göreve talip varsa; ben de görevi devretmeye hazırım. Çünkü yeterince zamanım olmadığından; yeterince verimli olamıyorum. Saygılarımla... --Çalıştayileti 11:31, 24 Kasım 2011 (UTC)
evet aktif birine ihtiyac var ben de bu ay is yogunlugumdan giremicem vikiye --xrazymesaj 14:28, 24 Kasım 2011 (UTC)

Yeni hafta[kaynağı değiştir]

Olabilir yalniz aktif olamadigimi daha once belirtmistim sadece telden giriyorum etkin olamiyorum duzgun yazamiyorum sorumlu bulmamiz gerekiyor teklif etsek birine de yardimci olsa bize ne dersin. (Txrazy)

Bu hafta ben ilgilenebilirim; ama Utku'ya teklif ettim, yanıt bekliyorum ondan.--Çalıştayileti 12:48, 27 Kasım 2011 (UTC)Merhaba Utku[kaynağı değiştir]

Merhaba Utku;

İBP sorumlusu olmak ister misin? --Çalıştayileti 11:23, 27 Kasım 2011 (UTC)

 • Teklif için çok teşekkür ederim sevgili Çalıştay. Eğer tüm sorumlu arkadaşlar onaylıyorsa seve seve... Utku TanrıvereMesaj 16:01, 27 Kasım 2011 (UTC)
  • Tekrar merhaba Çalıştay. Şu anda İBP'de görünen puanım toplam puan mı? Yanılıyor olabilirim; ama sadece ikinci partiymiş gibi geldi... Utku TanrıvereMesaj 16:08, 27 Kasım 2011 (UTC)
 • Ben teşekkür ederim Sevgili Utku, artık sen de sorumlusun. Öncelikle işbirliği konusundaki her olasılığın değerlendirildiği bir İBP anayasası yazmak, ödül sistemini baştan ele almak gibi puanlama haricinde gündemlerimiz olacak. Beraber güzel şeyler yapabileceğimize inancım tamdır. Bu arada ikinci bölümden puanını 270 olarak hesapladım. Ama bu sabahtan beri tüm puanları ben hesapladığım için, yprgunluktan puanlama hataları olmuş olabilir.--Çalıştayileti 16:16, 27 Kasım 2011 (UTC)
  • Ha tamam o zaman, pardon. :) Ben ikinci bölüm 398 gibi algıladım da... :) Niye bilmiyorum ama yeni bilgisayar aldığımdan beri, 1 yıldan uzun süredir MSN kullanamadım bir türlü. :) Gereken durumlarda Vikipedi dışında irtibat kurmak gerekirse utkutanrivere@gmail.com'u kullanabilirsin. :) Tekrar teşekkür ederim, umarım güzel işler çıkarmaya katkım olur. :) İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 16:27, 27 Kasım 2011 (UTC)

Hayirli olsun utku'un katkilari ibp cok guzel yerlere getirecegini biliorum. Txrazy

 • Teşekkür ederim sevgili Txrazy, umarım. İlk iş olarak puanlamaları güncelledim. :) Utku TanrıvereMesaj 17:19, 27 Kasım 2011 (UTC)


İBP 48/2011[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 48. Hafta sayfasını oluşturdum. Konumuz belli mi? İyi çalışmalar. (Bu mesaj Çalıştay ve Txrazy'e gönderildi.) Utku TanrıvereMesaj 21:50, 27 Kasım 2011 (UTC)

 • Tekrar merhaba. Txrazy'e gönderdiğiniz iletiyi şimdi gördüm. Konu gayet makûl aslında; puanlamayla ilgili biraz daha belirgin şekilde şunu öneriyorum ben de:
12 cümle (Nispeten yeterli olması için)
1 görsel (İçeriğin desteklenmesi için)
1 kategori ("Kategorisiz" olarak etiketlenmemesi ve daha sonra iş çıkarmaması için)
2 kaynak (Güvenilirlik için)
Ayrıca; ekstra her 3 cümleye 1, her 1 dosyaya 2, her 1 kategoriye 1, her 1 kaynağa 2 puandır teklifim.
İyi çalışmalar. Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 22:30, 27 Kasım 2011 (UTC)


Puanlama hk.[kaynağı değiştir]

Tekrar merhabalar sevgili Çalıştay. Puanlama konusunda 3 cümleden az maddelere, toplamda 8 puanı aşamayacak suretteyse puan verilmeyecektir.demişiz; ancak amaç zaten en az 12 cümlelik madde açmak olmayacak mı? Bu durumda 11 cümle dahi olsa işleme alınmaması gerekmez mi?.. İyi çalışmalar.Utku TanrıvereMesaj 22:37, 27 Kasım 2011 (UTC)

Evet sevgili Utku, bu önceki taslak olduğundan bunda o ibare var; kaldırılacak :) --Çalıştayileti 22:39, 27 Kasım 2011 (UTC)
Bu arada eleştirileri de dikkate alarak cümleden alınan puanı arttırmak için; 2 cümleye bir puan yaptım. Böylece, emeğe daha fazla karşılık vermiş olacağız. --Çalıştayileti 22:49, 27 Kasım 2011 (UTC)

Bence de daha iyi olur. Elinize sağlık. :) Utku TanrıvereMesaj 22:49, 27 Kasım 2011 (UTC)

Hadi ilk ödüllerini dağıt bakalım :)) --Çalıştayileti 22:51, 27 Kasım 2011 (UTC)
 • Olmuş mu hocam? :) Utku TanrıvereMesaj 22:56, 27 Kasım 2011 (UTC)
  • Bir önerim olacak. Bizler de katkıları puanlarken o kullanıcının İBP sayfasına çalışma şablonu koyalım mı? Böylece emek ve zamanın boşa gitmesi ihtimalini de mümkün olduğunca azaltmış oluruz. Utku TanrıvereMesaj 23:09, 27 Kasım 2011 (UTC)
 • İstatistikler de elden geçt bu arada. :) Utku TanrıvereMesaj 23:27, 27 Kasım 2011 (UTC)
Azminle İBP'ye ne kadar yararlı olacağını şimdiden gösterdin :))--Çalıştayileti 05:56, 28 Kasım 2011 (UTC)
Estağfurullah, onur vesilesidir. Face-smile.svg Utku TanrıvereMesaj 05:57, 28 Kasım 2011 (UTC)
Bu arada puanlanmakta olan maddenin yanına "(Puanlanmaktadır.) ~~~~" yazmaya başladım bu gece itibariyle. Bir önerim daha olacak; o da takdiri puanın, altın puan veya safir puan gibi özel puan getirecek maddeler haricinde İBP'nin son günü kullanılmaması olacaktır. (Kullanıcılar arasında birinci, ikinci ve üçüncülüğü etkileme ihtimalinden dolayı.) Hiçbirimiz böyle bir şey kasten yapacak değiliz elbette; ama dikkatsizlik olur, bir şey olur... Utku TanrıvereMesaj 06:14, 28 Kasım 2011 (UTC)
Evet mantıklı, bu ibareyi takdiri puan bölmesine ekleyebilirsin. :))) --Çalıştayileti 06:59, 28 Kasım 2011 (UTC)
Eklendi. Utku TanrıvereMesaj 07:08, 28 Kasım 2011 (UTC)

Liste maddelerine altın puan?[kaynağı değiştir]

Merhabalar Çalıştay. Bir konuda işlem yapmadan önce sana danışmak istedim. Şurada görebileceğin üzere puanlama usulü gereği altın puan verilmesi gereken bir madde var; ancak liste olarak açılmış bir madde için altın puan vermeden önce daha deneyimli olarak sana ve Txrazy'e danışmak istedim. Bu mesajı kendisine de yazıyorum. Bence bir sakıncası yok elbet; ancak daha önce alınmış bir karar veya gerçekleştirilmiş bir uygulama varsa diye sizlere danışmadan tek başıma karar vermek istemedim. (Bunu zaten puanlama konusunda yaptım sanırım.) Utku TanrıvereMesaj 23:07, 30 Kasım 2011 (UTC)

Sevgili Utku, bu tür sıralamaya bağlı ve paragraf kullanımı az olan maddelerde bu puanı kullanmak doğru değil kanaatindeyim. Açıklamasız dizim listelerinde her iki unsur bir cümle kabul edilir. Ancak, böyle bir madde ile altın puan alınamaz; altın puan alınabilmesi için maddedeki cümle kabulü gören ögelerin en az 5/3'ünün paragraf düzeninde olması gerekir. --Çalıştayileti 07:26, 1 Aralık 2011 (UTC)


Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Sevgili Utku, Vikipedi'ye baktığımda, o kadar çalışkansın ki puanlama yapacak madde bulamıyorum. Gerçekten çok teşekkürler. --Çalıştayileti 16:45, 2 Aralık 2011 (UTC)

 • Çok teşekkür ederim. :) Yardımcı olabilmekten mutluyum... Utku TanrıvereMesaj 16:57, 2 Aralık 2011 (UTC)

İBP 49/2011[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 49 için şimdiden bir fikriniz var mı? Eğer yoksa şurada Anerka'nın önerisi mantıklı geliyor... Tabi asıl adaylıklara da bakabiliriz isterseniz. Utku TanrıvereMesaj 19:40, 2 Aralık 2011 (UTC)

Evet, güzel bir çalışma olur. --Çalıştayileti 20:15, 2 Aralık 2011 (UTC)
O halde 49. hafta İBP konusu olarak "Türkiye Millî Futbol Takımı oyuncuları listesindeki kırmızı bağlantıların açılması" teklifini Txrazy'e de sunuyorum. İyi çalışmalar. Utku TanrıvereMesaj 20:18, 2 Aralık 2011 (UTC)


Tekrar ve tekrar tebrikler![kaynağı değiştir]

Hocam ben madalyayı buraya bıraktım, siz gerektikçe kopyalayıp yapıştırırsınız artık... Tongue.png Gerçekten tebrik ederim! Utku TanrıvereMesaj 05:43, 3 Aralık 2011 (UTC)

 • sabah sabah güldürdün valla :) sağol. --Mskyrider ileti 05:45, 3 Aralık 2011 (UTC)

"Hat trick" ödülü teklif edeceğim sanırım. Utku TanrıvereMesaj 05:48, 3 Aralık 2011 (UTC)


Hat trick :)[kaynağı değiştir]

Merhabalar Çalıştay. Bu iş birliği haftasında üç tane birden altın madalya alarak hat trick yapan Mskyrider için bir hat trick madalyası falan mı tasarlasak? Ben ne yazık ki beceremiyorum ama altın madalyayı sağda solda ve biraz daha büyükçe ortada kullandığımız bir ödül güzel görünebilir belki. :) Utku TanrıvereMesaj05:50, 3 Aralık 2011 (UTC)

Ödül yönetmeliğini değiştirmemiz gerekiyor. Altın madalyanın üzerinde bir madalya lazım. Bunun yanında bir haftada birden fazla altın madalya verilmemeli diye düşünüyorum. Bunun yerine de farklı bir ödül tasarlamak lazım, bir kahvaltımı yapayım. Sonra bu ödül işine detaylıca bakalım.--Çalıştayileti 07:24, 3 Aralık 2011 (UTC)
 • Tamamdır. Benim de son sunumum için arkadaşlarla buluşmam var, o nedenle birazdan çıkacağım. Afiyet olsun, görüşmek üzere. Utku TanrıvereMesaj 07:27, 3 Aralık 2011 (UTC)
  • Bu arada dediğiniz gibi bir haftada birden çok vermemek adına İBP'nin son günü 1-2-3.lükleri dağıtırken altın madalyayı da vermek daha iyi olur elbet. Utku TanrıvereMesaj 07:29, 3 Aralık 2011 (UTC)

Puanlamalar[kaynağı değiştir]

Merhaba sevgili Çalıştay. Acaba yarın puanlamaları sizin yapmanız mümkün mü?.. Pazartesi ve Salı günü toplam üç sınavım var ve dönem notlarım açıkçası bunlara bağlı. :) Görüşmek üzere.

Utku TanrıvereMesaj 00:01, 4 Aralık 2011 (UTC)

Tamamdır. --Çalıştayileti 08:01, 4 Aralık 2011 (UTC)

Ödüller[kaynağı değiştir]

Sevgili Utku ve Txrazy; yeni bir madalya sistemi geliştirdim. Altın madalya bölümünde bu sistemi görebilirsiniz. Şu taslak halinde. Görüşlerinizi, önerilerinizi bekliyorum. Daha sonra yeni madalyaların tasarımına başlarız. --Çalıştayileti 09:00, 4 Aralık 2011 (UTC)

 • merhaba çalıştay, yazdığın uyarıyı gördüm, maddeye baktım bir tane ' 2 hatası gördüm düzelttim. belki başka da vardır gözümden kaçmış olabilir. Ama merakımdan soruyorum, bu altın madalya ile ilgili şöyle diyor: "Altın puan kazanmak için en az 50 cümleye, 1'den fazla dosyaya, 5'ten fazla kaynağa sahip olan bir madde açılmalıdır" bu ' 2 dikkatsizlik hataları olmayacak demiyor, neden öyle bir yorum yapmak ihtiyacı hissettiniz? Ayrıca, hatayı gördüğünüzde düzeltmeniz daha hızlı ve kolay olmayacak mıydı? sonuçta ortaklaşa çalışma yaptığımız bir yer, e maddenin sahibi de ben değilim. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 16:22, 4 Aralık 2011 (UTC)
 • Merhaba arkadaşım, yazımın eksiksiz olması altın puanlamanın kıstaslarındandır. Burada şu var, ben maddeyi okumadım, yalnızca cümleleri saydım. Bunu yaparken birkaç yerde daha bu tür dikkatsizliğe bağlı hatalar gördüm. Ve açık söylemek gerekirse; maddenin yazıldıktan sonra imlâsının kontrol edilmediğini düşündüm. Endişem buna binaendir. Yoksa o kadar hata her şeyde olur. Notu, yapıcı olarak yorumlayın; dediğim gibi maddeyi tamamen okumadım, gece bol vaktimde okuyacağım; sadece endişemi dile getirdim ki, eğer puanlamaya engel bir durum karşıma çıkarsa, daha önceden düzeltilmiş olsun diye. Saygılarımla Sevgili Mskyrider... --Çalıştayileti 16:40, 4 Aralık 2011 (UTC)
 • tekrar merhaba, özür dilerim anlayamıyorum, altın madalya ile ilgili sayfada aynen şöyle diyor:
Altın Puan şu şartlar sağlanırsa kazanılır;
Madde açımıyla ilgili bir projede olmakla
Projenin herhangi bir katılımcısı, en az 50 cümleye, 1'den fazla dosyaya, 5'ten fazla kaynağa sahip olan bir madde açması veya en az içerikli 15 madde açarak projede kuşkusuz üstün çaba sarf etme gerekçesiyle
Yukarıdaki şartı sağlayan katkının tamamen katılımcıya ait olmasıyla
Bunlar geçerli olunca Altın Puan, iş birliği sorumlusunca verilir. Ayrıca açılan maddenin üslubu, ciddiyeti, biçemi de kesinlikle uygun olmalıdır.

burada "yazımın eksiksiz olması" kıstasını göremedim. Maddenin yazıldıktan sonra yazım kontrolü yapılması gerekliliği ise hiç yazmıyor. Endişelenecek de bir şey yok aslında, sonuçta işbirliğ projesi değil mi bu? Başka birisi yazım hatalarını, dikkatsizlikleri düzeltirse daha da amacına hizmet etmiş olmaz mı? Ayrıca açılan maddenin, üslubu, ciddiyeti, biçemi yazan kesinlikle uygun olmalıdır çok subjektif bir ifade. Bunun ötesinde son maddedinin puanlamasını katmadan 12 altın puan verilmiş ama yalnızca üç altın yıldız verilmiş, bunlar 3 altın puana bir yıldız şeklinde değil miydi? Ayrıca, son maddeyi yazıp gönderdikten sonra bu sabahta bir hafta da 3 altın yıldızdan fazla verilmiş diye bir değişiklik olmuş. Şimdi hem 12 puan, hem de onun ötesinde son madde de bu değişiklikten önce olduğuna göre ne olacak? Retrospektif uygulama mı yapılacak? Kolay gelsin.--Mskyrider ileti 16:57, 4 Aralık 2011 (UTC)

Kıstaslara bakarsanız; maddenin olgunluk seviyesine ulaşmış bir biçeminin olması gerektiğini görürsünüz. İmla hatalarıyla dolu bir maddenin biçemi ve üslubu zaten sağlam olamaz. Bir başkası yapar mantığını da doğru bulmuyorum; Vikipedi'de şu anda tam 6869 tane düzenlenmesi istenen madde var ve bu sayıyı arttırmanın bir mantığının olduğunu düşünmüyorum. Kısacası, altın puanlamaya dahil olan bir madde; olgunluğa erişmiş olmalıdır.
Kaldı ki; altın puanlamayı geçtim bu haftaki işbirliğinin adı Nitelikli madde açma yarışmasıdır. Yaptığınız katkılara hayran kaldım. Uzun zamandır Cekli haricinde; siz ve Agnostik Çeviri Grubu'nun yaptığı gibi müthiş katkıları pek göremiyorduk. Ama dediğim gibi; imlâ da önemli ve emin olun varsa, o maddelerdeki hataları gören -henüz okumadım, hata var demiyorum- birçok kişi düzeltmek yerine 6869 düzenlenmesi istenen madde gibi, o maddeleri de etiketleyecektir. Ve bir madde düzenleme yarışmasına kadar ve belki ondan da sonra bu maddeler bu biçimde kalacaktır. Endişem Viki adınadır.
Bunun yanında, bu hafta 3 altın madalya almışsınız. Bu konuda yeni bir madalya verilmeyecektir. Aynı madalyadan defalarca almanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine yeni kıstaslarla; Bilim Akademisi ve Yüksek Bilim Ödülleri getirilmiştir. Yaptığınız diğer katkılar altın puan olarak değerlendirilecektir. --Çalıştayileti 17:17, 4 Aralık 2011 (UTC)
maddeyi okumadan yazım hatalarıyla dolu olduğunu öne sürmenizi garipsedim, onun ötesinde madde de yazım hataları olmasının viki için iyi olmayacağını söylemenizi daha da garipsedim. gönüllü yapılan bu katkıların üzerine yazım hatası yapacağım kaygısıyla katkı yapmamak daha iyi olacak sanırım, ne de olsa 6869 düzenlenmesi gereken maddelere daha da katmak istemeyiz. sonuçta bu projenin işbirliği projesi olduğunu düşünmüyorum çünkü benim işbirliğinden anladığım, bir kişinin tek başına kusursuz bir madde yazması değil. ortaklaşa, hataları düzelterek, maddeyi geliştirerek ilerlemek. Benim söylemek istediğim madem kurallar konuyor, onlara uymak gerekli değil mi? Yazdığınız kıstaslar gayet sarih okunuyor, taa ki "Ayrıca .." diye başlayan cümleye kadar. Kurallarınızın açık ve seçik yazılmaması karışıklığa yol açıyor netekim. Aynı hafta içinde 3'ten fazla alınmaz kuralını, yaptığım katkıların çok olması nedeniyle mi koymak gereğini hissettiniz? Eğer öyle idiyse, ne yapayım konulan kurallar, şartlar çok zayıfmış. Benim hatam ne burada, madde açmak mı? neyse uzatmayayım, sonuçta amaç madalya almak değil, vikipediye katkıda bulunmak değil mi? --Mskyrider ileti 17:30, 4 Aralık 2011 (UTC)
maddeyi okumadan yazım hatalarıyla dolu olduğunu öne sürmenizi garipsedim. Demişim ki: "varsa, o maddelerdeki hataları gören -henüz okumadım, hata var demiyorum-". Dediğiniz gibi sonuçta amaç madalya almak değil, vikipediye katkıda bulunmak. --Çalıştayileti 18:18, 4 Aralık 2011 (UTC)

merhaba, yukardaki konuşmayı sıkıntı ve üzüntüyle okuduğumu söylemek zorundayım. o kadar fazla problem var ki, maddeleyerek bırakayım. 1.) düzenlenmesi gereken maddelerle seçkin madde kriterlerini karıştırmış görünüyorsunuz. 2.) bir kullanıcı fazla katkı yaptı diye yeni kurallar, ödüller bulup devam eden duruma bunu uyarlıyorsunuz. 3.) okumadığınızı söylediğiniz maddedeki bir iki imla hatasını gösterip düzenlenmesi gereken madde kapsamına alarak hem bu maddelere, hem de emek veren kişiye haksızlık ediyorsunuz. 4.) işbirliği projesini bir hediyeler, puanlar silsilesi haline getirerek adından ve işlevinden uzaklaştırıyorsunuz.

bu tür çalışmaların tek bir amacı vardır, vikipediye katkı yapılması. mskyrider gibi bunca seçkin madde üretmiş, ne bu altındı gümüştü puanlarla, ne maddelerin mülkiyetiyle alakası olmayan bir kullanıcının çalışmadan çekilmesiyle sonuçlandırdığınıza göre bir durup bakmanızı ve detaylara boğulup işin aslını kaçırmamanızı öneririm naçizane. --ki bl 18:38, 4 Aralık 2011 (UTC)
İşin ucunun kaçtığını kabul ediyorum. Ama altın puan esasları açıktır; biçem kusursuzluğu istenmektedir. Küçücük bir olayın buralara gelmesine üzüldüm; puanlamaya gelince, aynı ödülden birçok alınacağına farklı ödüller alınsın mantığıyla hareket etmiştim. Ve şunu da kabul ediyorum, mevcut tartışmayı yapıcı bir hale getiremedim. Bu nedenle, şerefle yaptığım İBP sorumluluğundan ayrılıyorum. Txrazy ve Utku arkadaşıma bundan sonraki süreçte başarılar dilerim. Saygılarımla... --Çalıştayileti 18:50, 4 Aralık 2011 (UTC)
ibp puanlama, hediye sisteminin sorumlularını yıprattığı açık. bence, yeni ödüller filan yerine ne oluyor da böyle oluyora kafa yormalı. yoksa herkesin başına aynı şeylerin geleceği açık. bir sistemi, gelişen durumlara göre biçimlendirmek 'küçük bir olay' sayılmaz. 'biçem kusursuzluğu' seçkin maddeler için söz konusu edilebilecek bir kıstastır. ki orada bile, bir harf hatası söz konusu edilmez. vikipedi maddeleri sürekli değişime, gelişime açıktır. dediğim gibi, ne yapıyorsak yapalım genel tabloyu gözden kaçırmamamız gerekiyor. kolay gelsin. --ki bl 19:18, 4 Aralık 2011 (UTC)

Ödüller[kaynağı değiştir]

Sevgili Utku ve Txrazy; yeni bir madalya sistemi geliştirdim. Altın madalya bölümünde bu sistemi görebilirsiniz. Şu taslak halinde. Görüşlerinizi, önerilerinizi bekliyorum. Daha sonra yeni madalyaların tasarımına başlarız. --Çalıştayileti 09:00, 4 Aralık 2011 (UTC)

 • Merhabalar sevgili Çalıştay. Eline ve aklına sağlık. Açıkçası şu anda dikkatle inceleyemiyorum, malum sebeplerden dolayı; ancak Salı akşamı çok rahat bir şekilde enine boyuna inceler, aklıma takılan bir şey olursa yazarım. Kazanılması gerçekten zor ödüller ve İBP'ye katılımda etkili olacağına inanıyorum. Görüşmek üzere. Utku TanrıvereMesaj 17:19, 4 Aralık 2011 (UTC)
 • estağfurullah, size karşı bir kırgınlığım kesinlikle olmadı. yalnızca varolan sistemi sorgulayarak, o sayfada yazdığı üzere merakımı celbeden soruları size yönelttim. ibp2ye geri dönmenin kimseye bir katma değer katacağına inanmıyorum. elbetteki sizin kararınız saygı duyarım da bir tartışma yüzünden gönüllü görevinizden ayrılmanızı da doğru bulmuyorum. sonuçta tartışmalar her zaman olacaktır. iyi çalışmalar. --Mskyrider ileti 19:03, 4 Aralık 2011 (UTC)
 • Sisteme yönelik yaptığım bir değişikliğin; bir kullanıcıya dönük işlevsel hâle geldiği ortada. Üstelik, olaya başka arkadaşlarımız da karıştı. Bunun için İBP'de taze kana ihtiyaç var; bu sizinle ilgili bir şey değil. Sanırım buradaki vizyonumu tamamladım. Sizden istediğim; onca emek vermişken, en azından bu hafta İBP çatısı altında olmanız. Saygılarımla... --Çalıştayileti 19:23, 4 Aralık 2011 (UTC)

Rusya Grand Prix - Unutulmuş Altın Puan[kaynağı değiştir]

Merhaba. Galiba unutmuşsun... Saygılarımla, ----Safir yüzüklü CekliAltından konuş 05:12, 5 Aralık 2011 (UTC)

Merhaba Cekli, sorumluluktan ayrıldım. Diğer arkadaşlarımıza rica ederseniz; ilgileneceklerdir. --Çalıştayileti 14:01, 5 Aralık 2011 (UTC)