Kot pantolon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kot pantolon, kot kumaşından yapılan pantolondur. Günümüzdeki kullanım şekliyle kot pantolon 1871 yılında Jacob W. Davis ve Levi Strauss & Co. ortaklığıyla icat edilmiş,[1] patenti de 1873'te Davis ve Levi Strauss tarafından alınmıştır. Bununla beraber, mavi renkli kot kumaşından yapılan pantolonlar bu tasarımın patentlenmesinden önce de kullanılmaktaydı.[2]

Başlangıçta madenciler için tasarlanan modern kot pantolonlar, Marlon Brando ve James Dean tarafından 1950'lerin filmlerinde, özellikle de Kanlı Hücum ve Asi Gençlik filmlerinde gündelik giyim olarak popüler hale geldi. Kot ceket ve kot tayt ile birlikte gençler arasında, özellikle de birçok alt kültürün üyeleri arasında bir isyan sembolü haline geldi. 1960'lardan itibaren, çeşitli gençlik alt kültürleri ve nüfusun genç üyeleri arasında yaygınlaştı. Günümüzde Batı Kültürü'nde en popüler özel pantolon türlerinden biridir. Tarihi markalar arasında Levi Strauss & Co., Lee ve Wrangler bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Loverin, Jan (2006). "A Nevada Stylist: Your Denim Jeans Are a Nevada Invention" (PDF). Nevada State Museum Newsletter. 36 (3). s. 4. 29 Nisan 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2015. 
  2. ^ See, e.g., The Richmond Enquirer (Richmond, VA) March 25, 1823, wherein a paid notice described the ready-made apparel stolen by a thief : FIFTY DOLLARS REWARD, FOR JEREMIAH, or as he is commonly called Jerry Hatcher, lately a convict of the Penitentiary, who on the night of the 17th February last did break through my store and carry off a variety of goods, together with about $20 in change and some ready made clothing, and has made his escape. He is about 4 1/2 or 5 feet high, stout and very well made, with light hair, and I expect has on blue Jeans coatee and brown pantaloons, as he took such from me and has been seen with them on. I expect he is either in Richmond, Petersburg or Lynchburg. Any person who will apprehend said Hatcher and deliver him to me, will meet with my thanks, and the above reward. BRIGHTBERRY BROWN [,] Red Mills, Buckingham [County, Virginia], March 14.