Bar ve bat mitzvah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bar ve Bat Mitzvah sayfasından yönlendirildi)
Bar ve bat mitzvah
בַּת מִצְוָה
בַּר מִצְוָה
Michael's Bar Mitzvah 6.jpg
Bir Reform sinagogunda bar mitzvah töreni
Tarih
  • Erkekler (bar mitzvah): 13 yıl yaşı
  • Kızlar (bat mitzvah): 12, 13
Tür Yaş töreni

Bar mitzvah (İbraniceבַּר מִצְוָה‎), inançlı Yahudi erkek çocukları, bat mitzvah (İbraniceבַּת מִצְוָה‎) ise inançlı Yahudi kız çocukları için yapılan bir çeşit reşit olma törenidir. Erkekler için yapılan tören isminin çoğulu b’nai mitzvah, kızlar içinse b’not mitzvahdir. Yahudi hukukuna göre, Yahudi erkek çocukları, 13 yaşına geldiğinde yaptıkları eylemlerden sorumlu olurlar ve bar mitzvah ile reşit olurlar.

Bir kız ise Ortodoks ve Muhafazakâr Yahudilere göre 12 yaşında ya da Reform Yahudilerine göre 13 yaşında iken bat mitzvah olur.[1] Bar mitzvah yaşına gelmeden önce çocuğun ebeveynleri çocuğun eylemlerinin sorumluluğunu üstlenir. Bu yaştan sonra, erkekler ve kızlar Yahudi ayinleri, gelenekleri ve ahlakı için kendi sorumluluklarını üstlenirler ve Yahudi toplum yaşamının her alanına katılabilirler. Bar mitzvah'ın babası, geleneksel olarak, çocuğun günahları için artık cezalandırılmadığından tanrıya şükreder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Origins of the Bar/Bat Mitzvah" (İngilizce). 19 Ekim 2012. 19 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2018.