Yahudi Arapçası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yahudi Arapçası
Ana dili olanlar Çoğunlukla Arap ülkeleri, İsrail, Fransa
Dil aileleri
Varsayılan
  • Yahudi Arapçası
Yazı sistemi İbrani alfabesi
Dil kodları
ISO 639-1 Yok
ISO 639-2 jrb
ISO 639-3 jrb

Yahudi Arapçası, eskiden Arap dünyası içinde yaşamış veya hâlen yaşamakta olan Yahudilerin konuştukları kendilerine has Arapça'nın genel adıdır. Konuşulan dilin yanı sıra İbrani Alfabesi ile yazılmış Arapça metinlere de Yahudi Arapçası denir. Arapça'da olduğu gibi Yahudi Arapçası'nda da yöreden yöreye göre değişen lehçe farklılıkları vardır. İstanbul Ladino'su ile Balkan Ladino'su arasında nasıl bir fark varsa Libya'daki Yahudi Arapçasıyla Irak'taki Yahudi Arapçası arasında da aynı şekilde benzerlikler ve ufak farklılıklar bulunur.

Yahudi Arapçası ile yazılmış parşömen

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudiler'in konuştuğu Arapça, Müslüman ve Hıristiyan komşularının konuştuğu Arapça'dan farklıdır. Bunun sebeblerinden bir tanesi, başta İbranice olmak üzere diğer dillerden kelimeler kullanılmasıdır. Bir diğer sebep ise göçtür; örneğin, Kahire'de konuşulan Yahudi Arapçası Kahire lehçesiden çok İskenderiye lehçesine yakındır.[1] Aynı şekilde, Musul'da konuşulan Yahudi Irak Arapçası Bağdat Arapçası'ndan çok Suriye Arapçası'na benzer.[2] Bu dili kullananların birçoğu en az iki dil bilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Örneğin, klasik Arapça'da "yazarım" aktub olarak söylenirken, Mısır'daki Yahudi Arapçası'nda nektob denir.
  2. ^ Örneğin, Bağdat Yahudileri ve Hristiyanlari "söyledim"i Suriye ve Musul'da dendiği gibi keltu olarak söylerler fakat Bağdat'taki Müslümanlar gilit der.
Yahudi Dilleri.gif
Yahudi dilleri

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]