Bar ve Bat Mitzvah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bar ve Bat Mitzvah
Bir reform sinagogunda Bar-Mitzvah töreni.
Bir reform sinagogunda Bar-Mitzvah töreni.
Orijinal adı בַּר מִצְוָה
בַּת מִצְוָה

Bar Mitzvah (İbraniceבַּר מִצְוָה), Yahudilerde erkek için yapılan reşit olma ayinidirBat Mitzvah (İbraniceבַּת מִצְוָה; Aşkenazi telaffuzu: Bas Mitzvah), Yahudilerde kızlar için yapılan reşit olma ayinidir. Ritüelin erkek için yapılanın çoğulu B'nai Mitzvah iken kızlar için yapılanın çoğulu B'not Mitzvah (Aşkenazi telaffuzu: B'nos Mitzvah) idir.

Yahudi hukukuna göre, Yahudi oğlanlar 13 yaşına geldiğinde yaptıkları eylemlerden sorumlu olurlar ve bir bar mitzvah olur. Bir kız ise Ortodoks ve Muhafazakâr Yahudilere göre 12 yaşında ya da Reform Yahudilerine göre 13 yaşında iken bat mitzvah olur.[1] Bar mitzvah yaşına gelmeden önce çocuğun ebeveynleri çocuğun eylemlerinin sorumluluğunu üstlenir. Bu yaştan sonra, erkekler ve kızlar Yahudi ayinleri, gelenekleri ve ahlakı için kendi sorumluluklarını üstlenirler ve Yahudi toplum yaşamının her alanına katılabilirler. Bar mitzvah'ın babası, geleneksel olarak, çocuğun günahları için artık cezalandırılmadığından tanrıya şükreder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Origins of the Bar/Bat Mitzvah" (İngilizce). 19 Ekim 2012. 19 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2018.