II. Boris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Boris
Hüküm süresi969–971
Önce gelenI. Petr
Sonra gelenRoman
Doğum931
Ölüm977
Çocuk(lar)ıİki kızı
HanedanKrum hanedanı
BabasıI. Petr
Annesiİrini Lekapene

II. Boris (Kilise Slavcası: Борисъ В҃ Bulgarca: Борис II) 969'dan 977'ye dek hüküm sürmüş olan Bulgaristan imparatoru (çar).971'den itibaren ömrünün geri kalanını Bizans esaretinde geçirmiştir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Boris , Bulgaristan İmparatoru I. Peter ve Bizans İmparatoru I. Romanos Lekapenos'un torunu Maria (Eirene olarak yeniden adlandırıldı) Lekapena'nın hayatta kalan en büyük oğluydu. Boris, annesinin Konstantinopolis'i ziyaret ettiği 931 senesinde doğmuştur. 968 yılına kadar Boris'in hayatı hakkında hiçbir şey bilinmiyordu. İmparator II. Nikiforos ile barış için Konstantinopolis'i ziyaret ettiğinde, barış görüşmelerinin amacı, Bulgar-Bizans savaşını sona erdirmek ve Bizans imparatorunun daha önce Bulgaristan ile savaşmak için çağırdığı Kiev prensi I. Svyatoslav'a karşı iki devletli bir ittifak yapmaktı. 969'da Svyatoslav Balkanları bir kez daha işgal etti. I.Petr çekilmeye zorlandı. Ardından I.Petr tahtı terk ettiği için Boris'in Bulgaristan'a dönmesine ve babasının yerini alması yönünde kendisine talimat verildi. Babasının yerine geçen Boris, Rusların ilerlemesini durduramadı ve Svyatoslav'ı müttefiki olarak kabul etmek zorunda kaldı. Ardından, Kiev prensi Svyatoslav, Boris'i kukla hükümdarı olarak ilan etmiş ve Bizans'a karşı savaşa girmiştir. Girilen savaşta yeni imparator I. İoannis (970) Trakya yakınlarındaki Rusları yendi ve kısa süre sonra Bulgaristan'ın başkenti Preslav'ı fethetti. Boris yenilgiden sonra, Bizans imparatorunun tutsağı oldu. Svyatoslav Balkanlar'dan kovduktan sonra I. İoannis, Boris ve aile üyeleriyle birlikte Konstantinopolis'e zaferle girdi. Bu esaret yıllarında Boris oradaki imparatorluk unvanından yoksun bırakıldı ve Birinci Bulgar İmparatorluğu'nun toprakları Bizans İmparatorluğu'na dahil edildi. Ancak, Bizanslılar eski Bulgar toprakları üzerinde hakimiyet kuramadılar. 977'de Boris, kardeşi Roman ile birlikte Konstantinopolis'den kaçtı.[1] Bizans kıyafeti giymiş Boris Bulgaristan'a girdiğinde Bulgar sınır muhafızları onu Bizanslılar ile karıştırdı ve Boris göğsünden vuruldu. Göğsünden vurulan Boris'in ölümü üzerine imparatorluğun başına kardeşi Roman geçti.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Boris'in eşinin adı kayıtlarda geçmez. Ancak ondan birlikte iki kız çocuğu olduğu ve bunların dönemin Bizans imparatorlarıyla evlendiği bilinmektedir:[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Nikola Blagoev, Н., „Критический поглѣдъ върху известията на Иоанъ Скилица за произхода на Царь-Самуиловата държава“, с. 30 – 31, в: сп. Македонски преглед, Год. II (1926), кн. 4 (Bulgarca)
  2. ^ "BULGARIA". fmg.ac. 19 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2016. 
  3. ^ Settipani 2006, pp.282-283.
Genel
  • Fine, John Van Antwerp (1991) [1983]. The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century (İngilizce). Ann Arbor, Michigan: University of Michigan Press. ISBN 0-472-08149-7. 
  • Jordan Andreev, Ivan Lazarov, Plamen Pavlov, Koj koj e v srednovekovna Bălgarija, Sofya 1999.
  • Settipani, Christian, Continuité des élites à Byzance durant les siècles obscurs. Les princes caucasiens et l'Empire du VIe au IXe siècle, Paris: De Boccard, 2006.
  • Nikola Blagoev, Н., „Критический поглѣдъ върху известията на Иоанъ Скилица за произхода на Царь-Самуиловата държава“, с. 30 – 31, в: сп. Македонски преглед, Год. II (1926), кн. 4 (Bulgarca)