Hat trick

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İlk kullanıldığı dönemlerde üç kez peş peşe hedeflenen başarıyı gösteren sporcunun performansı için hat trick ifadesi kullanılırken, günümüzde art arda olmasına bakılmadan bu terim kullanılmaktadır. Örneğin İngiltere'de ilk dönemlerde bir futbolcunun bir maçta üç gol peş peşe atması hat trick kabul edilmekteydi. Futbolda daha sonra yaygınlaşarak tüm dünyada bir maçta üç gol atılması "hat trick" olarak adlandırılmaya başlandı. Ayrıca bir maçta sağ ayak, sol ayak ve kafa ile gol atılması durumuna da "altın hat trick" adı verildi.

Formula 1 yarışları başta olmak üzere otomobil yarışlarında ise hat trick; bir pilotunun sıralamaları 1. sırada bitirip pole pozisyonu alması, yarışı birinci bitirmesi ve yarışın en iyi tur zamanını yapması halinde kullanılır.

Hat trick kelimesi etimolojik olarak Viktorya Dönemi'ne kadar gider. Kelime o dönemdeki sihirbazıların şapkalarından üç adet tavşan çıkarmasından türemiş ve ilk olarak kriket sporcuları için kullanılmıştır. Hat trick terimi ilk kez H. H. Stephenson adlı sporcu için 1858 yılında kullanılmıştır.[1] İlk olarak yazılı olarak kullanılması ise 1878 yılında olmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Genişletilmiş Oxford İngilizce Sözlüğü 1999 Basımı :İngilizce: "It came into use after HH Stephenson took three wickets in three balls for the all-England eleven against the twenty-two of Hallam at the Hyde Park ground, Sheffield in 1858. A collection was held for Stephenson (as was customary for outstanding feats by professionals) and he was presented with a cap or hat bought with the proceeds."
  2. ^ The Oxford Companion to Australian Cricket (Oxford University Press, 1996).