İçeriğe atla

Kiduş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
        

Kiduş, (anlamı "kutsallaştırma"), Şabat ve Yahudi bayramlarını bereketlendirmek için şarap veya üzüm suyu üzerinde okunan bir duadır. Ayrıca, ayinden sonra ve yemekten önce Şabat veya bayram sabahları yapılan küçük bir tövbe olarak atfedilir.

Kiduş türleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiduş terimi aynı zamanda evde veya sinagogda, Kiduş'un okunmasıyla başlayan Şabat veya Yom Tov'daki (bayram günü) dua ayininin ardından sunulan ikramları ifade eder. Pasta, kraker ve gefilte balığı geleneksel olarak servis edilir. Şavuot sabahı gelenek, Kiduş amacıyla cheesecake ve peynir blintzleri gibi sütlü yiyecekler sunmaktır.[1]

Şulhan Aruh'a göre, Şabat yemeğinden önce[2] Kiduş okunmalıdır. Kek ya da kurabiye gibi mezonot yemek ya da ek bir şarap içmek de yeterli görülüyordu. Bununla birlikte, bazı Yahudiler sadece tam bir öğün almak üzereyken Kiduş okuyorlar.[3]

Kiduş genellikle, bir kızın doğumunu, bir bar mitzvahı, bir düğün, bir nişan, bir doğum günü veya başka bir mutlu vesileyle kutlama yapan bir aile tarafından uygulanır. Bazı insanlar ayrıca bir ebeveynin veya başka bir akrabanın yahrtzeitinde bir Kiduş'a ev sahipliği yapar. Bazı sinagoglarda kutlama, tüm katılımcılar adına Şabat sabahı Kiduş okutmakla yapılmaktadır. Diğer sinagoglarda haham veya gabbai, Kiduş'u okur. Bazı Yahudiler Şabat sabahı şarap yerine likörle Kiduş yaparlar. Bu yapıldığında okunan dua borei p'ri ha-gafen yerine she-hakol nihyeh bid'varo'dur. Mişna Berurah (Halaha metni) likörün Hamar Medina (ülke içkisi) olduğu gerekçesiyle şarabın yerini almasına izin verir, Hamar Medina saygın bir konuğa hizmet edecek bir içecektir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Shavuot Tidbits: An Overview of the Holiday". Torah Tidbits. Orthodox Union. 30 Haziran 2006. 18 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Orach Chayim 273:5". seferia.org. 23 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020. 
  3. ^ "THE LAWS OF SHABBAT". Rav Doniel Schreiber. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2020.